Miten päästä irti parasiiteista?

Loi Sintaa

1

76

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei Helppoa:

      Joku ehdotti lentolippuja takaisin kotimaahan. Ainakin somalimaa josa suurin osa elintasopakolaisistamme tulevat, ei ole enää vaarallinen, joten hyvin voisivat palata.

      http://thecitizen.co.tz/editorial-analysis/47-columnists/2822-somaliland-peaceful-democratic-but-unrecognised.html

      Esteenä ovat 2300 maahanmuuttajista elantonsa saavaa viranomaista ja heidän avustajaansa, jotka jäisivät työttömiksi jos sosiaalituilla elävät maahanmuuttajat karkoitetaan.

      Ja sehän ei käy päinsä että viranomainen sahaa omaa oksaansa?

      Toinen este on somalimaassa asuvat sukulaisensa jotka saavat yhteensä yli miljoona euroa kuukaudessa kela-rahoja yms. kehitysapua, jota kansalaiset siellä käyttävät miten haluavat. Siksi ei voi luottaa niihin kertomuksiin maan oloista joita sieltä virtaa.

      Onhan somalimaan normaali palkkataso 30 dollaria kuukaudessa, joten kun suomessa asuva sukulainen lähettää 200 euroa kuukaudessa sinne, näkyy se jo paikallisen eliitin pyörittämisssä bisneksissä kivana tulolisänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe