Kun homoseksuaali ei voi avioitua ja hankkia lapsia rakastamansa henkilön kanssa, eikä tulla aikanaan isovanhemmaksi, niin mitä korvaavia onnellisuuden lähteitä katolinen yhteisö heille mahdollistaa?
Yksinäisyyshän altistaa masennukselle ja ehkä muillekin ongelmille kuten ennenaikaiselle dementialle, eikä kirkko ja uskovien yhteisö sellaista varmaankaan uskollisille jäsenilleen halua aiheuttaa.
Selibaatissa elävien homojen
15
183
Vastaukset
- Risti on kannettava
Näissä asioissa pitää uskoutua rippi-isälleen. Kirkolla on kosolti armon välineitä tarjolla, mutta kirkko ei ole mielenterveyden hoitopaikka.
- Kyllä kirkko
nimenomaan on mielenterveyden hoitopaikka niille, jotka menevät naimisiin kirkossa. Avioliitto koskettaa paitsi paria itseään ja heidän pappiaan, niin myös yhteisöä laajemminkin.
Samalla tavalla myös homot tarvitsevat tukea elämäänsä. Kun tukea ei kuitenkaan anneta samassa muodossa kuin heteroille, niin aivan kohtuullista on odottaa että sitä annetaan jossain muussa yhtä tehokkaassa muodossa.
Koska kirkko haluaa ohjata myös maallistuneita ja ei-kristittyjäkin homoja selibaattiseen elämäntapaan, niin välttämätöntä olisi myös osoittaa millaista onnellinen selibaattielämä on! Muuten ihmiset vain ajattelevat, että katolilaisuus tai kristinusko kokonaisuudessaan ajaa ihmisiä yksinäisyyteen ja epäterveelliseen elämään.
Mielestäni on myös kohtuutonta vierittää kaikkea rippi-isien ja homojen yksin kannettavaksi. Rakkaus on ihmissuhde asia, ja vaikka rippi-isä ehkä välittääkin seurakuntalaisista enemmän kuin vaikkapa reseptejä kirjoittava lääkäri potilaistaan, niin ei se rakkaus perhettä korvaa. - katolislainen
Niin katolisen kirkon papit, munkit ja nunnat elävät kaikki selibaatissa, olivat he sitten heteroja tai homoja.
- yukty
Mitä nyt jokunen pedofiili joukossa!
- kjhgfdsaaa
Pääkaupunkiseudulla kokoontuu kristityille seksuaalivähemmistöjen edustajille tarkoitettu vertaistukiryhmä, jossa tiedän ainakin ennen olleen mukana katolilaisiakin. Tämä ei tietenkään ole vastaus siihen, mitä katolinen kirkko tarjoaa, mutta toteamus kuitenkin.
Minäkin toivoisin katoliselta kirkolta hieman enemmän toimintamuotoja, joskin ymmärrän tällaisen minihiippakunnan ongelmat kaikenlaisten toiveiden toteuttamisessa. Meidän seurakuntalaisten pitäisi toki itse olla aktiivisia ja osa onkin. Itsekin olen yrittänyt olla jonkin verran aktiivinen ja haluaisin olla enemmänkin, mutta mieluiten jonkin uuden omannäköisen toiminnan parissa. Toistaiseksi olen tyydyttänyt tarpeitani myös internetin kautta eli osallistunut mm. muutamiin kansainvälisiin keskusteluihin ja nettiprojekteihin. - vanhauskoinen
En oikein ymmärrä nykyajan ajattelumallia. Kautta aikojen osa ihmisistä elänyt naimattomina. Aiemmin kutsuttiin vanhoiksipiioiksi naisia, jotka eivät päässeet naimisiin. Näitä naimattomia tätejä oli joka suvussa. He todella elivät yksin ja täyttivät vapaa-aikansa kirkon toiminnassa, harrastuksissa ja sukulaisten ja ystävien kera. Nykyisin on vielä kaikki mahdollisuudet matkustaa.
Mikä vika on tässä perinteisessä elämänmallissa? Nyt on seksistä tehty elämänehto kuten ruuasta. Jo koulussa taotaan lasten päähän, että jokaisella on oikeus omansalaiseen seksiin ja lapset kuvittelevat, että tämä on nyt jokin asia joka heidän on pakko saada kokea. Onko tämä lisännyt ihmisten onnellisuutta? En usko. Uskon, että katolinen opetus, jossa seksi kuuluu vain avioliittoon, on todella ihmiselle hyvä. Ne, jotka ovat yksin irrottakoot ajatuksensa seksistä. Elämä on täynnä kaikkea kiinnostavaa.- Enää nuorilla
ei ole juurikaan perhettä ja sukua. Itsekin olen perheeni ainoa lapsi. Kukaan tuttuni ei ole mukana kirkon toiminnassa.
Yhteisöllisyyttä nimenomaan toivoisin lisää myös nykyajan suomalaiseen elämään, ja siksi tässä kyselenkin mitä kristittyjen piiristä löytyy. Minne katolilaiset yksineläjät esim. menevät viettämään Joulua vanhempien kuoltua?
- oma valinta
Maailmassa on aika paljon ihmisiä, jotka eivät voi avioitua rakastamansa ihmisen kanssa puhumattakaan ihmisistä, joista ei omasta halusta huolimatta tule vanhempia eikä isovanhempia. Miksi ihmeessä homoja pitäisi tässä asiassa kohdella jonain erityisryhmänä?
Tämänkaltaiset vastoinkäymiset elämässä eivät aiheuta masennusta muille kuin niille, joilla muitenkin on taipumus masentua. Ihmiselle, jotka ylipäätään eivät voi hyväksyä elämäänsä tai maailmaa, jossa elävät, sellaisena kuin se on. Siitähän masennuksessa on kyse. Masennuksesta paranee ainoastaan muuttamalla omia asenteita - ei maailmaa tai muita ihmisiä. Tämä sama perusjuttu se on vastassa ei-uskonollisissa ja ei-katolisissa terapioissakin. Erilaista apuahan asenneongelmiin on tarjolla runsaastikin, jos masentunut sitä vain oikeasti haluaa.
Ihmiset, joilla ei ole taipumusta masentua, eivät kauaa jaksaa murehtia kokemiaan vastoinkäymisiä. He löytävät aina jotain uutta tai muuta sisältöä elämäänsä. Katolinen kirkko taitaa tarjota isonkin repertuaarin vaihtoehtoisia elämäntapoja perhe-elämälle. Ihan oma valinta on niin kuin katolilaisuuskin. Yksi hyvä vaihtoehto on kasvaa aikuiseksi ja tehdä omat valintansa kyselemättä muilta lupia. Ja kestää elämän vastoinkäymiset kuvittelematta niitä kirkon tai muiden ulkopuolisten tahojen aiheuttamiksi. - Causalis
Masentuminen on oma vika, ei toimenpiteitä... ei näin.
- olennainen olevainen
Mitä väliä sillä on kenen vika se on? Ainoa tapa parantua siitä on muuttaa omaa asennetta eikä sitä voi muuttaa kuin masentunut itse.
- Pope=no hope
Katolinen kirkko nyt on kautta aikojen keskittynyt tuomitsemiseen ja erilaisten ihmisten eliminoimiseen (juutalaiset, homot pakanat). Ei sieltä kannata apua hakea, riittää kun hokee "ave mariaa" ja tekee kuten kirkko haluaa!!
- meiskä vaan
Mielenkiintoinen keskusteluketju.... olen katolinen ja kuulun tuohon joidenkin tuomitsemaan vähemmistöön, elän onnellisessa parisuhteesa, joskaan en Suomessa. En oikein ymmärrä, miksi seksuaalisuudesta pitää tehdä niin kauhea meteli, varsinkin siellä Suomessa. Täällä kotiseurakunnassani varmaan kaikki tietävät asian kohdallani, että olen suomalainen ja elän parisuhteessa toisen samaa sukupuolta olevan henkilön kanssa, mutta se ei ole ollut mitenkään minua poissulkeva tekijä seurakunnan toiminnoista. Esim. kuorossa tiedän, että en ole yksin, taidetaan monesti olla jopa enemmistö. Hyvää Helatorstaita!
- Ihminen on raadollin
Tämä asia riippuu ihan tapauksesta, kenestä satutaan puhumaan. Toki aivan tavalliselle ihmiselle voidaan korostaa, että hänen osansa on yksinäisyys ja hän saa jäädä masentumaan, jos hän itse tyytyy kohtaloonsa.
Totuus on tietenkin, että tämä pätee vain niin sanotun tiukkapipoisen katolilaisuuden maissa, kuten Irlannissa, Puolassa ja Saksassa, mutta kyllä sielläkin monet katolilaiset homot elävät parisuhteessa ja ovat silti arvostettuja yhteisönsä jäseniä.
Toisaalta jos otamme esimerkiksi Kirkon hierarkisen yläpään, meille valkenee hyvin pian, että aivan paavista alkaen, kardinaaleissa ja muissa korkea-arvoisissa piispoissa on miehiä, joilla on virastaan huolimatta läheinen miesystävä, joka jakaa heidän yksityisen elämänsä vuosikymmenestä toiseen.
Eihän tästä ole kuin muutama vuosikymmen, kun Roomalaiskatolisen kirkon paavina oli mies, jonka homous oli aika hyvin tiedetty jo ennen virkaan asettamista. On perin valitettavaa, että hänestä ja hänen miesystävästään on myöhemmin kirjoitettu huonoon sävyyn, vaikka kukaan ei ole ollut todistamassa heidän yksityiselämäänsä.
Suomalaiset katolilaiset eivät tietenkään näistä asioista tiedä yhtään mitään, sillä heillä on yleisenä sisään rakennettuna ominaisuutena luterialainen tietämättömyys ja hämmästyttävän vilpitön sinisilmäisyys.
Haluan vielä korostaa, ettei ole tietenkään keneltäkään mitään etuja otettu pois, jos esimerkiksi piispalla on pitkäaikainen miespuolinen rakastaja. Asia on kuitenkin otettava kriittiseen tarkasteluun, jos kyseinen piispa pitää tulenkatkuisia saarnoja, joissa hän tuomitsee homot suuriksi syntisiksi, vaikka hän itse on aivan samassa asemassa.- passiivikatolilainen
Kerro heti, kuka tuo paavi oli..? En ole kuullut ikinä. Silmät on siniset, juu, ja jotain vanhaa idealistista katolilaisuuskuvaakin voi olla vielä jäljellä, mutta suurimman syyn tietämättömyyteeni paljastaa nimimerkkini.
Se nyt ihan selvää, että tällainen selibaattisysteemi, jossa miehillä on mahdollisuus hyvinkin paljon seurustella ja oleilla vain keskenään, vetää homoja puoleensa kuin hunaja mehiläisiä. - Ihmisen raadollisuud
passiivikatolilainen kirjoitti:
Kerro heti, kuka tuo paavi oli..? En ole kuullut ikinä. Silmät on siniset, juu, ja jotain vanhaa idealistista katolilaisuuskuvaakin voi olla vielä jäljellä, mutta suurimman syyn tietämättömyyteeni paljastaa nimimerkkini.
Se nyt ihan selvää, että tällainen selibaattisysteemi, jossa miehillä on mahdollisuus hyvinkin paljon seurustella ja oleilla vain keskenään, vetää homoja puoleensa kuin hunaja mehiläisiä.En viitsi kertoa, vaikka asia onkin täysin julkinen ja todettavissa sekä kirjallisuudesta että internetin artikkeleista, itsekin olen ollut perillä asiasta jo 60-luvulta lähtien mitenkään asiaa erityisesti seuraamatta.
Aina on parempi, että sinisilmäiset saavat pitää tietämättömyyteen tai vääriin tietoihin perustuvat ihanteelliset käsityksensä. Ai miten ihanaa, eikö totta vaan?
Kyseinen paavi oli itse silloin vielä virassaan ja joutui kohtaamaan julkiset syytökset, mitkä eivät tietenkään tulleet hänelle yllätyksenä. Olisiko sitten ollut parempi, että hänellä olisi ollut naispuolinen rakastajatar? Tuskinpa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5831253- 531135