Läheisriippuvuus

Terve itsetunto

Jotenkin tulee sellainen olo, kun näitä juttuja lueskelee, että ne joiden mielestä suku kuuluu jokapäiväiseen elämään - ovat täysin läheisriippuvaisia.

Terveellä itsetunnolla varustettu ihminen ei elä sukunsa "kahleissa" , vaan elää omaa itsenäistä elämäänsä suvusta riippumattomana.

Itse en kestäisi tilannetta, jossa kaikki asiat olisivat sukulaisteni tiedossa ja käsiteltävänä.
Omat välini sukulaisiini ovat ihan ok, mutta he eivät todellakaan määrittele elämääni, enkä elä sukuni käsikirjoituksen mukaan.

13

646

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valo

      Hyvä. Samaa mieltä! Mun mieheni on läheisriippuvainen ja se on niin himputin rasittavaa,

    • sukurakas

      Sukulaisten kanssa on hauskaa ja mukavaa, ja rakkaita ihmisiä tapaa mielellään usein. Se ei tarkoita että sukulaisten tarttis tietää kaikki yksityisasiat tai vaikuttaa päätöksiini mitenkään. Elän itsenäisesti ja nautin rakkaitten ihmisten seurasta niin usein kun itse haluan

    • nuuurse

      Vai että läheisriippuvainen, jos on joka päivä suvun kanssa tekemisissä? Olisi aika monella silloin tämä psykiatrian diagnoosi... Eiköhän läheisriippuvuuteen tarvita ihan hiukan jotain enemmän...

      • Ahdistava ajatuskin

        Sairauttahan tuo on, jos todellakin olet jokaikinen päivä sukusi kanssa tekemisissä.
        Riippuvuus tai mikä hyvänsä, mutta ei todellakaan normaalia.


    • nuuurse

      No tuskinpa se on niin mustavalkoista. Joku voi olla parhaita ystäviä serkkunsa kanssa ja nähdä siksi joka päivä? Onko siinä jotain sairasta? Se, että näkee sukuaan paljon (itse en kyllä lukeudu heihin), ei tarkoita, ettei päättäisi omista asioistaan itse, tai että jakaisi kaikki asiat heidän kanssaan.

    • Itsenäinen tyttö

      Tässä keskustelussa nähdäkseni on kyse suvusta laajemassa mittakaavassa, kuin yhdestä serkkutytöstä.

    • nuuurse

      Jaa, no mutta silti.. minusta voi silti olla joka päivä sukulaisten kanssa tekemisissä (vaikken itse kyllä ole) olemematta sairas.

    • Vankila

      Riipuuvuus ja alistuneisuus sukuun tuntuvat olevan varsi yleisiä tietyillä paikkakunnilla.
      Komppaan alkuperäistä kirjoittajaa, että se on todellakin sairasta.
      Jokaisella on ja pitäisi olla oma henkilökohtainen elämänsä, jonka hän itse määrittelee - EI suku eikä perhe.

    • ..............

      kaikista kauheimpia sukulaisia on jotka syyttelee vielä vanhana jostain lapsuudessa sattuneista nahinoista, ja ihan tosissaan, ei viis vuotias ole vielä sellainen, joka osais olla vaikka leikissä niin ettei jotain sattus..minusta se on jotain taantumaa lapsen tasolle..aina lapsena tehtiin kolttosia välillä ja naurettiin sille jos vaikka jotain kaatumisiakin sattu eli lapsi on lapsi ja aikuisena ei voi kaivaa sellaisia juttuja enää esiin, jos normaali..

    • Valintakysymys

      Jokaisen aikuisen tulisi ymmärtää olevansa itsenäinen ihminen, joka ei ole sen enempää perheestään kuin suvustaankaan riippuvainen.

      Kerran se vain kirpaisee, kun ottaa omaa tilaa, eikä elä muiden vaatimusten mukaan.

      Suku voi olla hyvä tukiverkosto tai sitten se pahin painajainen.

      • Oma elämä

        Pitää paikkansa 100 %:sti!


    • Ajattele !

      "Suku voi olla hyvä tukiverkosto tai sitten se pahin painajainen. "

      Juuri näin se on!

    • Anonyymi

      Itse ajattelen niin että suku on tärkeä mutta kyllä niin pitäisi ajatella että lapsuuden kodissa ollaan kasvamassa ja kun sieltä lähdetään perustetaan kaveruus ystävyys parisuhteet ym jonkun muun kuin perheenjäsenten kanssa. Tottakai lapsuuden perheeseen isään ja äitiin pidetään yhteyttä ja kyläillään ja autetaan jos on tarvis mutta jos koko elämäsi pyörii niin että haaveilet siitä että muuttaisit taas sisariesi tai vanhempiesi kanssa yhteen on se nurinkurista ja sairasta. Sama jos kokoajan roikut jossain sukulaisessa piinaten häntä viesteillä ja tekemällä tikusta asiaa. Sinun kuuluu elää elämääsi ja katsoa sinne suuntaan missä niitä sukulaisia ei ole ja hakea seurasi sieltä. Omasta mielestäni on myös sairasta jos tytär on pakkomielteisen kiinni äidissään ja kertoo hänelle kaikki mahdolliset asiat tai poika isässään yms. Itsellä on paljon sellaisia asioita joita en kotona kerro todellakaan eikä ne kuulu sinne. Minulla on läheisiä yrittänyt asettaa minua johonkin liekaan että minun pitäisi elää heidän mukaansa vastailla kysymyksiin ja olla jossain liekassa enkä todellakaan ole siihen ikinä suostunut. Minut on leimattu hankalaksi ihmiseksi kun elän omaa elämääni. Kenenkään ei todellakaan kuulu olla suvun kanssa kokoajan jokapäivä tekemisissä se ei todellakaan ole normaalia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4672
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3182
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2929
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1690
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1470
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1274
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      1007
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      921
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      900
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      894
    Aihe