erimielisyyksien selvittäminen etänä

juusaro

En katsonut pitkälle taaksepäin aihepiiriä mutta haluaisin kuulla miten kaukosuhteissa olette onnistuneet selvittämään erimielisyyksiä. Kun toisen kanssa ei voi puhua kasvotusten, voi olla vaikea ymmärtää tai tulla ymmärretyksi. Koska ei ole läsnä toisen arkipäivässä fyysisesti, ei aina tiedä mistä kiukku kumpuaa. Kokemuksia muutaman päivän mykkäkouluistakin on, toinen ei vastaa puheluihin eikä viesteihin. Sellainen satuttaa, kun ainoa yhteydenpitoväline on se puhelin. Mitä sellaisessa tilanteessa voi tehdä ettei itse muserru?

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niitniit

      Olen ollut poikaystävänii kanssa nyt puoli vuotta kaukosuhteessa ja olen törmännyt tuohon samaan ongelmaan. Meillä mies on sellainen tasainen menijä, joka ei pikkuasioista stressaa, mutta itse olen taipuvainen tietynlaiseen synkistelyyn, jos on huono päivä ja väsyttää yms. Tällöin tulee helposti väärinymmärryksiä eikä toinen välttämättä tosiaan pelkkien sanojen perusteella puhelimessa tai tekstaillessa ymmärrä, että toisella on joku "hätänä" ja sen takia ei osaa sitten tarttua niihin asioihin, joista toinen haluaisi keskustella.

      Me ollaan tehty sopimus siitä, että toiselle pitää suoraan sanoa, jos joku asia harmittaa tai vihastuttaa, koska molemmat tiedostetaan, että satojen kilometrien välimatkan takia tulee helposti noita väärinkäsityksiä ja pientä kinaa, jos asioista ei selvästi puhu toiselle. Vaikka itselläni on paha tapa pitää asioita sisällä ja hautoa niitä mielessäni, olen nyt kovasti yrittänyt tuoda tunteita ja ajatuksia julki, jotta toinen tietää, missä mennään, ja voidaan keskustella asioista heti, jottei niistä kasva mitään isoja möykkyjä ja riitoja.

      Tähän asti meillä on toiminut hyvin tuo avoin linja. Mielestäni kahden aikuisen ihmisen pitää ymmärtää, että jotta kaukosuhde voi toimia, asioista pitää pystyä keskustelemaan niiden oikeilla nimillä. On myös oltava valmis kuuntelemaan toista sekä tekemään kaikkensa toisen ymmärtämiseksi ja auttamiseksi. Tämä nähdäkseni on kaikkien parisuhteiden perusta, mutta sen tärkeys nousee kaukosuhteessa vielä suuremmaksi.

      En oikein osaa antaa vinkkejä siihen, miten tuommoisen mykkäkolun yms. voisi kestää. Ehkä turhan kovan riitelyn ja mykkäkoulun ehkäiseminen olisi hyvä ratkaisukeino: yrittää rauhoittua ennen kuin asioista kiihtyy ja sopia puolison kanssa yhteiset pelisäännöt tällaisiin riitatilanteisiin. Kaikenlaiset mykkäkoulut ja kova riitely ovat mielestäni muutenkin haitallisia suhteelle kuin suhteelle, ja jotenkin itsestäni tuntuu sille, että jos vain on suinkin mahdollista, niitä haluaa kaukosuhteessa välttää, koska muutenkin itsellä on muutenkin jo tarpeeksi vaikea olla jatkuvan ikävän takia.

      Mutta tiivistettynä siis: puhukaa asioista avoimesti ja suoraan, ja sopikaa yhteiset pelisäännöt riitatilanteisiin, jotta kummankaan ei tarvitse turhaan mököttää ja pahoittaa mieltään.

    • jaana^^

      Itselläni on vuoden kokemus kaukosuhteesta, ja neuvoni on että yrittäkää sopia yhteiset pelisäännöt, esimerkiksi, että puheluihin ja viesteihin vastataan puolin ja toisin, eikä takoituksella pidetä päivien mittaisia mykkäkouluja. Yhdessä voitte myös pohtia, minkälainen kielenkäyttö riitatilanteissa on suotavaa, eli ette käytä haukkumanimiä, ette ajaudu sarkasmiin, ettekä käytä sellaisia sanoja kuten "aina", "joka kerta" ja "ikinä" jotka helposti provosoivat riidan vastapuolta. Muistakaa että asiat riitelevät, eivät ihmiset! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      275
      15300
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      133
      10370
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9410
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      24
      7304
    5. 183
      6587
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      180
      6288
    7. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      55
      6169
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      34
      5789
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2062
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      154
      1736
    Aihe