Zoely pillerit. Kellään käytössä?

14+18

Tuossapa se otsikossa nimi tulikin. Kyseessä siis uusi pilleri.

7

1986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoooohh

      No varmasti on jo monilla käytössä.
      Tämä tieto hyödyttää sinua miten...?
      Yksittäisten ihmisten kokemukset eivät kerro mitään esimerkiksi siitä, kuinka hyvin kyseiset pillerit sinulle sopivat.

      • voiiiihhhhhhhhhhhh

        Hittoako rasitat itteäs täällä määkimällä, sun narinastas ei ainakaan ole kellekään mitään hyötyä.


    • minä

      Aloitin Zoelyt eilen. Kuukautiset loppuivat kuin seinään, tuli vain muutama veritippa ja siinä kaikki. Tänä aamuna oli oksettava ja muutenkin outo olo, mutta onneksi se meni ohi. Toivottavasti ei tule enempää oireita.

      Tuntui aika kummalliselta tuo vuodon loppuminen, mutta olen ymmärtänyt, että sellaista sattuu ja se on normaalia.

    • on..käytössä..

      Itselläni on ollut pari kuukautta käytössä ja kuukautiset hävisi kokonaan. Lisäksi edellisillä pillereillä kerääntynyt ihra tisseistä ja lanteilta katosi kuukaudessa.

    • Nasu

      Olen käyttänyt pillereitä nyt 3 liuskaa, kuukautiset on poissa, mutta rintojen ja vatsan turvotus lisääntynyt. Ja nyt maksa arvot koholla ( ei alkoa) joten lopetin pillereiden käytön gynekologin kehotuksesta.

    • yazzia

      Täällä käytetty jokunen viikko Zoelyja. Käytin aiemmin Yasminellea, ihan hyvin sopivat, pari kiloa turvotusta lähinnä ruokahalun kasvulla tuli ja pientä seksihalujen laskua. Olin pari kk ilman pillereitä, koska olin syönyt niitä yli 10v, halusin tietää toimiiko normaali kierto ja toimihan se ;) Olihan se ihanaa olla ilman pilsuja, epämääräinen turvotus loppui, seksihalut kasvoivat, orgasmin saanti helpottui ym. Mutta toisaalta kovat vatsakivut kierron monesssa vaiheessa tulivat takaisin ja olin jotenkin yliherkkä kaikelle, mieleltäni.

      Nyt siis Zoelyihin. Aluksi en huomannut juurikaan vaikutusta, rinnat jonkin verran ovat kasvaneet joka on ihan plussaa. Paino ei ole noussut, vielä, sillä ruokahalu on kuten aina pillereillä. Olen kuitenkin sitä mieltä että kyse on vain itsekurista. Huomaan, että olen hieman ärtyisämpi kuin normaalisti, myös jotenkin itsetunto on huonompi, näin kävi yasminellejenkin kanssa. Olen jotenkin kriittisempi itseä kohtaan, ja olo on epämukavampin kuin ilman pilsuja, jännää..seksihalut valitettavasti ovat vähän laskeneet siitä mitä oli ilman pillereitä, on vaikeampi päästä fiilikseen ja saaminen on hankalampaa. Jotenkin pillerit turruttavat seksivaistot!
      Ja yksi asia, joka 10 käyttäjä saa Zoelyista aknea, enkä ihmettele. Itsellä siihen ei ole taipumusta, mutta varmaan näppyjä tulisi jos olisi. Iho nimittäin on rasvoittunut selvästi, samoin päänahka. Siis niin paljon että pitänee ostaa uudet ihonhoitotuotteet. Ei se nyt haittaa jos ei tule näppyjä, rasvainen iho vanhenee hitaampaa ;) Mutta tympeää tuo tukan rasvottuminen. Pesemälähän siitäkin selviää.
      Summa summarum: koitan nyt olla näiden Zoelyjen kanssa vielä jonkin aikaa, jos vaikutukset tasaantuisi, mutta jos mikään ei muutu niin vaihdan takaisin Yasminelleihin. Viivan alle niissä oli kuitenkin vähemmän haittavaikutuksia minulle. Suurin ongelma pillereissä on kuitenki tuo vaikutus seksuaaliseen nautintoon.

    • h3lenn

      Mullakin zoelyt haettuna jo, odottelen vaan kuukautisia jotta pääsen aloittamaan. Tai joudun... ei kiinnosta enää kondomien kanssa sähläily, mutta toisaalta arveluttaa aloittaa nämä pillerit juurikin tuon hyvin yleiseksi haittavaikutukseksi mainitun aknen takia. Kiinnostaisi kuulla vielä lisääkin kokemuksia ko. pillereistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2166
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      183
      1959
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      815
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe