Suutuin aika pahasti nettideitille.
Oikeastaan oltiin jo ohitettu tämä ns. deittisivulla yhteyden pito ja oltiin tavattukin muutama kerta. Hiukan yli viikon olin haistavani että nyt taitaa olla tilanne hiukan epäedullinen minulle. Kysyin suoraan tavataanko vai ei. Kerroin myös että otan herneen nenään jos tässä yritetään hiljentymällä saada mut väsytettyä pois yhteyden pidosta. Pyysin siis ei vastausta joka keinolla mitä mulla oli. Tuli viesti että nähdään ja on kiireinen toimiston muuton takia johon lupasin tulla sitten avuksi jos kiire on oikeasti esteenä.
Kaksi päivää myöhemmin herään torkuilta ja huomaan FB:n status muutoksen sinkusta parisuhteeseen. Otin hirveät pultit sillä juuri tämän yritin estää sillä että tunnen itseni ja en siedä käytöstä jonka koen kaksinaamaiseksi. Oli kyllä lähettänyt viestin mutta vain hetkeä ennen kuin oli muuttanut statusta.
Tässä en lähde edes määrittelemään kuinka hyvillä fiiliksillä olin ollut tapaamiskerroilla sillä mulla oli kerrankin hyvä ja varma fiilis tästä naisesta. Jäi olo... että olen pelkkä narri kun uskon sanaan 'kyllä'.
Kai olin ns varasijalla tässä nettideittailun marketissa ja juuri kassalle mennessä viskattiin lähimpään hyllyyn ylimääräisenä vaivana.
Pikkuisen selkärankaa kiitos.
11
425
Vastaukset
- Nainenvajavainen
Otan osaa. Tuota nettideittailu pahimmillaan on. En tiedä lohduttaako se yhtään, ei varmaankaan ainakaan nyt, mutta hän ei ollut sinulle tarkoitettu. Se omasi odottaa jossain muualla.
- Pettynyt 18.4
No kyllä se tuol jossain on viel joka ottaa mut ostoskoriin ainoona jonka vie kassalle.
- Nainenvajavainen
Niin on. Kyllä on. Helpommalla pääsee, kun ajattelee, että tässäkin kokemuksessa oli ehkä jotain, mistä voi myöhemmin oppia jotain, vaikkei vielä tietäisikään mitä... Ainakin osaa sitten arvostaa sitä omaa kultaa kun sen lopulta löytää. Näin jaksan itse uskoa.
- piitu2
missä sä deittailet?
- pettynyt 18.4
Kuvittelin juuri sen pettymyksen välttäväni. Nyt vain se tuntuikin kahta kauheammalta kun oli omasta mielestään pyrkinyt estämään pettymyksen mahdollisuuden. Toivottavasti tästä eteenpäin en kuitenkaan pidä sanaa 'kyllä' synonyyminä sanalle 'ehkä'. Vaikka se nyt siltä tuntuu.
Petyin siihen, että luin ketjun aloituksen.
"Kerroin myös että otan herneen nenään jos tässä yritetään hiljentymällä saada mut väsytettyä pois yhteyden pidosta."
Aika epätoivoista. Ainakin minun yhteydenpitoni olisi loppunut tuollaiseen ukaasiin.- 9
Toisaalta: miksei se nainen sitten voinut olla REHELLINEN ja sanoa, että "hyvästi, ei synkkaa"? Minkä helvetin takia pitäisi yrittää tulkita jotain vihjailua tai "antaa ymmärtää" -tyyliä?
Olen aloittajan kanssa samaa mieltä: kyseessä oli epärehellinen lehmä. Kusipää, sanalla sanoen. 9 kirjoitti:
Toisaalta: miksei se nainen sitten voinut olla REHELLINEN ja sanoa, että "hyvästi, ei synkkaa"? Minkä helvetin takia pitäisi yrittää tulkita jotain vihjailua tai "antaa ymmärtää" -tyyliä?
Olen aloittajan kanssa samaa mieltä: kyseessä oli epärehellinen lehmä. Kusipää, sanalla sanoen.Tuollainen edellä kuvaamani viesti saa herkemmän ihmisen pelkäämään totuuden kertomista. En yhtään ihmettele, että yritti päästä tilanteesta ulos muuta kautta.
- 9
simasuuneiti kirjoitti:
Tuollainen edellä kuvaamani viesti saa herkemmän ihmisen pelkäämään totuuden kertomista. En yhtään ihmettele, että yritti päästä tilanteesta ulos muuta kautta.
Mitä pelkäämistä siinä on? Viesti käytettyä kanavaa myöten "sorry, ei ole oikeaa kipinää" tai mitä tahansa vastaavaa, sitten profiili blokkiin jne.
Minulle yksi ihan mukavan ja fiksun tuntuinen (ja hyvännäköinenkin, sen puoleen) nainen, jonka kanssa oli kirjoiteltu ja juteltu, sanoi vähän ensi tapaamisen jälkeen tekstarilla tai viestillä, en muista, että "sorry, en tuntenut sitä kiinnostusta, jota haluaisin tuntea". Se oli sillä OK, ei ollut mitään syytä kirjoitella enempää tai muuten ottaa yhteyttä. Olin tietysti vähän pettynyt, mutta minusta oli hyvä näin, eipä tarvinnut itse arvailla mitään.
Kannatan suorapuheisuutta ja rehellisyyttä niin suhteen availussa kuin lopettamisessa/torjumisessakin.
- pettynyt 18.4
Ei:n sanoja kahden kolmen vuoden takaa kuuluu tänään läheiseen ystävä piiriini. Se että sanotaan ei suhteelle mutta kyllä ystävyydelle on oikeasti mahdollista mutta silloin täytyy olla juuri se selkäranka puhua totta.
Eniten risoo että juuri eilen tuli harvinaiset kaksi yhteyden ottoa deittihakuun (juu en ole heittänyt kirvestä kaivoon). Harvinaista kyllä en ole se ensimmäisen viestin lähettäjä. Yleensä kerran olen mies ja ne kerrat kun nainen on ollut aloitteellinen päättyvät tapaamiseen paljon suuremmalla todennnäköisyydellä.
Tappelen sitä fiilistä vastaan että taas saa pettyä. On se miten naurettavaa vaan mutta se fiilis että deitti tulee olemaan pettymys on päällimmäinen. Jos tulis rehelliset pakit pettymys menis olankohautuksella ja uuttaa täkyä koukkuun....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637