Tramal Retad - Depot?

Työkaverini piti mulle hyvän "luennon" Tramal Depoteista, mutta omat selkäkipuhun määrätty lääke on Tramal Retard. Menikö tämä valistus täysin hukkaan, vai onko Retard ja Depot sama asia?
2124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Retard ja depot ovat sama asia. Tramal Retardin pakkausselosteessakin mainitaan, että kyseessä on depotvalmiste.

Äänestä
  • Eli valmiste on pitkävaikutteinen ja hajoaa vasta suolistossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämmästynytNYT kirjoitti:

Työkaverini piti mulle hyvän "luennon" Tramal Depoteista, mutta omat selkäkipuhun määrätty lääke on Tramal Retard. Menikö tämä valistus täysin hukkaan, vai onko Retard ja Depot sama asia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu