Ihastuminen on vaarallista

Varjele sydämesi

Ihastuminen on aina vaarallista, koska se voi johtaa syntiin. Sitä voi verrata banaanin kuoreen astumiseen, joka voi (hyvin todennäköisesti) johtaa kaatumiseen ja vähintäänkin horjahtamiseen.

Raamattu sanoo: "... jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi; mutta jos et hyvin tee, niin väijyy synti ovella, ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä!"

92- käännös sanoo: "Sinua se haluaa, mutta sinun on pidettävä se kurissa."
[Room. 6:12]

Raamattu sanoo myös, että joka ei kokoa, se hajottaa. Toiseen ihastuminen avioliitossa ollessa ei todellakaan saa aikaan mitään hyvää.

Raamattu myös kehottaa rakastamaan lähimmäistään niinkuin itseään. Miten itse suhtautuisit siihen, että puolisosi ihastuisi toiseen?

Tämä maailman henki sanoo, että ei siinä ole mitään väärää, jos ihastuu toiseen, vaikka olisi naimisissa. Se sanoo, että et saa kieltää tunteitasi. Mitä Jumalan sana sanoo? Että omaan sydämeensä luottavainen on tyhmä. Ja: "Yli kaiken varottavan varjele sydäntäsi, sillä sieltä elämä lähtee".

Sillä "Juuri sydämestähän lähtevät pahat ajatukset, murhat, aviorikokset, siveettömyys, varkaudet, väärät todistukset ja herjaukset."

Omaan sydämeensä ja tunteisiinsa ei todellakaan ole luottamista.

Jumala on tarkoittanut avioliiton kahden ihmisen, miehen ja naisen väliseksi elinikäiseksi liitoksi, jota ihmisen ei ole lupa rikkoa.

"Minkä siis Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako." (Mark. 9:9)

"Yli kaiken varottavan varjele sydämesi, sillä sieltä elämä lähtee." (Sananl.4:23)

- - -

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+17

      Monikin ihastuminen on vaan ihastumista. Ja siinä helposti kärsii perhe. Ja morkkis on suuri. Jälkeenpäin huomaa mitä oli menettämässä. Monesti vasta silloin kun on menettämässä huomaa sen arvon. Lue Päivi Lipposen ja xx:n ero kirjat miehelle ja naiselle. Kertoo eroista; miesten kertomana ja naisten kertomana.

      Ei erot ole helppoja. Eikä kannata kunnella neuvoja, joita niin helposti täälläkin netissa jaetaan; "akka vaan vaihtoon". Parisuhde vaatii huoltoa ja korjausta samoin kuin autokin, että se kulkee hyvin ja ehkä ideaalistikin joskus. kun oppinut käyttämään sitä. Tuntee auton. Kun painaa jotain vibstaakia, mitä tapahtuu. Pitääkö moottoria ulvottaa vai riittääkö pelkkä hipaisu. Pitääkö voidella mutterit, vaihtaa pyyhkimet,.... Miltä tuntuu kun autopeli hyrisee hyvin ja kiihtyy nopeasti. Pysähtyy tarvittaessa. Vai nikotteleeko se?

      Se vaatii aikaa ja työtä.
      Joskus moottori voi mennä epäkuntoon. yms..

    • Respect the Cock

      Ihastuminen on vaarallista koska miehellä aika usein ura tyssähtää siihen, että joku nainen alkaa liian tuttavalliseksi, mies kuvittelee ettei voi parempaa saada. Jää kokematta naiset ja jää kokematta, miltä tuntuu olla hyvätuloinen, menestyvä (taloudellisesti ja naissuhteissa) mies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      250
      2239
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1329
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      836
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      768
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe