Eilen illalla Teemalla 100-vuotias Alice Sommer Herz soitti ohjelman lopussa tuttua melodiaa, jonka jäljitin sanoihin - suunnilleen näin:
"Kun tullessa illan, maa rauhansa saa ja rusko luo sillan...niin kaipuuni kantaa mun Luojani luo, hän armonsa antaa, hän suojansa suo."
Mikä on tämä laulu, musiikki. Ei sitten millään löydy sen sanoja eikä nimeä...F. Schubertia?
Sehr vielen Dank, wenn Sie erzählen könnten!
Kysyn erästä laulua...
14
3366
Vastaukset
- Abendempfindung
Uskomatonta, ettei kukaan osaa vastata. Olenkohan väärällä saitilla?
Eikö kukaan edes osaa aprikoda, voisiko Schubert-pähkäily olla pielessä?- Abendstimmung???
Edelleen kysymykseni voimassa.
- Anonyymi
Abendstimmung??? kirjoitti:
Edelleen kysymykseni voimassa.
On Schubertia.Impromptu Op142
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On Schubertia.Impromptu Op142
Kyllä! D935 no 1
- Iltatunnelma
Kysyvä ei tieltä eksy - eihän??? Tämä kysyjä meinaa kyllä eksyä. Sisulla yrittää edelleen saada infoa.
- Purjo-Liisa
Ei täältä saa vastauksia, tämän sivuston klasarit ovat seonneet eivätkä ymmärrä lukemaansa mistä johtuen ovat siirtyneet messuamaan aivan väärään paikkaan. Kannattaa siis kysyä jostain muualta missä on täysipäisiä ihmisiä vastaamassa.
- Rööslain
Kyseessä on F. Schubertin erään impromtuun Urpo Jokisen sovittama melodian pätkä, johon Aukusti Simojoki ja Urpo Jokinen ovat kirjoittaneet suomalaiset sanat:
""Kun tullessa illan, maa rauhansa saa ja rusko luo sillan pois pilvien taa, niin kaipuuni kantaa mun Luojani luo, hän armonsa antaa, hän suojansa suo." (1. säkeistö)- Rööslain
Johan menivät sanat sekaisin...Siis takoitin sanoa näin:
Kyseessä on Urpo Jokisen F. Schubertin erääseen impromtuun sovittama melodian pätkä, johon Aukusti Simojoki ja Urpo Jokinen ovat kirjoittaneet suomalaiset sanat:
""Kun tullessa illan, maa rauhansa saa ja rusko luo sillan pois pilvien taa, niin kaipuuni kantaa mun Luojani luo, hän armonsa antaa, hän suojansa suo." (1. säkeistö) - Hertseeni taas
Rööslain kirjoitti:
Johan menivät sanat sekaisin...Siis takoitin sanoa näin:
Kyseessä on Urpo Jokisen F. Schubertin erääseen impromtuun sovittama melodian pätkä, johon Aukusti Simojoki ja Urpo Jokinen ovat kirjoittaneet suomalaiset sanat:
""Kun tullessa illan, maa rauhansa saa ja rusko luo sillan pois pilvien taa, niin kaipuuni kantaa mun Luojani luo, hän armonsa antaa, hän suojansa suo." (1. säkeistö)Mukavaahan tämä, itsensä kanssa seurustelu. Siis impromptu!
- Anonyymi
Rööslain kirjoitti:
Johan menivät sanat sekaisin...Siis takoitin sanoa näin:
Kyseessä on Urpo Jokisen F. Schubertin erääseen impromtuun sovittama melodian pätkä, johon Aukusti Simojoki ja Urpo Jokinen ovat kirjoittaneet suomalaiset sanat:
""Kun tullessa illan, maa rauhansa saa ja rusko luo sillan pois pilvien taa, niin kaipuuni kantaa mun Luojani luo, hän armonsa antaa, hän suojansa suo." (1. säkeistö)Kiitos tiedosta! Melodia on tosiaan Schubertn veroinen.
- länsisuomessa
Laulun alkuperästä ei tietoa,mutta tuttu laulu.Kansakoulun alaluokilla -50luvulla, opettajamme perusti meille koululaisorkesterin,jossa soitin mandoliinia.
Soitimme nimenomaan tätä sävelmää.
Missään muualla en ole sitä kuullut.
Siinä oli myös toinen säkeistö,jotensakin näin:
Maan lapsonen laula sä kiitostasi
kun rukousportaat sait turvaksesi.
On kruunusi siellä,sä laulaja maan.
Ja enkelikuoro se kutsun sulle soi. - Hilja_Hiihti
Täällä lämmetään hitaasti, mutta sitten käydäänkin kuumina. Aivan kuin saksankieli.
- Anonyymi
Minä muistelen toista säkeistöä seuraavasti:
Sen turvassa suojan mun onneni on,
ja laupeus Luojan on loppumaton.
Niin kauniina hohtaa jo taivaaseen tie
;kun portin sen kohtaan, se kauneinta lie - Anonyymi
Schubert'in impromptu Op. 142 n:o 2:n teema.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885091- 141751
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271497Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91463Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501147Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249302969- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7820