Ikää on jo kertynyt sen verran, että vähentäisin mieluusti viikottaisia työtuntejani. Tunnen systeemin, jossa omasta halustaan osa-aikatyöhön siirtyjä saa tukea, mutta tätä tukea saa max vuoden. Osaisiko joku neuvoa / kertoa onko täysin osa-aikaiseksi (joko nykyisessä tai uudessa työpaikassa) siirtyvän mahdollista saada jotakin tukia?
Ei nyt ihan vuorottelua, mutta...
1
255
Vastaukset
- osaosa
Jos olet tarpeeksi vanha voit päästä osa-aikaeläkkeelle. Jos olet tarpeeksi sairas, voit päästä osatyökyvyttömyyseläkkeelle. Jos työnantajallasi menee tarpeeksi huonosti, sinut voidaan osa-aikaistaa taloudellisista ja tuotannollisista syistä, jolloin sinulla voi olla mahdollisuus saada soviteltua työttömyyskorvausta.
Jos mietit yhteiskunnalta saatavia tukia, kun olet vapaaehtoisesti alentanut ansioitasi, niin kysy Kelasta asumistuesta ja sossusta, miten siellä suhtaudutaan, jos rupeat hakemaan toimeentulotukea. Ehkä kuitenkin kannattaisi ensin kokeilla sitä osa-aikalisää (jos sen saat) ja katsoa, pärjäätkö sillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 744237
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans893953Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa572468Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?662324Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik412044- 491909
- 1131872
Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?551673- 561672
- 661572