Äärioikeistolaisen kahden Kokoomuksen=Persut=Kokoomus , oppositio-hallitus -akselilla johtamassa Suomessa, pari miljoonaa syrjäytettyä suomalaista ovat vailla perustuslaillisia oikeuksiaan kunnolliseen toimeentuloon ja perusturvaan.
http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/tutkimus/hankkeet/stop_koyhyys/nakokulmia/lapsikoyhyys_on_suomessa_kasvussa
Yksistään veropakolaisyritysten vuodot Suomesta tarkoittavat satoja miljardeja euroja vuosittain, valtiolle, eli kansalle kuuluvaa rahaa, joka tarvitaan nopeasti ihmisten perusturvan kohentamiseen, kunnolliseen perustuloon.
http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/tutkimus/hankkeet/stop_koyhyys/nakokulmia/lapsikoyhyys_on_suomessa_kasvussa
Yksistään veropakolaisyritysten vuodot Suomesta tarkoittavat satoja miljardeja euroja vuosittain, valtiolle, eli kansalle kuuluvaa rahaa, joka tarvitaan nopeasti ihmisten perusturvan kohentamiseen, kunnolliseen perustuloon.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Viekää ne viinarallirahat köyhille lapsille.
fhfhfghf
http://www.paavoarhinmaki.fi/blogi/2012/pomoportaan-ahneus-kuriin/
Yle:n äärioikeistomedia propagandoi Kokoomusta=Pers=Kok=Rkp Vapun kunniaksi, kyllä on tavallinen rahvas karistettu kauas siitä puljusta, pakkomaksajiksi kyllä kelvataan.
2 miljoonaa syrjäytettyä ei ole mikään vähemmistö.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2785253/mielenterveyskuntoutujat-maan-unohdettuja-”moni-ei-jaksa-valittaa-elamastaan”
Köyhyys tappaa Suomessa.
Veropakolaisyritykset verolle heti. Ne sadat miljardit eurot tarvitaan kansalaisten hyvinvointiin, PERUSTULOON.
Ihmiset puolustakaa itseänne ja toisianne, vaatikaa perustuloa nyt.
Ei mikään huono ajatus.
Pitää alkaa nostamaan rikkaiden verotusta ja kitkemään lisää harmaata taloutta jotta saadaan lisää hyvinvointia kaikille.
Ei kukaan ole pieniosainen ellei ole täysin raitis eli ei käytä viinaa ikinä eikä tupakoi.Silloin rahat riittää mukavasti kaikkeen tarpeelliseen.Eikä ne ravintolaillatkaan kuulu pienituloiselle olenkaan.Pysykää pois sieltä niin ei tarvitse valittaa rahojen puutetta.Lapsilla on muuten enemmän tavaraa ja muuta tuhat kertaa mitä oli 50 ja 60 luvulla.Eli missä muka köyhyys.
Suomessa on kaksi miljoonaa ihmistä käytännössä syrjäytettyinä, joko ilmaisena orjatyövoimana, tai kuten yli miljoona täysin köyhyysrajan alapuolella, ilman kunnollista perusturvaa ja toimeentuloa.
Köyhyys tappaa Suomessa.
Perintöprinssit taas kadehtivat köyhiä ja pelkäävät, että joutuvat vielä maksamaan veroa siitä hyvästä, että äiti imettää vielä viiskymppisenäkin.
Kyllä hyvinvoinnin pitää kuulua ihan jokaiselle suomalaiselle ja sillä syrjäyttämisellä, köyhien eristämisellä köyhyysloukkoihin yksin nyhjöttämään, on hintansa, se hinta on kaikkialla näkyvä pahoinvointi, joka kasvaa ja kasvaa. Sen seuraukset me kaikki joudumme maksamaan, joten tulee halvemmaksi ja huomattavasti miellyttävämmäksi kaikille kannattaa hyvinvoinnin oikeudenmukaisempaa jakamista.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/95522700/euroopassa-marssitaan-saastoja-vastaan
Tässä asia sanotaan selkokielellä, muistakaa äänestää Vasemmistoa, että saadaan hyvinvointi jokaiselle suomalaiselle.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2785329/arhinmaki-enteili-vasemmistokaannetta