Tämä ärsyttää kampaajalla

Järkikäteen

Kuulun siihen osaan kansasta, joka välillä käyttää marketin tuotteita värjäykseen ja välillä käy kampaajalla ottamassa väriä päähänsä. Eli varmaan aika isoon osaan porukasta.

Kun käyn kampaamossa, aluksi kampaaja pyörittelee hiuksiani käsissä ja hieman tutkii niitä. Sitten alkaa kysely, että mitä väriä laitetaan, mitä olit ajatellut. No, otetaan kartta käteen ja aletaan tutkimaan. Kun kampaaja sitten kysyy hiuksieni värjäyshistoriasta kerron käyttäneeni välillä markettituotteita. Tästähän se riemu sitten repeää..

Kampaaja aloittaa älyttömän saarnauksen markettituotteiden huonoudesta ja kamaluudesta. Saan lähes haukut niskaani kun olen niin alas vajonnut, että välillä olen hiusten väriä jopa muuttanut tai värjännyt tyvikasvua näillä tuotteilla. Ja kaikki tämä sillä äänen voimakkuudella, että koko muu kampaamo ja sen asiakkaat kuulevat.

Olen tullut kampaajalle saamaan palvelua, josta maksan ihan kohtuullisen hinnankin. En todellakaan halua mitään saarnaa ja haukkuja omista valinnoistani. Ja sama toistuu lähes kampaajalla kuin kampaajalla. Menee hieman maku koko juttuun kun heti alkuun tuodaan esiin kampaajan oma mielipide älykkyydestäni kun olen niin tyhmä että käytän markettivärejä.

Tavallaan ymmärrän, että kampaaja tekee silloin markkinointia, yrittää saada viestiä perille kampaamopalveluiden paremmuudesta, mutta ei sitä noin pidä tehdä! Vaihdan kampaajaa usein juuri tästä syystä. Harvemmin sitä viitsii mennä samalle kun tietää että saa taas alkuun idiootin leiman otsaansa.

4

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kampaaja 18 17

      Olen työskennellut kampaajana kohta 30 vuotta, enkä koskaan ole puuttunut kotivärjäykseen, korkeintaan neuvomalla miten se kannattaa tehdä. (Välillä näkee siis tosi törkyisiä tuloksia) Neuvomalla myös mm. kotivaalentajia, kuinka homma tehdä, ettei lopputulos ole ihan purkkaa. Miksi: Siksi, että samainen henkilö kuitenkin leikkuuttaa hiuksensa (ehkä permanenttaakin) minulla, enkä halua, että materiaali on ihan pilalla jo valmiiksi.
      Näiden vuosien aikana olen myös ehtinyt työskentelemään melko useankin eri kampaajan kanssa, enkä myöskaan ole koskaan kolleegojeni kuullut käyttäytyvän kertomallasi tavalla.
      Podetko nyt jotenkin huonoa omatuntoa, kun kuvittelet saaneesi haukut niskaan?

    • pudasjärvinen

      Värjään itse hiuksiani ja toisinaan värjäytän kampaajalla. Ikinä ei ole kampaajat sanoneet mitenkään pahasti, vaikka olenkin itse värjäillyt. Joskus voivat kysyä että minkä merkkisellä värillä ja suosittelee shampoota ja hoitoainetta millä väri pysyy. Kampaajan värjäämänä on kyllä tulos aina ollut parempi, mutta paikkakunnalla missä asun, on vaikea saada kampaamoaikoja, joten tyydyn värjäämään itse tai menen toiseen kaupunkiin palvelua saamaan.

    • värivalinta.

      Vaihda kampaajaa. Värjään hiukseni aina itse, käyn vain leikkauttamassa kampaajalla. Hän muistaa kehua hiusteni hyvää kuntoa, kiiltoa ja kaunista värivalintaa. Joitakin kertoja olen värjätessä "ylittänyt itseni", jolloin kamapaajani on ystävällisesti neuvonut parhaita mahdollisia hoitotuotteita hiusteni hyvinvoinnin palauttamiseksi.
      Hän myös sanoo lähes joka kerta, että markettien väreissä on eroja, mutta niistä lähes kaikki ovat sen verran mietoja, ettei niillä voi kovin pahaa jälkeä tehdä. Monet tuotteet hän on kehunut erittäin laadukkaiksi (kuten käyttämäni valmistajan market- tuotteet).

      Todennäköisesti kampaajasi uskoo olevansa guru, joka voi haukkua asiakkaansa valinnat lyttyyn, vaikka hänen pitäisi uskaltaa neuvoa sinua mahdollisten virheiden eliminoinnissa seuraavan itse-värjäyskerran varalle. Hän myös mitä ilmeisimmin haluaa korjata rahasi omaan taskuunsa. Moittimalla sinua hän uskoo saavansa kaikki hiustesi käsittelyt itselleen. Kokeile jotain toista kampaajaa välillä, ainahan voit palata tämän moittijan tuoliin, jolleivat muutkaan osaa kohdella asiakasta ystävällisesti. Tarkoitushan on myös saada mukava mieli, hiusten käsittelyn ohella.

    • Häpeä kamp. tuolissa

      Jaan tunteesi, ja jossain vaiheessa myös itse tai joku kaverini leikkasi hiukseni ja silloin vasta saikin osakseen silmien pyörittelyä - ja kuten sinulla, sama toistui kampaajasta toiseen! Ihan kun se oisi kamala perisynti! Hiukseni ovat paksut ja sitä kampaajat ovat kehuneet, tosin välillä on tullut kommentteja ajan puolivälissä "kun tätä tukkaa vaan on ja on" ei kauhean mairittelevaan sävyyn. Tottakai jotkut kampaajat ovat tosi ihania.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1605
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      415
      1017
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      752
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      688
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      78
      675
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe