Masennuslääkkeistä hyvää tietoa

http://masennuslaakkeista.nettisivu.org

www.benzo.org.uk/amisc/finnishmanual.pdf
4184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • Mielenterveyden häiriöihin liittyy useita ravintoaineiden puutoksia, erityisesti D-vitamiinin ja kalaöljyn omega-3-rasvahappojen puutteet. Psykiatristen sairauksien luonne on ymmärretty aivan väärin ja siksi myös hoidon tulokset ovat huonoja. Ravintoaineiden puutokset eivät parane psyykelääkkeillä eivätkä terapialla.

    Amerikkalainen professori Walter E. Stumpf ennusti ensimmäisenä vuonna 1989, että D-vitamiinilla tulee vielä olemaan tärkeä merkitys psykiatriassa (Psychopharmacology (Berl) 1989;97(3):285–94). Kuinka oikeassa hän olikaan!

    Rochesterin yliopiston psykiatrian klinikassa hoidettiin 104 nuorta, 75 tyttöä ja 29 poikaa, keski-iältään 15 vuotta (hajonta 12–18 vuotta). Heidät oli lähetetty hoitoon 2008–2010 akuuttien mielenterveyshäiriöiden vuoksi. Klinikassa heiltä otettiin verikokeita, joista määritettiin muun muassa seerumin D-vitamiinin pitoisuus 25-OH-D (Suomen laboratorioissa merkitään S-D-25). Viitearvo on 75–150 nanomoolia litraa kohti (nmol/l).

    Peräti 72 prosenttia nuorista poti D-vitamiinin puutetta. Joka kolmannen S-D-25 oli alle 50 nmol/l ja 38 prosentilla se oli 50–74 nmol/l. Vain 28 prosentilla pitoisuus oli viitearvojen puitteissa. Psykoottisten nuorten pitoisuudet olivat muita potilaita pienempiä (keskimäärin 50 vs 52 nmol/l). Psykoottiset oireet korreloivat merkitsevästi pieneen S-D-25:een. Normaalin D-vitamiinipitoisuuden nuorista vain harvoilla (6/29) oli psykoottisia piirteitä.

    Johtopäätökset: D-vitamiinin puute on yleinen mielenterveysongelmista kärsivillä nuorilla. Puutos saattaa vaikuttaa sairauden vakavuusasteeseen.

    Tutkimus tukee tohtori Anna-Maija Tolppasen Bristolin yliopistosta Englannissa julkaisemia havaintoja, joiden mukaan D-vitamiini ja kalaruoka vähentävät lasten ja nuorten masentuneisuutta. Uudet tutkimukset vahvistavat usein esittämääni käsitystä, jonka mukaan nuoret tarvitsevat reilusti D-vitamiinia ja kalaöljyn omega-3-rasvahappoja. Ne ehkäisevät samalla myös nuorten syrjäytymistä.


    http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2329

    Äänestä

on ymmärtääkseni aloitettu tiedoksi niille, jotka ovat joutuneet lääkäreiden toimesta rauhoittavien lääkkeiden, ssri, masennuslääkeiden tai neuroleptilääkkeiden koukkuun ja haluavat niistä eroon.

Se ei olekaan niin helppoa kuin luulisi kun vieroitusoireet tulevat aiheuttaen sairauden pahenemisen tai muuten psykoottisen luontoisen olotilan. Todellisuudessahan sairaus ei pahene vaan olotilan aiheuttavat lääkkeen tuomat muutokset kehossa kun elimistö pyrkii luonnolliseen olotilaansa. Vertaa esim. krapulaan tai huumeiden aiheuttamaan ns "kylmää kalkkuna" tilaan.

Lääkärit (varsinkaan sairaalan osastojen) eivät tunnista aina vieroitusoireita eivätkä pysty tukemaan lopetuksessa. Päin vastoin he jopa PAKOTTAVAT vastoin potilaslakia potilaat syömään lisää lääkkeitä, usein merkki vain vaihdetaan saman neuroleptiryhmän sisällä. (Kukahan muuten jaksaisi ja osaisi tehdä tästä niin julkisen asian, että lääkärit ja potilaat havahtuisivat huomamaan lain rikkomisen?)

Olen tutustunut noihin kahteen aloittajan vinkkkaamaan sivuun ja todennut, että täyttä asiaa on. Tuo benzo sivuhan on Järvenpään sosiaalisairaalan lääkäreiden suomentama, sairaalan , jossa on Suomen paras asiantuntemus päihteiden ja lääkkeiden käyttäjien hoidosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tieto auttaa kirjoitti:

http://masennuslaakkeista.nettisivu.org

www.benzo.org.uk/amisc/finnishmanual.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu