Olen järjestön kautta odotellut jos perhettä löytyisi amerikasta, huonolla onnella. Aloinkin miettiä jos rekisteröytisin au pair worldiin ja yrittäisin löytää australialaisen host perheen itselleni. Onko au pair worldin systeemi kovin erilainen kuin järjestön? Maksetaanko lentoliput itse yms, ja onko jotain muita kuluja??
Au pair world
aupparii
3416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aupair World on todella hyvä sivusto perheen/aupairin etsimiseen! Maksu- ja muut järjestelyt riippuvat täysin perheestä. Jos Australiaan asti haluat lähteä niin en usko että perhe suostuu lippuja kustantamaan ainakaan molempiin suuntiin. Aupair Worldissa on paljon aussiperheitä joten ei muuta kuin laittamaan viestiä :) täytyy kuitenkin muistaa, että perheet saavat kymmenistä satoihin hakemuksia joten kannattaa tosiaan olla aktiivinen ja yrittää saada oma viesti erottumaan joukosta.
Moi!
Mulla vähän sama tilanne. Laitoin siis tosiaan tonne aupair world sivustolle profiilin ja etsiskelly perhettä sekä australiasta että briteistä. Mont viestiä olen jo saanutkin (suurimmaksi osaksi briteistä, mutta silti).
Kannattaa tosiaan olla itse kans aktiivinen ettimisessä ja erottua joukosta. Aina kannattaa kans lisätä siihen valmiiseen viestiin jotain henkilökohtasta. :D
Lennot ja vastaavat on sovittavissa perheiden kanssa, mut kannattaa olla valmis maksamaan ite ainaki puolet noista lennoista. Varsinki jos on austraaliaan lähössä.
Mut hei onnea etsintöihin!! Ja siis kannattaa tosiaan rekisteröityä. Ite olin jo valmis luopumaan au pair haaveestani kun ei järjestön kautta amerikkaan perhettä kuulu. Sit tajusin tän ja jo oon löytäny monta sopivaa perhettä. Vaikka vieläkään en ole amerikan haaveesta irti päästänyt olen varma etten ensi vuottani suomessa vietä, vaan olen au pairina. :D
Kannattaa myös muistaa että vaikka "kilpailu" onkin kovaa joidenkin perheiden kanssa.
Kannattaa pitää maalaisjärki päässä ja olla yhteydessä perheeseen, jos on mahdollista tavata tai ainakin soittaa perheelle.Mihinkään epäilyttävänpään perheeseen ei kannata lähteä, jos vähänkin hälytyskellot soi, niin kannattaa unohtaa, ja vaan sitkeästi etsiä uutta perhettä.
Itsellä on yksi niin huono kokemus takana, että en haluisi että kukaan muu joutuu kokemaan samallaista kohtaloa, vaikka kokemuksesta onkin jo vuosia, en tule unohtamaan sitä koskaan rahaa kannattaa olla säästössä niin että pääsee pois, jos perhe onkin ihan kauhea.