Tämä on eräänlainen kysely. Haluaisin paljon vastauksia. Mikä on omasta mielestäsi paras elokuva tunnari? Esimerkkeinä olisi Titanic: Celine Dion My heart will go on, Troy: Josh Groban Remember, Pearl Harbor: Faith Hill There you'll be....jne. Elokuvan tulee olla ulkomaalainen, ja kappaleeseen sanat. Piirretytkin käyvät. Pieni perustelu olisi myös kiva.
Mikä on suosikkisi?
Siru
121115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suosikkini on "If We Hold On Together" elokuvasta The Land Before Time(Maa aikojen alussa), esittäjänä Diana Ross.
James Hornerin (esim mainitsemasi Titanic ja Troija) melodiat ovat aina erittäin koskettavia. Pelkästään musiikkia kuuntelemalla ei uskoisi sen olevan piirroselokuvasta.
Leffa:
http://www.imdb.com/title/tt0095489/
Sanat ja midi-versio:
http://www.niehs.nih.gov/kids/lyrics/holdonto.htm
Haddaway What is love
Pienenä tykkäsin Bond-tunnareista, etenkin se All Time High vai mikä olikaan...
Noo, sitten tämä ihan klassinen eli Casablancan As time goes by...ja Kummisedän kaikki biisit
Vaikkei saanut sanoa auomalaista, niin elokuvan Käpy selän alla laulut on ihania, ja Nuoruustango!
Minua miellyttävät alkuaikojen Bond-tunnarit triolikomppeineen ja vahvoine, paatoksellisine tulkintoineen. Paras on Shirley Basseyn "Goldfinger" ja melkein yhtä hyvä häneltä "Diamonds are forever". Tom Jones vetää tyylillä "Thunderball"-teeman ja Lulunn "Man of the golden gun" on myös mainio ja tietenkin Nancy Sinatran "You only live twice", Tina Turnerin "Golden eye"... Joku varmaan unohtui.
Nimenomaan kyselit elokuvamusiikkia, jossa on sanat. Instrumenttiosaastolta löytyisi vielä enemmän helmiä, mutta arvostellako sittem biisit puhtaasti vain "biiseinä" vai miten ne istuvat elokuvan tematiikkaan kerronnallisina elementteinä.
Ai niin, "The Graduate" (Miehuuskoe). Siinä on Simon & Garfunkelin musiikki onnistuneesti laitettu tukemaan tarinaa.
Leffasta Once Upon A Time In The West (Huuliharppukostaja) biisi: Ennio Morricone - Man With A Harmonica. On kylläkin instrumentaalibiisi, mutta aivan loistava silti.
Toinen on leffasta Taxidriver (Taksikuski) biisi: Bernard Herrmann - All The Animals Come Out At Night.
En jaksa nyt sanoja etsiä siihen, mutta siinä biisissä Robert De Niro kertoo New Yorkin - vai oliko se leffa nyt New Yorkista?, no kuitenkin - taksikuskin hommista, kuinka kaikki narkkarit ja transut ym. ilmestyy kaduille yön tultua... Ja tietty siinä on se legendaarinen kohta myös: You talkin' to me? - kohtaus.
Terminator 2: Guns N' Rosesin You coild be mine!
Kovaa 90-luvun alun tykitystä joka sopii leffaa kuin nyrkki silmään!
Paras; liian voimakas ilmaus. Muita suosikkeja ovat Ennio Morriconen sävellykset Clint Eastwoodin dollari-trilogiassa...
The last of the mohicans-Main title.Se on vaan mahtavaa.Tietenkin myös Celine Dionin -My heart will go on kuulostaa upealta.
Ykkösenä on ehkäpä:
Vangelis - Chariots Of Fire
Sitten muita hyviä on mm:
John Williams - Jurassic Park Theme
Ennio Morricone - The Good, The Bad And The Ugly
Elämän tie (Circle of Life), Walt Disneyn Leijonakuninkaasta on mielestäni yksi parhaista tunnareista, niin suomeksi kuin englanniksikin laulettuna.
Voi veljet, missä lienet? (Coen-veljesten raina kyseessä, po:ssa mm. George Clooney, John Goodman, John Turturro ym.) trailerissa (ja myöhemmin itse elokuvassa) kuulemani biisi: I Am A Man Of Constant Sorrow. Soundtrackissa mainitaan "yhtye" nimeltä Soggy Bottom Boys, mutta "oikeasti" laulun esittää Alison Kraussin (tsekatkaa mm. leffasta Cold Mountain) bändissä vaikuttava Dan Tyminski.
Leffa aloitti valtavan bluegrass-buumin USA:ssa ilmestymisvuotenaan!
ei hirveesti tuu mieleen mitään mutta toi Josh Grobanin remember on kyllä aivan ihana!!!Sillä on aivan uskomaton ääni:)