kysymyksiä pakettiautosta

hankittiin uusi paku ja kysymys kuuluu että saako siitä poistaa väliseinän kokonaan pois?
mitä liikkeitä ois tarjolla jotka myis pakettiautoihin varusteita?
62057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ihan en ole varma että miten asia on mutta ainakin luulisin tietäväni. Että jos on sivuovet tavaratilassa niin silloin ei ainakaan kokonaan saa väliseinää poistaa. Katso ambulanssit, niissä on sivuovet mutta eihän ole mitään järkeä jättää pientä aukkoa takatilaan kulkua varten mutta kun laki sanoo niin on jätettävä juuri ja juuri reikä josta pääsee. Mutta jos ei ole sivuovia niin en sitten tiedä miten on asian laita :)

Katso http://google.fi ja hakusanoja pakettiautojen varusteet jne.. Ei tule nyt yhtään mieleen. Mitä varusteita ja merkkikohtaisia vai mitä?

Äänestä
  • Kaverin sukulaisen tutulle oli tullut kalliiksi kun poliisi oli ratsannut auton vihjeen perusteella kun väliseinä oli poistettu.

    Autovero oli mennyt maksuun, ja ajokielto vuoden 2006 loppuun kuuden kuukauden koeajalla.

    Talvirenkaatkin oli tuomittu valtiolle menetetyksi.

    Tämä kaikki siis Nakkilassa.

    Äänestä

  • Pasi Kuikka kirjoitti:

    Kaverin sukulaisen tutulle oli tullut kalliiksi kun poliisi oli ratsannut auton vihjeen perusteella kun väliseinä oli poistettu.

    Autovero oli mennyt maksuun, ja ajokielto vuoden 2006 loppuun kuuden kuukauden koeajalla.

    Talvirenkaatkin oli tuomittu valtiolle menetetyksi.

    Tämä kaikki siis Nakkilassa.

    Kyllä sitä kaikenlaista juttua piisaa.

    Äänestä

  • 15 vuotta ajelin itse Hiaceilla niin että väliseinä oli jatkuvasti tallin nurkassa, kävin katsastuksessakin monet kerrat, eikä kukaan seinää kaivannut.
    Muutama päivä sitten ihastelin naapurin tuliterää Vito-pakua, eikä siinäkään ollut seinää välissä.

    Äänestä

Väliseinän saa poistaa tavallisesta N1-luokan pakettiautosta, eikä tarvi mitään suojaverkkoja tms rakenteita.

Veronkierto ym autot on sitten eri juttu, jos niihin on aikoinaan vaadittu väliseinä, ei sitä saa poistaa, tällöin väliseinä yleensä mainitaan erikseen otteessa.

Oma turvallisuus on sitten eri juttu, kolaritilanteessa liikkeelle lähtevä työkalupakki tai mitä ikinä kuljettaakaan tekee aika kipeää, kun se lentää ohjaamoon...
Tosin ei kaikki muoviseinätkään sitä paljoa hidasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakumies kirjoitti:

hankittiin uusi paku ja kysymys kuuluu että saako siitä poistaa väliseinän kokonaan pois?
mitä liikkeitä ois tarjolla jotka myis pakettiautoihin varusteita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu