Millaisia seikkailuja on tullut koetuksi salonkimaastureilla? Pahin kokemus taitaa olla lähiön uusi töyssy. Uskaltaudutko sateella liikenteeseen? Onko pohjapanssarissa hienostorouvan puudelin sontaa? Meneekö vaihtoon vai mitä aiot tehdä?
Millaisissa olosuhteissa
12
318
Vastaukset
- ...
No, stereotypioiden pyörittely on keskinkertaisimpien huvi.
- -huoh-
Tuota olisi pitänyt kysyä briteiltä -70 -luvulla.
http://www.aronline.co.uk/blogs/2011/07/22/the-cars-range-rover-development-history/- xxTestixx
Testi
- Jimnyx
Erittäin vaikea tilanne on kookkaan auton sovittaminen tavalliseen parkkiruutuun marketin pysäköintialueella! Jos vasen sivu on ruudussa, tuppaa oikea olemaan viivalla. Ja jos keula on omalla puolella, roikkuu perä poissa ruudusta. Ei ole helppoa tuo maastoautoilu!
Onneksi on invapaikat. Reilusti mitoitetut ja asiallisesti sisäänkäynnin viereen sijoitetut parkkiruudut. Nyt pärjätään! - HoHo
Niin, on ne citymaasturit ihan kauheen isoja. Tässä on sitkeä uskomus.
Verrataan vaikka pituutta ja leveyttä normi Passattin tai Avensiksen farkkuun. Tavalliset liikenteessä näkyvät citymaasturit ovat saman kokoisia tai usein lyhyempiäkin. Korkeutta vain on vähän enemmän. Ei kyllä pitäis olla kauheen vaikeeta sovittaa ruutuun.
Sitten asia aivan erikseen ovat Hummerit, Caddy Escaladet ym. nykyään jo harvinaisemmat ökymaasturit.
Ps. toi aloitus on selvä provo.- GV 2009
Et sitten ollut ihan selvillä noista mitoista!
Minä huomasin konkreettisesti maasturini leveyden, kun peruutin kerran oikean peilin rikki autotallin oven pieleen! Tuollaista saattaa sattua, jos on vuosia peruutellut rutiinilla katsoen aina, että vasemmalla puolella on niin ja niin paljon tilaa...
Nykyinen maasturini on edellistä sedaniani noin 50 senttiä lyhyempi, noin 25 senttiä korkeampi ja suurin piirtein saman levyinen ilman peilejä. Mutta peileineen sen kymmenisen senttiä leveämpi!
Ja nämä peileineen -mitat vaikuttavat kyllä parkkiruuduissa... - dfsdgsgsdfghsg
"Ps. toi aloitus on selvä provo."
Ihan itsekö huomasit? - Olen tykänny
GV 2009 kirjoitti:
Et sitten ollut ihan selvillä noista mitoista!
Minä huomasin konkreettisesti maasturini leveyden, kun peruutin kerran oikean peilin rikki autotallin oven pieleen! Tuollaista saattaa sattua, jos on vuosia peruutellut rutiinilla katsoen aina, että vasemmalla puolella on niin ja niin paljon tilaa...
Nykyinen maasturini on edellistä sedaniani noin 50 senttiä lyhyempi, noin 25 senttiä korkeampi ja suurin piirtein saman levyinen ilman peilejä. Mutta peileineen sen kymmenisen senttiä leveämpi!
Ja nämä peileineen -mitat vaikuttavat kyllä parkkiruuduissa...Jep, sittari on ison perheauton levyinen mutta lyhempi j korkeampi, peilit on tosiaankin suuret monessa sittarissa.
Itse ostin sittarin vetopainon ja nelivedon vuoksi. Farmariautokin olisi käynyt ja olisi ollut jopa mieleisempi, mutta rahat ei riittäny sellaiseen joka olis täyttänyt vaatimukset (vetopaino 2000kg, neliveto, väliraha silloiseen autoon 20.000€).
Ihan tyytyväinen olen ollu, istuma-asento on mukava pitkille matkoille ja hieman korkeammalta näkee vähän paremmin.
Maasto-ominaisuudet on mitä on, mutta on kyllä tullu ajettua aika kehnojakin traktoriuria metsästysreissuilla.
- 2231
10cm. leveämpi??? No voi voi. Opettele peruuttamaan.
- uteliaisuuttani vain
Jonkin aikaa olen katsellut kommentteja mutta nyt heräsi uteliaisuus, mitä nämä niin sanotut salonkimaasturit ovat, ovatko pikku Suzukit sellaisia. Vai mitkä, mitkä ovat kriteerit salonkimaasturille.
- maasturikuski
Hyvin taittuu vanha tojotan maasturi parkkiruutuun vaikka ei ole notkeimmasta päästä ja se on sentään niitä entis-aikojen "salonkimaasturia" sähköikkunoineen yms hiluineen joita en todellakaan maasturiini kaipaa. Ajo-olosuhteista senverran että on rämmitty nevassa aksiloita myöden samoin kun savessakin ja soramontulta on haettu kippitrailerilla hiekkaa 2800kg kuormia jopa kaupunkien hidastetöyssyjä on ylitetty.
- ei maastoon
Lapissa metsästysreissulla ajoin karkkimaasturilla panssarivaunulla ajettu uraa metsässä.
Minulla sitimaasturi on nelivedon ja perävaunupainun vuoksi. Maastoon ei ole tarkoitus mennä, mitä nyt just lapissa mesällä käydessä metsäautoteillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2275551NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1335105Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku284888Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1282163- 4041837
Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova491745HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a901697Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann181662- 941395
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3811337