Rakkauden laatu muuttunut

Sydänsurujen mies :(

Olen 20 vuotias mies ja olen ollut 18 vuotiaan tyttöystäväni kanssa yli vuoden yhdessä ja kihloihinkin on menty (vieläkin kaukosuhde). Mutta olen huomannut että on vaikeaa olla hänen kanssaan. Kyse ei ole siitä etten rakastaisi häntä, mutta rakkauden muoto on vain vaihtunut. Tunnen olevani enemmänkin vain hänen paras ystävänsä. Tämän takia on vaikea, no esim kiihottua kun ajattelen häntä. En tunne enään tarvetta olla hänen kanssaan parina. Hän on hyvin tunteellinen ja en kestä ajatusta että häneen sattuu, mutta... nytkin omaa rintaa ahdistaa kun ajattelen parisuhdettamme ja tunteitani.

Siispä hyvät naiset... Pyydänkin teidän neuvoanne. Tää oikeesti sattuu iha stnasti. Haluan tän olon hemmettiin. Olkaa kilttejä :'-(

7

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen23v.

      olette olleet vasta yli vuoden yhdessä ja menitte kihloihin ja nyt ykskaks et enää rakastakaan häntä kumppanina, kun alkuhuuma on laantunut?

      nyt haluat erota hänestä ja sinua ahdistaa, kun ei ole tarpeeksi munaa sanoa sitä suoraan naiselle?

      olet selvästi epäkypsä. kihloihin meno on iso askel. rakkaus ei ole ainoastaan tunnetta, se on myös päätöstä olla toisen kanssa niin myötä- kuin vastoinkäymisissä. sinä olet selkeästi liian epäkypsä sitoutuakseen etkä edes tunnu tietävän mitä haluat. siispä etsi miehisyytesi ja sano suoraan naisellesi mitä tunnet. kyllä hän toipuu sinusta, todennäköisesti nopeammin kuin uskotkaan.

      • Sydänsurujen mies :(

        En ole missään vaiheessa väittänyt että olen tarpeeksi kypsä. Olen itse samaa mieltä mielestäni mut saisi ruoskia. Mutta ollaan oltu jo puoli vuotta kihloissa. Tämä nyt vaivannut vain kuukauden. Todennäköisesti olet oikeassa että sitouduin liian äkkiä. Välitän kyllä hänestä mutta... äh mitä mä tässä yritän selitellä. Ei siit oo mitää iloo ku oot kummiskin oikeassa. Vaikka asiat sanoitkin suoraan niin kiitos. Juuri tuollaista neuvoa kaipasinkin. Tiedämpähän että en ala enää sitoutumaan ennenkuin tiedän olevani valmis.


      • Sydänsuruje mies :(
        Sydänsurujen mies :( kirjoitti:

        En ole missään vaiheessa väittänyt että olen tarpeeksi kypsä. Olen itse samaa mieltä mielestäni mut saisi ruoskia. Mutta ollaan oltu jo puoli vuotta kihloissa. Tämä nyt vaivannut vain kuukauden. Todennäköisesti olet oikeassa että sitouduin liian äkkiä. Välitän kyllä hänestä mutta... äh mitä mä tässä yritän selitellä. Ei siit oo mitää iloo ku oot kummiskin oikeassa. Vaikka asiat sanoitkin suoraan niin kiitos. Juuri tuollaista neuvoa kaipasinkin. Tiedämpähän että en ala enää sitoutumaan ennenkuin tiedän olevani valmis.

        Yritän olla tarpeeksi mies edes myöntämään että olet oikeassa


    • snbrn

      Naisena haluaisin kuulla asiat suoraan - kasvotusten ilman mitään kiertelyjä jos haluaa erota.

      • Sydänsurujen mies :(

        Kiitos vastauksesta.


    • rehdisti vain!

      Juuri tuo epäkypsyys on suurin syy siihen, että kihlattusi on alkanut tuntua kaverilta. Jos olisit aikuisempi, miehekkäämpi, tuntuisi tytöstäkin naisemmalta eikä hän hakisi susta kaveria. Ja sinä näkisit selvemmin luonnolliset eronne miehenä ja naisena.

      Ehkä sun kannattaa purkaa kihlaus, en tiedä. Mutta ennen kaikkea sun täytyisi alkaa hakea sitä kypsyyttä. Mitä teetkin, ole rehellinen itsellesi ja tytöllesi. Kanna aidosti vastuu teostasi, se on miehekästä. Äläkä liikaa moiti itseäsi, tuommoista voi sattua meille kaikille.

    • Sydänsurujen mies :(

      Kiitos kaikille vastauksista. Olen nyt puhunut hänen kanssaan ja olemme eronneet. Puhuimme asiat suoriksi ja se kannatti. Taakka poistui sydämeltä minkä tämä itsekseen mietiskely aiheutti.

      Kiitos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe