Kuunteletko teknoa ?
Ei ehkä kannattaisi.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/kaksi-delfiinia-kuolivat-elaintarhassa---vieressa-pidettiin-teknobileita/art-1288467403976.html
Ei ehkä kannattaisi.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/kaksi-delfiinia-kuolivat-elaintarhassa---vieressa-pidettiin-teknobileita/art-1288467403976.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Toimittajan kanssa olen samaa mieltä.
Tekno = melua
mutta tämän tyyliset aloitukset jossa on linkki johonkin uutiseen, pitää tehdä nimimerkillä "varamonte".
Siinnä se taas nähtiin, ettei ihminen osaa ajatella elämien hyvää oloa, kuten omaansa. Vain omaansa..noh ei kaikki onneksi ole niin ihmiskeskeisiä. Harmi delfiinien puolesta. :-(
Kannattaisi lopettaa se teknon kuuntelu.
Son vaarallista
Riippuu kestosta ja desibeleistä. :-D
Teknobileet kantsii ainakin jättää väliin.
Levyihinkin pitäisi nyt äkkiä saada merkintä: teknon kuuntelu saattaa vaarantaa terveytesi.
Elämä vaarantaa terveytesi. x-D Mä olen jo niin monivikainen romuläjä ettei teknolla voi enää pilata mitään. Paitsi kuulon, sen vähänkin mitä jäljellä on.
"Asia X vaarantaa terveytesi" -uutisten lukeminen vaarantaa terveytesi.
Uutisiin pitäisi laittaa varoitusmerkintä.
Onneksi en telkkarista katsele koskaan uutisia.
Uskon sen. Delfiineillä on parempi kuulo kuin ihmisellä ja vesi johtaa ääntä.
Perustelut: nuorten autoissa soivat järjettömät bassot saivat pari päivää sitten kaupassa monen vanhuksen ja jopa minutkin voimaan pahoin.
Huom auto oli kaupan ulkopuolella ja teini tuli soittamaan autonsa sterkkoja pihalle. Melu ja basso olivat niin voimakkaaat, että muutama vanhus piteli rintaansa, pari laittoi sormet korville ja minulle meinas tulla oksennus ja rytmihäiriö. En käy enää missään, missä soitetaan liian kovalla ja varsinkin matalat bassot teettävät rytmihäiriöitä.
Teinit: eristäkää autonne, niin ettei melu kuulu autosta ulos.
JA miettikää misää soitatte luukut täysillä. Hommatkaa kuulokkeet.
Delfiini raukat, tuskallinen kuolema.
No eipä ne teinitkään ihan hyvin voi siellä melussa. Melusta on tehty monenlaisia tutkimuksia, joissa tiedetään siitä aiheutuvan mittavia haittoja viimeistään ajan saatossa.
Äänihän on tosiaankin värähtelyä. Ääntä voidaan käyttää värhtelynsä vuoksi myös hoitokeinona. Sopivassa määrin vaan ääniaaltoja.
Kyllähän niiden teinien autotkin on piloilla sen jumputuksen jälkeen. Pistehitsaukset ei kestä kuitenkaan nekään ihan mahdottomia rytkytyksiä. Itteä kans vähän huvita ja hämmästyttääkin se jumputus tai lähinnä mitä siitä jumputuksesta pienessä kajuutaassa nauttii.
Bum bum bum...ja auton kylkipellit kupruilee. ;-)
Tuli tästä äänellä hoitamisesta vielä mieleen, akustiset tuolit yms. kipua lievittävät hoitovälineet. Itellä joskus toimii myös tietynlainen musiikki päänsärkyynkin. Laitan sen tietynlaisen musiikin soimaan ja kuulokkeet päähän ja keskityn vaan olemaan ja annan sen musiikin ja äänen mennä ns. päähän.
Jonkun hetken päästä huomaankin päänsäryn olevan poissa tai ainakin kivun loiventuneen. Tänään se ei tunnu toimivan, särkee olan takaa taas.
Mut vaikkei ketään kiinnosta, niin yleensä tää toimii. Kuulokkeet päähän ja äänet koneesta täysille pari kertaa toistoa ja helpottaa. :-)
http://www.youtube.com/watch?v=SvFkK8gz2As&feature=related
Kokeilen nytkin josko kuitenkin toimia. Sit vois taas lähteä katsomaan elävää elämää tonne hapekkaaseen maailmaan.