eli viitsisikö joku selittää miten rauhanturvaajaksi käytännössä pääse ja mitä vaatimuksia on? vielä en itse ole armeijassa vielä palvelut.
miten päästä rauhanturvaajaksi?
5
6147
Vastaukset
- mamma6465
Hei, yk-koulutuskeskus hoitaa tätä asiaa. mene mil.fi sivuille, sieltä löytyy tietoa.
- kosovonkeikkalainen
Jep eli jos et ole vielä armeijaa käynyt niin haet vaan Porin kansainväliseen prikaatiin.
Alla koko juttu hakuprosessista:
VALINTAPERUSTEET
Suomen Kansainvälisiin Valmiusjoukkoihin hakevilta edellytetään
palveluskelpoisuusluokkaa A,
vähintään tyydyttävää suomen kielen taitoa,
kykyä kestää henkistä painetta
hyvää fyysistä kuntoa,
vähintään tyydyttävää englannin kielen taitoa (hyvä peruskoulun englanti),
valmiutta sitoutua kansainvälisiin valmiusjoukkoihin ja valmiutta lähteä ulkomaille koulutuksen jälkeen.
vähintään B-luokan ajokorttia (I-vaihe suoritettuna palveluksen alkuun mennessä)
Hakijalla EI saa olla
rikosrekisteriä,
rattijuopumusta tai kolmea muuta rikosilmoitusmerkintää,
kroonista ihottumaa tai allergioita,
merkkejä psyykkisistä häiriöistä,
herkästi oireilevaa laktoosi-intoleranssia
tuki- ja liikuntaelinten vaivoja.
Hakijalle on eduksi
sopiva siviilikoulutus (esim. kuljettaja, kirvesmies, asentaja tai lääkintä-, pelastus-, sähkö- ja ATK-alan koulutus),
muu kielitaito,
puhdas liikennerikkomusrekisteri
C-luokan ajokortti.
Koulutus
Kansainvälinen koulutus tähtää Yhdistyneiden Kansakuntien tai Euroopan Turvallisuus- ja Yhteistyöjärjestön valtuuttamissa kriisinhallintaoperaatioissa käytettävän joukon muodostamiseen.
Kansainvälinen koulutus annetaan palvelusajan lopulla 20 viikkoa kestävällä kansainvälisellä jaksolla. Tähän koulutukseen sisältyy mm. kansainvälisen toiminnan ja kriisinhallintatehtävässä olevan sotilaan perustietojen ja -taitojen sekä käyttäytymisen opetusta, aseen- ja voimankäytön erityispiirteiden koulutusta sekä perustietoja sodan oikeussäännöistä ja kriisinhallintaan vaikuttavista kansainvälisistä ja kansallisista määräyksistä.
Koulutuksen aikana tulevat rauhanturvaajat toimivat erilaisissa tehtävissä jalka- ja ajoneuvopartioissa sekä saattueissa, harjoittelevat yhteistoimintaa helikoptereiden kanssa ja saavat tavanomaista paremmat valmiudet mm. lääkintään ja miinaturvallisuuteen liittyvissä tehtävissä. Myös mellakoivan väkijoukon hallinta tulee koulutuksen aikana tutuksi.
Koulutusjaksoon sisältyy kolme kriisinhallintaharjoitusta kotimaassa. Koulutus huipentuu joko Suomessa tai ulkomailla järjestettävään monikansalliseen harjoitukseen.
Kansainvälisessä valmiusjoukkokoulutuksessa olevan varusmiehen tunnistaa kultaisesta barettimerkistä.
HAKEUTUMINEN
Hakeutuminen tapahtuu Hakemus erikoisjoukkoihin -lomakkeella.(ks. linkki). Hakemukseen on liitettävä
alle 12 kuukautta vanha lääkärintodistus (Puolustusvoimien lomake Lääkärinlausunto terveydentilasta. Lomake on saatavilla internet -osoitteesta www.puolustusvoimat.fi, kohdasta Asiointi.
viimeisin kokonaan suoritetun koulun todistus
kutsunnoissa käymättömien ja naisten on lisäksi liitettävä mukaan vapaaehtoishakemus.
Hakemukset on postitettava vuosittain 15. tammikuuta mennessä osoitteella:
Porin Prikaati
Esikunta / Koulutussektori
Hakemus valmiusjoukkoihin
PL 38
27801 SÄKYLÄ
Valintatilaisuus
Porin Prikaati suorittaa vuosittain hakemusten perusteella esikarsinnan. Valintakokeeseen hyväksytyille lähetetään kirjallinen kutsu 15.2. mennessä. Kaksi päivää kestävä valintatilaisuus järjestetään maalis- huhtikuun aikana Säkylässä
.Valintatilaisuuteen kuuluvat seuraavat osa-alueet:
12 minuutin juoksutesti
Evakuointitesti
Lihaskuntotesti (etunojapunnerrus, istumaannousu, vauhditon pituushyppy)
Peruskoe 1
Peruskoe 2b
Haastattelu
Englannin kielen koe (osana haastattelua)
12 minuutin juoksutestissä on saavutettava vähintään 2600 metrin tulos.
Evakuointitestissä hakijan on saavutettava vähintään 150 metrin tulos kahden minuutin aikana. Evakuoitavana on noin 55 kiloa painava nukke.
Kolmiosaisessa lihaskuntotestissä hakijoiden on saavutettava vähintään tyydyttävä tulos pistearvolla 2,25. Naisilla ja miehillä suoritustekniikat ovat samat.
Haastattelussa selvitetään hakijan motivaatio ja halu sitoutua valmiusjoukkoihin myös varusmiespalveluksen jälkeen. Englannin kielen koe järjestetään osana haastattelua ja siinä testataan sanaston hallintaa ja kykyä kommunikoida englanniksi.
Kirjallisissa Peruskokeissa selvitetään hakijan älyllistä lahjakkuutta ja luonteenominaisuuksia.
Kaikille valintakokeeseen osallistuneille, myös valitsematta jääneille, ilmoitetaan tuloksista kirjallisesti toukokuun aikana.
Valintakokeen osa-alueet pisterajoineen on esitelty alla olevassa taulukossa.
Osakoe Hylätty 1 piste 2 pistettä 3 pistettä
Haastattelu Ei sopiva Mahdollisesti sopiva Sopiva Hyvin sopiva
Juoksutesti < 2600 m 2600 tai enemmän 2800 tai enemmän 3000 tai enemmän
Lihaskuntotesti < 2,25 2,26 -3,00 3,01 -4,25 4,26 -
Evakuointitesti 2 min tai yli 1,31 - 1,59 min 0,51 s - 1,30 min 50 s tai alle
Peruskoe 1 < 4 pist 4 pistettä tai yli 6 pistettä tai yli 8 pistettä tai yli
Peruskoe 2 < 2 pist 2 -3 pist 4 -5 pist 6 pist
Yhteydenotot valintakokeisiin liittyen sähköpostilla osoitteeseen koulutusala.porpr@mil.fi tai puhelimitse numeroon 0299 441 181.- kiitos paljon!
Jep hei kiitos paljon tästä! Nuo mil:in sivut olinkin jo aijemmin muutamaan kertaan lukenut, mutta hieman jäi vielä auki tää juttu.
- Kessu1973
No joo itte en oo armeijaa käynny , vaanpuolisotilaallisen pursiseuran , kellekkään en pahaa tehnyt ja sain 3 natsaa ja hain joukkoihin , pääsin ja palvelin kaks keikkaa , yhen kosovossa ja yhen afganistaniss
- Anonyymi
>>GVjiW
Kiinnostas hakee mutta onko sinne mitään mahollista päästä tämmösellä taustalla.
Hyvä kunto jääkiekkoa 15 vuotta pelanneena. Rajalla käyny 6kk 2022 sieltä ihan hyvät arvostelut.
Ei muita erikoistaitoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi5815514Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä753499Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."
Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m431919Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo149167617-vuotiasta lukiolaispoikaa epäillään perheenisän murhasta Pyhtäällä
Perheenisä löytyi kuolleena kotipihastaan loppuvuonna 2023 Heinlahdesta Myyrynmäeltä. Poliisi epäilee murhasta kotkalais381666- 831394
Janne Kataja uudessa elämäntilanteessa - Vauva tuli, tyttäret jo teini-iässä: "On jo vähän..."
Janne Kataja on uudessa elämäntilanteessa, 44-vuotiaana hän tuli kolmatta kertaa isäksi. Tyttäret edellisestä liitosta211353Kaksoisliekki-ihmiset
Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.1951169Olet mun herkkä kohta
Vaikutuksesi minuun on valtava. Käsitätköhän miten paljon tunnen takiasi? Miten paljon elämäni on muuttunut sen jälkeen591119Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?
Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.731075