http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-elama/2012/05/09/pomon-kova-toive-joulun-voisi-siirtaa/201228928/139
"Joka viides yritysjohtaja arvioi uskontojen haittaavan toimintaansa. Useimmat Kauppakamarin kyselyssä näin vastanneet harmittelevat, että tehokkuus kärsii, kun väki on vapailla. Osa vieroksuu etenkin muita kuin kristittyjä ja heidän tapojaan. "
Pomojen toive : Siirtäkää joulu!
13
179
Vastaukset 13
Pomouskonnon mukaan työntekijöitten tehokkuus pysyisi lähes vakiona, vaikka vapaita ei pidettäisi juuri lainkaan. Pomouskonto sanoo meille, että ihminen, pomoja tietysti lukuun ottamatta, ei oikeastaan tarvitse vapaa-aikaa, vaan enemmän tunteja työntekoon. Näin saataisiin eläkemenotkin pienemmiksi, kun entisestään koventunut stressi alkaisi lyhentää työtätekevien massojen ikää.
Parasta olisi, jos tähän kaikkeen päästäisiin nostamatta palkkoja.- Kuusuksen Jelli
Kristitythän eivät pidä rahan materialismistä, joten miksi sitä pitäisi antaa enemmän?
Kuusuksen Jelli kirjoitti:
Kristitythän eivät pidä rahan materialismistä, joten miksi sitä pitäisi antaa enemmän?
Ehkä kannattaisi kysyä kristityiltä?
Kiinnostava ajatus sinänsä, että pomot eivät sitten olisi kristittyjä. Etenkään firmojen ylin johto, jonka rakkaus rahaan edellyttäisi rehellisyyden nimessä jo rekisteröityä parisuhdetta.
- sitähän ne pomot
Niin tehokkuus kärsii: raha, raha ja vain raha. Afrikan luonto ja metsät tuhoutuvat kun sateet jäävät tulematta, mutta mitäs siitä kun vain elintaso pysyy rikkailla mailla enallaan ja vielä pikkuhiljaa kohoaakin.
- ...
Jumala ei osaa heittää vettä...
- apina.
... kirjoitti:
Jumala ei osaa heittää vettä...
Eihän olematon mitään osaakaan.
Sinänsä mielenkiintoinen juttu nuo uskonnolliset pyhät ja niiden vaikutus työntekoon.
Minusta on ensinnäkin sinänsä väärin että uskonnollinen pyhä voi pysäyttää yhteiskunnan melkein kokonaan. Yrittäjällä tulisi olla oikeus liiketoimintaan vuoden jokaisena päivänä samalla tavalla. Tässä mielessä kaikenlaiset pakolliset pyhät ovat huono asia.
Sitten on tietysti se asia että jos työntekijän uskonnollisen vakaumuksen takia ei voi pyhäpäivänä olla töissä. Tämän vakaumuksen kunnioittaminen on toki hyväksyttävää mutta myöskin monintavoin ongelmallista.
Moniuskonnollisessa ympäristössä myös eri uskonnollisia vakaumuksia on monia ja näillä voi olla hyvin erilaisia pyhäpäiviä. Toki näitä kaikkia voidaan kunnioittaa sitten periaatteessa jonkin tasoisella järjestelyillä mutta ongelmaksi jää se että mikä sitten oikeastaan erottaa uskonnollisen vakaumuksen henkilökohtaisesta vakaumuksesta.
Miten se että joku vanha kirja sanoo että jouluna ei saa tehdä työtä omaa mitenkään enenpää painoa-arvoa kuin se että ihminen on yksinkertaisesti sitä mieltä että omana syntymäpäivänään työn tekeminen on väärin?
Uskonnollisten pyhien pakottamat vapaapäivät ovat minusta täysin turhia. Parempi olisi puhtaasti se että työntekijöillä olisi tietty määrä vapaita käytettävissä jotka voisi käyttää nimenomaan vakaumukseensa kuuluviin pyhäpäiviin.
Nykyisten pakollisten pyhäpäivien tuottamat vapaapäivät tulisi minusta vapauttaa työtekijöiden vapaaseen käyttöön. Oikeastaan ainoa järkevä tapa tosiaan korjata pyhäpävien ongelmallisuus työelämässä.Ja sitten ihan poliittisesti: "Yrittäjällä tulisi olla oikeus liiketoimintaan vuoden jokaisena päivänä samalla tavalla. Tässä mielessä kaikenlaiset pakolliset pyhät ovat huono asia."
Juu. Yrittäjällä on okeus riistää itseään ja työskennellä 24/7356.
Vaan työntekijällä on oikeus kohtuulliseen lepoon ja vapaa-aikaan, ehkä jopa pyhiin.kaarne kirjoitti:
Ja sitten ihan poliittisesti: "Yrittäjällä tulisi olla oikeus liiketoimintaan vuoden jokaisena päivänä samalla tavalla. Tässä mielessä kaikenlaiset pakolliset pyhät ovat huono asia."
Juu. Yrittäjällä on okeus riistää itseään ja työskennellä 24/7356.
Vaan työntekijällä on oikeus kohtuulliseen lepoon ja vapaa-aikaan, ehkä jopa pyhiin."Juu. Yrittäjällä on okeus riistää itseään ja työskennellä 24/7356."
Hulluhan sen yrittäjän pitää olla jos meinaa vuoden jokaisena päivänä pyörittää liiketoimintaa. Kyse onkin puhtaasti vain oikeudesta ja siitä että valinta suljettuna olemisesta pitäisi jättää yrittäjälle itselleen. Yhtä hyvin sillä yrittäjällä voi olla oikeus niihin samoihin lomapäiviin mitkä työntekijälläkin on kun juhlapyhät vapautettaisiin lomapäiviksi.
"Vaan työntekijällä on oikeus kohtuulliseen lepoon ja vapaa-aikaan, ehkä jopa pyhiin."
Ehdottomasti, kysymys onkin siinä että miksemme sisällyttäisi pyhien antamia vapaapäiviä muihin vapaapäiviin? Palkanlaskennallisesti ne jo periaatteessa ovat sama asia, joten miksemme yhdistäisi niitä muutenkin?shadowself kirjoitti:
"Juu. Yrittäjällä on okeus riistää itseään ja työskennellä 24/7356."
Hulluhan sen yrittäjän pitää olla jos meinaa vuoden jokaisena päivänä pyörittää liiketoimintaa. Kyse onkin puhtaasti vain oikeudesta ja siitä että valinta suljettuna olemisesta pitäisi jättää yrittäjälle itselleen. Yhtä hyvin sillä yrittäjällä voi olla oikeus niihin samoihin lomapäiviin mitkä työntekijälläkin on kun juhlapyhät vapautettaisiin lomapäiviksi.
"Vaan työntekijällä on oikeus kohtuulliseen lepoon ja vapaa-aikaan, ehkä jopa pyhiin."
Ehdottomasti, kysymys onkin siinä että miksemme sisällyttäisi pyhien antamia vapaapäiviä muihin vapaapäiviin? Palkanlaskennallisesti ne jo periaatteessa ovat sama asia, joten miksemme yhdistäisi niitä muutenkin?Niin, yrittäjällähän se oikeus siis on jo, harjoittaa liiketoimintaa vaikka joka päivä. Ei hän siihen tarvitse lisää oikeuksia. Sen kuin menee ja harjoittaa sitä toimintaa.
Samoin hänellä on oikeus viettää pyhiä ihan mielensä mukaan.
"valinta suljettuna olemisesta pitäisi jättää yrittäjälle itselleen"
Juuri tämä valintaoikeus hänellä on jo nyt. Ja yrittäjähän voi täysin oman harkintansa mukaan myös päättää vapaapäivän vietosta, oli pyhä tai ei.
"miksemme sisällyttäisi pyhien antamia vapaapäiviä muihin vapaapäiviin?" En ymmärrä tuota. Se kuulostaa siltä, että pyhät poistetaan siirtämällä ne viikonloppuihin.
Oli miten oli, mielestäni pidemmät vapaat rytmittävät kaikkien vuotta tarpeellisella tavalla. Minusta kaikkien ei tarvitse kuitenkaan rytmittää elämäänsä juuri samoin. Jos elinkeinoelämän mielestä on hyvä että eri ihmisten pyhät on eri aikoina, niin ei mulla ole mitään sitä vastaan. Sehän tasaisi myös esim. matkailu- jne. alojen sesonkeja, kun kaikki eivät ryntää samalla viikolla tavoittelemaan samoja huveja.- ..
kaarne kirjoitti:
Niin, yrittäjällähän se oikeus siis on jo, harjoittaa liiketoimintaa vaikka joka päivä. Ei hän siihen tarvitse lisää oikeuksia. Sen kuin menee ja harjoittaa sitä toimintaa.
Samoin hänellä on oikeus viettää pyhiä ihan mielensä mukaan.
"valinta suljettuna olemisesta pitäisi jättää yrittäjälle itselleen"
Juuri tämä valintaoikeus hänellä on jo nyt. Ja yrittäjähän voi täysin oman harkintansa mukaan myös päättää vapaapäivän vietosta, oli pyhä tai ei.
"miksemme sisällyttäisi pyhien antamia vapaapäiviä muihin vapaapäiviin?" En ymmärrä tuota. Se kuulostaa siltä, että pyhät poistetaan siirtämällä ne viikonloppuihin.
Oli miten oli, mielestäni pidemmät vapaat rytmittävät kaikkien vuotta tarpeellisella tavalla. Minusta kaikkien ei tarvitse kuitenkaan rytmittää elämäänsä juuri samoin. Jos elinkeinoelämän mielestä on hyvä että eri ihmisten pyhät on eri aikoina, niin ei mulla ole mitään sitä vastaan. Sehän tasaisi myös esim. matkailu- jne. alojen sesonkeja, kun kaikki eivät ryntää samalla viikolla tavoittelemaan samoja huveja.''Juuri tämä valintaoikeus hänellä on jo nyt.''
Ei kaikilla yrittäjillä sitä oikeutta ole.
"Parempi olisi puhtaasti se että työntekijöillä olisi tietty määrä vapaita käytettävissä jotka voisi käyttää nimenomaan vakaumukseensa kuuluviin pyhäpäiviin.
Nykyisten pakollisten pyhäpäivien tuottamat vapaapäivät tulisi minusta vapauttaa työtekijöiden vapaaseen käyttöön."
Ongelmalliseksi tulisi, montako päivää erilaisiin lomailuihin kuuluisi vapauttaa, semminkin kun eri uskonnoissa on eri määrä vakaumuksellisia pyhiä, eikä ateisteilla ensimmäistäkään, ainakaan ateisminsa puolesta.
Minusta nykyinen juhlapyhäkäytäntö on likiarvoisesti hyvä: suuret kristilliset pyhät noudattelevat ikivanhoja aurinkojuhlien rytmejä, jotka kuitenkin taitavat olla kaiien uskonnollisten juhlien perusrytmiä?
Ja jos ihminen on ateisti, niin auringon tasaus- ja seisausjuhlat rytmittävät silti vuodenkiertoa ja tarjoavat henkisen pysähdyshetken työntekoon. Ihmisellähän on rytminsä, joka on sidoksissa kuun ja auringonkiertoon: vuodenaikoihin jne. Sitä voi kunnioittaa hyvin tarjoamalla tarpeellisia lepohetkiä.
X-määrän vapaita voisi tietenkin tarjota kaikille vakaumuksen mukaan, mutta todennäköisesti tuotantoelämä itkisi sitten sitä että juhlapyhät on miten sattuu - ja vaatisivat niiden keskittämistä ennakoinnin nimissä.
_______________
Semmoinen sivuhuomutus että "uskonnollinen pyhä voi pysäyttää yhteiskunnan melkein kokonaan" on vähän epäskarppi ajatus. Uskonnollisen pyhän viettäminen kun sinänsä on osa yhteiskunnan toimintaa, joten se mikä pysähtyy, on työnteko. Vaan ei yhteiskunta."Ongelmalliseksi tulisi, montako päivää erilaisiin lomailuihin kuuluisi vapauttaa, semminkin kun eri uskonnoissa on eri määrä vakaumuksellisia pyhiä, eikä ateisteilla ensimmäistäkään, ainakaan ateisminsa puolesta."
Eiköhän jokaisella niitä lomapäiviä olisi aivan tarpeeksi kaikki juhlapyhät kattamaan. Pointti on siinä että kaikilla olisi vakaumuksesta riippumatta saman verran vapaita joita sitten voisi nimenomaan käyttää esim. oman uskontonsa pyhiin.
"Minusta nykyinen juhlapyhäkäytäntö on likiarvoisesti hyvä: suuret kristilliset pyhät noudattelevat ikivanhoja aurinkojuhlien rytmejä, jotka kuitenkin taitavat olla kaiien uskonnollisten juhlien perusrytmiä?"
Mutta entäs jos ei harrasta perinteisiä aurinkojuhlia? Miksei ihmisellä ole oikeutta työntekoon noiden juhlien ajankohtina jos haluaa tehdä työtä kyseisinä ajankohtina?
"Ja jos ihminen on ateisti, niin auringon tasaus- ja seisausjuhlat rytmittävät silti vuodenkiertoa ja tarjoavat henkisen pysähdyshetken työntekoon. Ihmisellähän on rytminsä, joka on sidoksissa kuun ja auringonkiertoon: vuodenaikoihin jne. Sitä voi kunnioittaa hyvin tarjoamalla tarpeellisia lepohetkiä."
Kyseessä on minusta asia joka pitäisi jättää työntekijälle, antaa oikeus ajoittaa nuo lepohetket haluamallaan tavalla.
"X-määrän vapaita voisi tietenkin tarjota kaikille vakaumuksen mukaan, mutta todennäköisesti tuotantoelämä itkisi sitten sitä että juhlapyhät on miten sattuu - ja vaatisivat niiden keskittämistä ennakoinnin nimissä."
Asiassa pitäisi minusta vallita paljon enemmän nimenomaan työntekijän markkinat. Jos työnantaja tarvitsee ehdottomasti koko työvoimaansa tiettyinä aikoina, tämän tulee myös olla valmis maksaamaan siitä extraa.
"Semmoinen sivuhuomutus että "uskonnollinen pyhä voi pysäyttää yhteiskunnan melkein kokonaan" on vähän epäskarppi ajatus. Uskonnollisen pyhän viettäminen kun sinänsä on osa yhteiskunnan toimintaa, joten se mikä pysähtyy, on työnteko. Vaan ei yhteiskunta."
Semantiikkaa, työnteon loppuminen pysäyttää niin monta muutakin asiaa yhteiskunnassa että minusta voisi kyllä sanoa että melkein koko yhteiskunta pysähtyy siinä samalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1531018En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44707Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.126647Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23638- 67605
- 42603
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää159556Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50545Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni34544Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34518