Korkeinoikeus kaatoi nigerialeisen Samuel Eze Ugumia

tuomion huumejutussa

"Korkeimmassa oikeudessa Ugum kertoi, että hän oli turhaan pyytänyt poliiseilta kuulusteluissa asianajajaa itselleen. Poliisi kiisti väitteet avustajan pyytämisestä.

KKO:n mielestä miehelle ei tehty tarpeeksi selväksi hänen oikeuksiaan, eikä hänen voida katsoa luopuneen oikeudestaan käyttää avustajaa. Menettely loukkasi Ugumin puolustautumismahdollisuuksia, eikä kuulusteluja voida käyttää näyttönä syyllisyydestä".

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012051015554721_uu.shtml

Hovioikeus tuomitsi Ugumin yhdeksäksi vuodeksi vankeuteen viime kesäkuussa laajassa huumevyyhdessä. Mies tuomittiin törkeästä huumausainerikoksesta, törkeästä kuolemantuottamuksesta sekä törkeästä vammantuottamuksesta.

6

284

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kulttuuririkkautteen

      Ja taas palaa veromaksajan rahoja holtittomasti.

    • Korvauksia....

      Valtio joutuu maksamaan korvauksia tutkintavankeusajasta ja sen jälkeisestä vankeusajasta.

      Hyvä poliisit!!!!

      • Tosimies.

        Ei välttämätt koska hovioikeus ottaa sen uudestaan käsittelyyn.
        Toivotaan että uusi tuomio on pitempi;)


    • kas kun ei huomaa

      Tämähän pitäisi olla Jussufille (sille samalle) tuttu juttu, hehän ovat samaa heimoa.

    • Pilkunnussijat

      KKOn päätökset voisi yhtä hyvin arpoa aina loton yhteydessä joka viikko. Yhtä älykkäitä tuomioita tulisi.

    • Poliisi herätys.....

      "Valtakunnansyyttäjä Matti Nissinen näkee mahdolliseksi kauhuskenaarion, jossa isot jo tunnustetut jutut menevät tuomioistuimien jatkokäsittelyissä nurin, jos alkuperäinen tuomio perustuu epäillyn tunnustukseen ilman avustajan läsnäoloa. Nissisen huoli käy ilmi perjantaina ilmestyneen Advokaatti-lehden haastattelussa.

      Nissisen kommentit tekee ajankohtaiseksi tuore korkeimman oikeuden (KKO) ratkaisu niin sanotussa GLO-hotellin huumejutussa. Siinä KKO kumosi hovioikeuden aiemmin antaman tuomion. Hovioikeuden ratkaisu perustui osittain epäillyn poliisikuulusteluissa antamiin lausumiin. Kuulustelut oli tehty ilman, että epäillyllä oli lakimiestä käytettävissään. KKO:n mukaan epäillyn ei voitu katsoa luopuneen oikeudestaan käyttää avustajaa.

      Nissinen toteaa Advokaatin haastattelussa, että Suomessa hyvin suuri osa tuomioista perustuu epäillyn tunnustukseen. Rikokseen syyllistynyttä ja sen jopa tunnustanutta ei kuitenkaan välttämättä saada vastuuseen, jos epäillylle ei ole esitutkinnassa tuotu riittävän selvästi esille hänen oikeuksiaan. Epäillyllä on muun muassa oikeus keskustella avustajan kanssa ennen poliisikuulusteluja. KKO:n tuore ratkaisu osoittaa, että tuomioistuimen langettama tuomio voidaan kumota, jos epäillyn oikeutta avustajaan voidaan katsoa loukatun esitutkintavaiheessa".

      http://www.talouselama.fi/uutiset/valtakunnansyyttaja advokaatissa poliisi mokailee kaatuuko muitakin selvia juttuja kuin glon tapaus/a2099672

      Nissinen toivookin esitutkintaviranomaisilta nykyistä vakavampaa suhtautumista epäiltyjen oikeuksiin.

      "Meillä ei olisi varaa siihen, että jo moneen kertaan käsitellyt jutut menevät nurin samaan aikaan kun jonossa on uusia juttuja ja syyttäjät ovat täystyöllistettyjä muutoinkin", Nissinen sanoo.

      Nissinen muistuttaa myös Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisuista, jotka tähdentävät epäillyn oikeutta olla puhumatta itseään vastaan. Tätä oikeutta ei ole hänen mukaansa Suomessa kunnioitettu riittävästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4201
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      499
      2334
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1851
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1474
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1446
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1234
    7. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      737
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      724
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      681
    Aihe