olet kokenut samassa firmassa? 4. taitavat olla meillä.
Vastaukset 29
- Diak se on
Ainakin kuudet, olen ollut työssä 20 vuotta. Nyt irtisanotaan kolmisenkymmentä.
- onhan noita
Taitaa olla yhdeksännet meneillään. Pari fuusiota hirvittävät bonukset ja konkurssi koettu. Joo ja IT alalla ollaan...
- Diak rules
Kyllä Diakissa on 20 vuoden aikana ollut useammat kuin kuudet. Nytkin on ollut koko vuoden ajan, aina uusi toisen perään. Kuun lopussa irtisanotaan 28 opettajaa.
- Likeltä seuraava
Diak rules kirjoitti:
Kyllä Diakissa on 20 vuoden aikana ollut useammat kuin kuudet. Nytkin on ollut koko vuoden ajan, aina uusi toisen perään. Kuun lopussa irtisanotaan 28 opettajaa.
Diakonia-ammattikorkeakoulussa on käyty useat yt-neuvottelut, mutta kaikissa aikaisemmissa on kyetty henkilöstö työllistämään joko omassa organisaatiossa tai neuvottelemaan muutoin toinen työpaikka.
Tänä vuonna Diakissa ovat olleet vain yhdet neuvottelut, joissa on tosin ollut monta teemaa.
Nyt valtionavun leikkaukset ovat niin kovat, että jossain määrin joudutaan vähentämään henkilöstöä. Johto näyttää tiedotusvälineissä kertoneen, että päästään vähemmällä kuin ilmoitettu eli siis luku ei tule olemaan 28. Eivätkä leikkaukset kohdistu vain lehtoreihin. - niinpä niin
Likeltä seuraava kirjoitti:
Diakonia-ammattikorkeakoulussa on käyty useat yt-neuvottelut, mutta kaikissa aikaisemmissa on kyetty henkilöstö työllistämään joko omassa organisaatiossa tai neuvottelemaan muutoin toinen työpaikka.
Tänä vuonna Diakissa ovat olleet vain yhdet neuvottelut, joissa on tosin ollut monta teemaa.
Nyt valtionavun leikkaukset ovat niin kovat, että jossain määrin joudutaan vähentämään henkilöstöä. Johto näyttää tiedotusvälineissä kertoneen, että päästään vähemmällä kuin ilmoitettu eli siis luku ei tule olemaan 28. Eivätkä leikkaukset kohdistu vain lehtoreihin.Eihän ne kaikki irtisanomisina tai lomautuksinakaan toteudu..mutta sama ruljanssi kuitenkin käytävä läpi.
- pörssiin menoa
niinpä niin kirjoitti:
Eihän ne kaikki irtisanomisina tai lomautuksinakaan toteudu..mutta sama ruljanssi kuitenkin käytävä läpi.
28 irtisanotaan. Sehän on irtisanominen, kun siirretään nykyisestä työstä esim. päällikkö alempaan työhön ja kun osa-aikaistetaan eli töitä tarjotaan vain 600 tuntia entisen 1600 sijaan. Molemmissa palkkaa lasketaan!!!
On kaunistelua puhuttaessa vähemmästä irtisanomisesta eikä leikkaukset Diakin koskettaneet vaan oma hölmöys ja rahan keruu, voittoa tuotetaan!!! Kenelle? - siunaa ja varjele
pörssiin menoa kirjoitti:
28 irtisanotaan. Sehän on irtisanominen, kun siirretään nykyisestä työstä esim. päällikkö alempaan työhön ja kun osa-aikaistetaan eli töitä tarjotaan vain 600 tuntia entisen 1600 sijaan. Molemmissa palkkaa lasketaan!!!
On kaunistelua puhuttaessa vähemmästä irtisanomisesta eikä leikkaukset Diakin koskettaneet vaan oma hölmöys ja rahan keruu, voittoa tuotetaan!!! Kenelle?Nyt on n 50 henkilöä vähemmän töissä kuin kaksi vuotta sitten. Arvatkaapa kenen selkänahasta nyt otetaan ja mitä.
- änkyrävänkyrä
Taitaa olla 9 YT:t TeliaSoneralla. Lähdin paketin kanssa, kun kymmenennet tulivat. Ei sitä työmäärää enää kestänyt kukaan.
Nykyisellä työnantajallani taitaa olla kolmannet vuoden sisään.
Sanomattakin selvää, että teen tällä hetkellä kahta työtä ja kolmanteen on jalka ovenvälissä. Koskaan ei tiedä, milloin YT leikkaa taas.
Työterveydessä tämän on ongelma, koska ykkös- ja kakkostyönantajat käyttävät samaa työterveyttä. En voi heidän tietojärjestelmän takia olla kahdessa sopimuksessa. Onkin hölmöä, että toinen työnantaja joutuu tavallaan maksamaan kakkostyön todistukset myös. Terveysasemalla en voi käydä, koska pitää mennä työnantajan osoittamalle lääkärille.- tääontätä
Toiset tänä vuonna ja nykyisen (kohta entisen) ta:n leivissä oisko neljännet tai viidennet seitsemän vuiden aikana.
Son moro ja samalla kohtuulisen varmaa etten tämän firman leipiin takaisin tule. - gwertjj
tääontätä kirjoitti:
Toiset tänä vuonna ja nykyisen (kohta entisen) ta:n leivissä oisko neljännet tai viidennet seitsemän vuiden aikana.
Son moro ja samalla kohtuulisen varmaa etten tämän firman leipiin takaisin tule.Samat fiilikset itsellänikin alkaa olla. Pidemmän päälle on tosi huono juttu, että ei uskalleta irtisanoa/myydä kannattamattomia toimintoja, vaan pitkitetään ja pitkitetään päätöksentekoa. Se on rasittavaa myös niistä, jotka eivät ole irtisanomisuhan alaisia.
- jokunen
Työntekomoraali on laskenut, kun vajaatuottoisia työntekijöitä ei ole saatu aikaiseksi irtisanoa eli osa tekee liian vähän töitä.
- Igelars
TeliaSonerassa koin 2002-2009 noin 27:t YT:t
Laittakaa paremmaksi - huhutaan näin
Alkaako Diakissa taas marras-joulukuussa Yt neuvottelut?
- V- liikelaitos yt
Kansainväisellä rakennusalan isolla pörssiyrityksellä on käytössään amerikkalainen ohjelma jolla voi selvittä IP osoittieita. Tieto välitetään valvottavaan liikelaitokseen johdolle kuka osallstuu some verkkoihin. Sisältöjä ei voida selvittää.
Puhelimet ja sisäiset sähköpostit ovat ollet jatkuvassa seurannassa jo pitkään.
Kannatta huomioida täällä vierailessa.
Yt:t menee valtiolla yhtä tiuhaan kuin muissakin yritykssä, lähes joka vuosi. - näin on
Mahdollisesti.
- itaintnobrandy
Isohkossa konttorikalustefirmassa 20 vuoden aikana 15 yt:t, siihen päälle muutamat ulkoistusneuvottelut.
- mjdnhsbag<z
Vuoden sisään kolmet ja ne sitten jäivät siinä paikassa viimeisiksi. Eli 3. kerta toden sanoi.
- vieteri1905
12
- on YT ihanaa
Eipä enää edes muista. Oliskohan tänään käynnistynyt tämänvuoden kolmannet. Oli juhlallisesti 2 viikkoa niin että ei ollut YT neuottelut päällä. Arviolta 10 viimeisen 6 vuoden aikana?
- Happy me
Helpotus vaan, jos pääsee pois oravanpyörästä. Työntekijästä otetaan kaikki irti, eikä omalle elämälle jää aikaa eikä energiaa, mitä järkeä?
- 2008
Infocare, vuodesta 2008 alkaen nyt on menossa 15. YT:t.
- Hippo3
20. alkoivat juuri......
- *huokaus*
Miehen firmassa alkavat kuudennet... 400 oli, ja nyt 100 jäljellä ja uusia vähennyksiä suunnitellaan...
Omalla kohdalla meni kaikilta...parilta sadalta työntekijältä työpaikka kun firma meni konkkaan, nyt uudessa duunissa on alkanut yt neukkarit n.80 vähennetään... läheltä liippaa, mutta tällä kerralla ei osu, jos seuraavat tulevat, niin sitten mennään jo tuurilla...
Samaan aikaan nauvotellaan uudesta tessistä, ja voitte uskoa että se on aivan uskomatonta l mitä firmaa vaatii... Ala on muutenkin hyvin epäsäännöllistä työtä, missä toisinaan on useamman tunnin palkattomia taukoja, ja vielä vaaditaan vaikka mitä lisää... en pienen lapsen äitinä yksikertaisesti tiedä miten pystyisin tulevaisuudessa tekemään kyseistä työtä, jos firman vaatimukset menevät läpi.. firma vaatii että saa muutella työvuoroja ja niiden loppumisia oman mielensä mukaan... ja tietenkin ilman erillisiä korvauksia. Etsippä siinä sitten sellainen hoitopaikka lapselle, joka suostuu siihen että mihin tahansa vuorokauden aikaan tullaan ja mennään miten sattuu... Tuon sillon lapsen, no enpäs tuokkaan, tuon tuntia aiemmin... haen iltapäivästä, enpäs haekkaa kun vasta illalla... V****U!!! - herrat ja narrit
jokasyksyinen näytelmä yt-neuvottelut. Yleensä pakkolomia jaossa, joskus jopa irtisanomisia. Sitten soitellaan kesken pakkolomien takaisin töihin kun työnteosta ei tulekaan mitään liian vähällä henkilömäärällä. V1ttu mitä pelleilyä ja sirkusta paitsi että narria eli työntekijää tämä ei kyllä naurata ollenkaan.
- Voivide
15 vuotta "vakavasti" otettavissa töissä, 21 kpl yt-nevotteluja. Eipä ole herkkua.
- Pikku nysä
Vuodesta 2003 melkein joka vuosi ainakin yhdet. Ja viimein vuonna 2013 osui omalle kohdalle... :) Olisko 8 kpl.
Nyt työttömyysputkessa, kyllä on ihanaa... ei enää kiirettä eikä paineita.
- Liian monta
Kuuden vuoden sisällä ollut viidet YTt meidän firmassa. Olenkin nyt lomautettuna.
- tuhannet
kolmella eri alalla: opetus, kauppa ja teollisuus.
Jokaisessa ollut lukuisat YT:t. Joka kerran kun valmistun uuteen ammattiin, alkaa YT:t. Kun yt ilmoitus tulee, ilmapiiri kiristyy ja alkaa valtava selkään puukotus. Ei sen väliä miten koulutettu ihminen, ihmisestä tulee peto ja saatanallinen juonittelija. - hahhaaahaaaaaaa
On suuri helpotus päästä paskasta firmasta pois, koskaan en enää mene töihin.
Saatte maksaa minun kuluni eläkkeelle saakka.
Minunlaisiani on maa täynnä ja sitä saatte mitä tilasitte eli lisää veroja ja maksuja.
Herrat nauravat ja kusettavat teiltä palkatkin pois ja te vain nuolette perseitä päivät pitkät kunnes osuu YT:t teidänkin kohdalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1361917Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91887Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja176878- 60820
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35792Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47732- 73691
Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö276689Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat46683Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol34622