Miehen elämää

Erosin lopulta, omasta tahdostani, toistakymmentä vuotta avioliittoa takana.

Löysin uuden, iloisemman ja ehkäpä myös paremman - aika sen näyttää.

Tuska riipii vielä sisältä, suruajaksi sitä kai sanotaan, mutta ei ole ketään jonka kanssa siitä puhua. Ei erosta puhuta squash- tai kalakavereille, eivät he ole sitä varten. Uudelle rakkaalleni en myöskään tahdo murhettani purkaa, ei paha oloni ole hänen syynsä enkä halua sitä hänen taakakseen asettaa ja iloamme latistaa.

Tämä kai on sitä miehen elämää. Toisaalla ilon, toisaalla murheen täyttämä mieli. Kukaan ei kai sitä voi täysin käsittää, miltä toisesta tuntuu avata omia umpisolmujaan kun ne eivät kertakaikkiaan aukene.

Yksin olet sinä ihminen, yksin kaiken keskellä. Nyt sen ymmärrän.
81462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Joku on taas eronnut ja muuttanut heti uuteen suhteeseen. Sitten kärvistellään entisen ja nykyisen välillä. Miksi miehet eivät voi olla hetken yksinään ja käydä näitä kipuja lävitse. Onko niin todella mahdotonta elää vain oman itsensä kanssa, mikä ei suju, pyykinpesu, imurointi, silitys, ruoka tai pelkkä yksinäisyys. Uudelle elämälle olisi mahdollisuus, jos uskaltaisi tutustua itseensä.

Äänestä
  • Ei ole viisasta solmia heti eron jälkeen uutta liittoa (mutta kerrankos sitä ihminen tyhmyyksiä tekee). Itse olen ollut monen eronneen miehen murheiden kuuntelija. Oman eron jälkeen oli oikein hyvä kuulla se miehen näkökulma, joka on monella tavalla erilainen. Siis parasta olisi eron jälkeen tapailla useita ihmisiä ja jäsentää omat kokemukset keskustelujen avulla.

    Äänestä

  • Nainen kirjoitti:

    Ei ole viisasta solmia heti eron jälkeen uutta liittoa (mutta kerrankos sitä ihminen tyhmyyksiä tekee). Itse olen ollut monen eronneen miehen murheiden kuuntelija. Oman eron jälkeen oli oikein hyvä kuulla se miehen näkökulma, joka on monella tavalla erilainen. Siis parasta olisi eron jälkeen tapailla useita ihmisiä ja jäsentää omat kokemukset keskustelujen avulla.

    Uuden suhteen solmimisesta. Ei välttämättä ollenkaan huono asia. Ja niitä tuntoja sekä mielipiteitä ja ajatuksia voi vaihtaa myös parhaan miespuoleisen kaverin kanssa, jos löytyy ymmärtämystä. Asianhan voi ottaa esille toki nykyisen siipankin kanssa, mutta älä tee siitä suhteenne riippakiveä.

    Äänestä

tarvitseeko kenenkään kuunnella sun viisastelujasi täällä. tajuat sä kun toista koskee, kunnioita sitä, jos olet oikeasti viisas osaat olla oikeassa tilanteessa ihan - siis ihan hiljaa. tämä ei ole nais tai mieskysymys vaan elämää- sitä kun jää ihan yksin ja on vain tuskaa kaikesta mikä meni. eikä tiedä mitä tulee.

Äänestä

Kyllä uusi rakkaasi ymmärtää, jos avaudut hänelle. Naiset keskustelevat ja pohtivat asioita paljon, muistat vain kertoa hänellekkin kuinka ihana ihminen on. Tarjoa hänelle mahdollisuus tukea sinua vaikeina hetkinä, sitähän se parisuhde on, molemminpuolista tukea tarvittaessa. Aika tulee, jolloin hän tarvitsee olkapäätäsi ja on iloinen, että saa sinuun tukeutua.
Luota rakkauden ihmeelliseen voimaan.

Äänestä

rakas rakastaa sinua sellaisena kuin olet nyt.
Uskon hänen myös haluavan tutustu sinuun miten tulit sellaiseksi kuin olet nyt.
Ikinä älä vertaa heitä.
ikinä älä kerro mikä oli edellisessä parempaa/paremmin.
Iloja ja suruja myös menneitä voi jakaa kukaan ei ole vailla menneisyyttä.
Uusi ei olen mennen toisto eikä peili vaan uusi arvokas suhde.

Äänestä
  • ...mieltä kanssasi olen.
    Jokaisella on menneisyys. Juttelu auttaa...

    Äänestä

Mulla on 15 vuoden liitto hajoamassa(kuukausi) ja olen huomannut ainakin että puhuminen ystäville auttaa ja ilman puhumista ei tulisi mitään. Tällä hetkellä on tuskaa mutta on jo hyviäkin päiviä ollut.Lapset jää mulle joista saa voimaa kun rouva on katselemassa nuoruutta uuden kanssa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Just divorced kirjoitti:

Erosin lopulta, omasta tahdostani, toistakymmentä vuotta avioliittoa takana.

Löysin uuden, iloisemman ja ehkäpä myös paremman - aika sen näyttää.

Tuska riipii vielä sisältä, suruajaksi sitä kai sanotaan, mutta ei ole ketään jonka kanssa siitä puhua. Ei erosta puhuta squash- tai kalakavereille, eivät he ole sitä varten. Uudelle rakkaalleni en myöskään tahdo murhettani purkaa, ei paha oloni ole hänen syynsä enkä halua sitä hänen taakakseen asettaa ja iloamme latistaa.

Tämä kai on sitä miehen elämää. Toisaalla ilon, toisaalla murheen täyttämä mieli. Kukaan ei kai sitä voi täysin käsittää, miltä toisesta tuntuu avata omia umpisolmujaan kun ne eivät kertakaikkiaan aukene.

Yksin olet sinä ihminen, yksin kaiken keskellä. Nyt sen ymmärrän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu