Anders Behring Breivik

Yleltä tuli torstaina dokkari: Anders Behring Breivik, Mies, joka murhasi Norjan.

http://areena.yle.fi/video/1336681262827

Pommi surmasi Oslossa kahdeksan ihmistä, hieman myöhemmin hän surmasi vielä 69 nuorta.

Jäin dokkarin katsottuani mielessäni pohtimaan; olisiko tältä vältytty jos hänellä olisi ollut tyttöystävä? Hänhän vietti hyvin paljon aikaa yksin sotapelejä pelaten.
711446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 71

Vanhimmat

Tottakai nuo ihmishenget olisi säästetty jos ABB olisi saanut edes vähän seksiä, huom, vähän. Ei olisi tarvittu jokapäiväisiä panojuhlia pornomallien kanssa vaan vain kerran pari kuukaudessa perusnätiltä naiselta.

Naiset itsekkyydessään ja julmuudessaan eivät kuitenkaan tuotakaan vähää hänelle suoneet joten hän joutui tarttumaan aseeseen.

Aivan sama asia on jokaikisen koulu/joukkomurhaajan kanssa. Myös kymmeniä ihmisiä taivaan tuuliin räjäyttänyt Tim McVeigh on tästä loistava esimerkki, hänkään ei saanut pillua koska olis sosiaalisesti kyvytön naisten kanssa.

Naisten seksuaalinen itsemääräämisoikeus maksaa siis paljon ihmishenkiä.

Äänestä
  • Timothy McVeigh saattaa olla oikeasti syytön tai enintään osasyyllinen joten ei välttämättä kovin hyvä esimerkki.

    Äänestä

  • Mistä tiedät että Oklahoman pommimies ei ollut saanut pillua?

    Hänhän oli kuitenkin ihan peruskomea jenkki.

    Äänestä

  • rdfgtyjukilkjh kirjoitti:

    Mistä tiedät että Oklahoman pommimies ei ollut saanut pillua?

    Hänhän oli kuitenkin ihan peruskomea jenkki.

    Hänestä sanottiin, että oli huono naisten kanssa ja iskujen aikaan ei ainakaan ollut tyttöystävää.

    Äänestä

  • Jos se seksistä olisi ollut kiinni, niin "ABB" olisi koska vain voinut mennä ostamaan itselleen seksiä.

    Äänestä

  • No umpihulluihin ei tyttöystävä auttais. Onkohan miettinyt miten paljon on aiheuttanut ahdistusta surmaamalla nuoria miten viitsii edes valittaa ihan hyvä kun hullua ahdistaa

    Äänestä

  • rdfgtyjukilkjh kirjoitti:

    Mistä tiedät että Oklahoman pommimies ei ollut saanut pillua?

    Hänhän oli kuitenkin ihan peruskomea jenkki.

    Breivik oli myös tavallista komeampi. Nämä ihmiset ovat patriootteja, kuten Eugen Schauman, joka ampui Suomen venäläistäjä Bobrikovin, sellaiset uhraavat itsensä kansan puolesta.

    Äänestä

minä olen saanut sellaisen käsityksen että abb:lla oli naisia.

Äänestä

ABB eristi itse itsensä ihmisistä vähitellen ja vapaaehtoisesti. Ilmeisesti oli myös neurologista poikkeavuutta heti lapsesta alkaen.

Mutta, minkäs nämä itsensä kautta maailmaa selittävät hormonihiirulaisetkaan voivat henkiselle mitättömyydelleen.

Äänestä
  • Eli siis autismia? No se aiheuttaa pillunpuutetta ja pillunpuute sai hänet tekemään aseellisia iskuja.

    Eikä hän vapaaehtoisesti eristäytynyt yhtään mistään vaan hänet eristettiin naisten toimesta normaalista seksielämästä.

    Äänestä

  • Menikö vähän tunteisiin ei Tuolla kyllä mikään järkevä analyysi Haluatko yrittää uudestaan Nyt kun olet rauhoittunut adrenaliinin virrastasi

    Äänestä

"Ratkaisevin puute, joka kullakin kolmella joukkomurhaajalla lyhyessään elämässään on ollut, on naisen puute.

Breivik oli aktiivinen erityisesti islamilaisia maahanmuuttajia vastustavilla sivustoilla. Breivik kuvasi itseään konservatiiviseksi ja poliisi taas kuvasi häntä lauantaina äärikristilliseksi oikeistolaiseksi.

Tämä kaikki on pelkkää puuteria ja meikkiä todellisen, nuoren miehen minäkuvan rikkovan puutteen päällä.

Breivikin ihmissuhteista ei ole toistaiseksi paljastunut muuta kuin, että hänellä on äiti.

Seksi, tai seksin puute on keskeinen nuorta miestä eteen päin ajava voima. Jos seksistä jää paitsi, mieli alkaa täyttyä liian helposti pakkomielteillä oman surkeutensa laajentamisesta koko ympäröivään yhteiskuntaan.

Jos Auvinen, Saari tai Breivik olisivat saaneet vähän seksiä ja edes välillä jonkun tyttöystäväkseen, kenestäkään heistä ei olisi tullut joukkomurhaajaa."

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194688377213/artikkeli/puheenaihe tyton puute sairastuttaa miehenalun.html

Äänestä

Luuletko häirikkö, ettei sinun henkilötietojasi saada selville? IP-osoitteen perusteella se käy helposti. Odota vaan rauhassa, eiköhän ne poliisit sinut hoitoon ohjaa, jos asia täytyy niille viedä.
Ylläpitäjät voisi poistaa tämän ja nuo häirikön viestit.

Äänestä
  • Älä tee mitään hätiköityä. Ennen sitä tulee melkoista linkousta,.

    Äänestä

  • Mitä laitonta aloittajan kommentissa oli? Jos olet eri mieltä asiasta, niin kerro.

    Äänestä

  • Toivottavasti sun lapset on kuollut

    Äänestä

krhm herra tuomari, tyttäreni seksimatkoista puhuminen ei ole sopivaa

Äänestä

Aika paskanpuhetta täälläkin, ABB Ei tahtonut naisia :D baarissakin useasti naiset meni sen luokse mutta vihjasi heti että hän ei ole kiinnostunut.

Äänestä

Olen lukenut Breivikin isän kirjoittaman kirjan pojastaan, ihan lapsuudesta asti. Vanhemmat olivat eronneet, ja kasvaessaan B viilensi välinsä isäänsä meilekin täysin. Hänellä on todettu olevan synnynnänen neurologinen poikkeavuus, täydellistä diagnosia en tiedä.
Hän oli hyvin eristäytyvä ja omissa oloissaan viihtyvä. Oslon ja Utøyan iskuja hän valmisteli vuosia huolellisesti. Muuten se ei olisi varmasti noin hyvin onnistunutkaan. Ei siis mikään hetken päähänpisto.
Kyseessä on hyvin älykäs ja kylmä mies. Todella vaarallinen, ei mikään pelle. Toivottavasti nyt tajuavat pitää hänet lopun ikää eristyksissä yhteiskunnasta.

Äänestä
  • Miten se voi olla eristäytyvä ja omissa oloissaan viihtyvä, kun tuossa ylhäällähän julistetaan, että "baarissakin useasti naiset meni sen luokse". Ei kai semmoinen käy baareissa?

    Äänestä

  • Kyllä hänelläkin täytyy olla mahdollisuus vielä normaaliin elämään Kaikki tekevät virheenä

    Äänestä

Naiset käy kuumana Breivikiin. Suomslaisnainen meni tanskalaisen polisiimurhaajan kanssa naisimiin. Sellaisia ovat suomalaisnaiset.

Äänestä

Summa summarum; suomalaiset naiset käyvät kuumina Breivikiin. Peruste: suomalaisnainen meni naimisiin tanskalaisen poliisimurhaajan kanssa.
Logiikka tässä?

Äänestä
  • Logiikkahan olisi yhtä briljantti kuin "tanskalaismiehet ampuvat poliiseja", "norjalaismiehet ampuvat nuoria".

    Äänestä

Breivikin on sanottu olleen uskontollisesti motivoitunut. Äärikristilliseksi hänet on mediassa leimattu. No ei tämä järin uskottavalta vaikuta, vaikka hän itse niin olisi asian sanonut tai antanut ymmärtää olevan. Mutta miksi valtamedia tällaisia selityksiä haluaa antaa, ja miksi Breivik itsekkin valtamedialle tällaisia selityksiä antaa, no ehkä ollakseen mielestään kulttuurisesti sopivalla tavalla tekoihinsa motivoitunut.

Äänestä
  • "No ei tämä järin uskottavalta vaikuta"

    Breivik oli myös vapaamuurari.

    Äänestä

Minusta ei tule murhaajaa vaikka naiset ei minusta tykkää enkä saa pillua. Anders siis olisi tappanut viattomia muutenkin vaikka sillä olisi ollut yttöystävä.

Äänestä

On yleisesti helpompaa ajatella vikatiloja ja tiettyä laukaisevaa tekijää, kuin sitä että vaaditaan todellisesti vapaa ihminen tuommoiseen temppuun. Kuka milläkin saa rauhan ja illuusion siitä syntymään.

Äänestä

Natsinahan Breivik ainakin itse itseään pitää. Ei heidän murhanhimonsa mistään naisettomuudesta johdu. Perheethän niillä toisen maailmansodan aikaisilla murhatehtailijoillakin oli.

Äänestä
  • "Normaalien" ihmisten (lue testaamattomien) on löydettävä edes joku järjen rahtu, jolla unohtaa ikävät asiat, jotta asuntolainat ja lasten hankinta voivat nousta akuuteiksi.

    Äänestä

Naisettomuus johtui mielenvikaisuudesta vai mielenvikaisuus naisettomuudesta?

Äänestä

Breivik oli/on suosittu naisten keskuudessa, kyseessä kuitenkin pitkä ja komea blondiuros. Päätti elää selibaatissa kaikesta huomiosta huolimatta, ei siis mikään tyypillinen ruma ja lihava peräkamarinpoju joka joutuu elämään vastentahtoisessa selibaatissa.

Äänestä
  • Näinhän se oli. Hänhän vielä harrasti jotain urheiluja, en muista mitä tarkalleen, mutta ihannoi fysiikkansa ylläpitämistä ja joutuikin torjumaan kiinnostuneita naisia.

    Ihan omat (sairaalloiset) agendat elämässään, kirkkovene ei olekaan kaikkien ykköstavoite, joten turha lainata häntä keppihevoseksi omiin ongelmiin, jotka eivät häneen liity mitenkään.

    Äänestä

  • Eikös tuo aika ruma kaljupää ole. Vielä henkisesti sairas

    Äänestä

Juu ei ollut pillunpuutteesta hänellä kyse, vaikka yleensä näillä on just siitä kyse ettei minkäänasteinen bööna ole innostunut. Muttei kaikilla. Ja ne joil ei ole tyttöä ollut niin ei niitä kaikkia ole kiinnostanut. Enempi joku ahistus ollunna ja sit on saatu suosiota muilta jäbiltä ja menny överiks.

1Äänestä
  • On myös mahdollista, että vaikka olisi kuinka paljon tyttöjä niin joku muu juttu lopulta kuitenkin vie voiton ja caput. Nizzakin juipilla oli vaimo ja lapsia, mutta niin vain ei se tehnyt miestä onnelliseksi. Kyllä nuo syitä keksii vaikka puhelintolpasta, jos haluaa syitä keksiä riehua.

    Paha olo kytee ja kasvaa kasvamistaan, vielä jos sitä oikein ruokkimalla ruokkii. Osa ihmisistä on sellaisia, että ne ne nauttii kurjuudestakin. Kun on oikeen hankalaa niin silloin vasta tuntee olevansa elementissään ja saa marista. Saa kiuktella, riehua ja rähjätä eikä siihen saisi puuttua tai saa jos siitä saa lisää bensaa liekkeihin ja lisää aihetta riehua ja räyhätä. Pitää sitä ihanaa kurjaa oloa hengissä.

    Äänestä

  • old_profile_94941 kirjoitti:

    On myös mahdollista, että vaikka olisi kuinka paljon tyttöjä niin joku muu juttu lopulta kuitenkin vie voiton ja caput. Nizzakin juipilla oli vaimo ja lapsia, mutta niin vain ei se tehnyt miestä onnelliseksi. Kyllä nuo syitä keksii vaikka puhelintolpasta, jos haluaa syitä keksiä riehua.

    Paha olo kytee ja kasvaa kasvamistaan, vielä jos sitä oikein ruokkimalla ruokkii. Osa ihmisistä on sellaisia, että ne ne nauttii kurjuudestakin. Kun on oikeen hankalaa niin silloin vasta tuntee olevansa elementissään ja saa marista. Saa kiuktella, riehua ja rähjätä eikä siihen saisi puuttua tai saa jos siitä saa lisää bensaa liekkeihin ja lisää aihetta riehua ja räyhätä. Pitää sitä ihanaa kurjaa oloa hengissä.

    Nizzan miehellä oli kato se Islam siinä taustalla..

    Äänestä

  • UPDATE_11516888 kirjoitti:

    Nizzan miehellä oli kato se Islam siinä taustalla..

    Ei pidetty kovin uskonnollisena, mutta jospa se uskonto lopulta oli vaan se keppihevonen jonka varjolla pääsi toteuttamaan haluaan ja näyttävä lähtö?

    Sai hyvän syyn heittäytyä riviin, kun muutenkin jo elämä tuntui paskalle ja vitutti kuin pientä oravaa...jotakin olisi siis kaiketi tehtävä, että se paska pato murtuu ja samalla sai kiksit vielä muidenkin piinaamisesta...kyllä se takuulla tiesi lähteissään, että hahahhaansa körö körö kirkkoon muuttuu myös hänen kuolinpäiväkseen.

    Äänestä

  • old_profile_94941 kirjoitti:

    Ei pidetty kovin uskonnollisena, mutta jospa se uskonto lopulta oli vaan se keppihevonen jonka varjolla pääsi toteuttamaan haluaan ja näyttävä lähtö?

    Sai hyvän syyn heittäytyä riviin, kun muutenkin jo elämä tuntui paskalle ja vitutti kuin pientä oravaa...jotakin olisi siis kaiketi tehtävä, että se paska pato murtuu ja samalla sai kiksit vielä muidenkin piinaamisesta...kyllä se takuulla tiesi lähteissään, että hahahhaansa körö körö kirkkoon muuttuu myös hänen kuolinpäiväkseen.

    Se muslimius iskee päälle kun vähänki tulee takkiin elämässä..

    Joka ikinen muslimi on tikittävä aikapommi..

    Jos ei joku asia mene niinkuin hän haluaa niin päässä napsahtaa..

    Äänestä

  • old_profile_94941 kirjoitti:

    Ei pidetty kovin uskonnollisena, mutta jospa se uskonto lopulta oli vaan se keppihevonen jonka varjolla pääsi toteuttamaan haluaan ja näyttävä lähtö?

    Sai hyvän syyn heittäytyä riviin, kun muutenkin jo elämä tuntui paskalle ja vitutti kuin pientä oravaa...jotakin olisi siis kaiketi tehtävä, että se paska pato murtuu ja samalla sai kiksit vielä muidenkin piinaamisesta...kyllä se takuulla tiesi lähteissään, että hahahhaansa körö körö kirkkoon muuttuu myös hänen kuolinpäiväkseen.

    Jotenkin tuli mieleen yhden lapsuudenkaverin ukko, vaikkei se olekaan tietääkseni radikaali millään muotoa, paitsi nainut itseään paljon vanhemman naisen ja muslimi. Niin, mitä jos joku tuntemansa ihminen radikalisoituisi ja lähtisi tommoiseen mukaan. Pakosti sitä vähän miettii, että mites se tuttavapiiri, kuinka turvassa ne silloin ovat?

    Äänestä

  • UPDATE_11516888 kirjoitti:

    Se muslimius iskee päälle kun vähänki tulee takkiin elämässä..

    Joka ikinen muslimi on tikittävä aikapommi..

    Jos ei joku asia mene niinkuin hän haluaa niin päässä napsahtaa..

    Ts. ne on uskonnollaan kiusattu mielentilaan, että kaikki tänne tai ei mitään muillekaan?

    Äänestä

  • old_profile_94941 kirjoitti:

    Ts. ne on uskonnollaan kiusattu mielentilaan, että kaikki tänne tai ei mitään muillekaan?

    Ne ei anna missään asiassa periksi kun ne muuttaa tänne...

    Me joudutaan antamaan periksi..

    Ne ei anna eurooppalaiselle samanlaista kohtelua kuin me annetaan niille..

    Niiden kanssa ei tule toimeen jos ei ole joku perseennuolija suvakki..

    Äänestä

  • old_profile_94941 kirjoitti:

    On myös mahdollista, että vaikka olisi kuinka paljon tyttöjä niin joku muu juttu lopulta kuitenkin vie voiton ja caput. Nizzakin juipilla oli vaimo ja lapsia, mutta niin vain ei se tehnyt miestä onnelliseksi. Kyllä nuo syitä keksii vaikka puhelintolpasta, jos haluaa syitä keksiä riehua.

    Paha olo kytee ja kasvaa kasvamistaan, vielä jos sitä oikein ruokkimalla ruokkii. Osa ihmisistä on sellaisia, että ne ne nauttii kurjuudestakin. Kun on oikeen hankalaa niin silloin vasta tuntee olevansa elementissään ja saa marista. Saa kiuktella, riehua ja rähjätä eikä siihen saisi puuttua tai saa jos siitä saa lisää bensaa liekkeihin ja lisää aihetta riehua ja räyhätä. Pitää sitä ihanaa kurjaa oloa hengissä.

    Ei ne sitä tahallaan pidä ne ei vaan löydä ulospääsyä siitä Olisiko sinulla keinoa Miten pääsisi ulos kroonista pahasta olosta

    Äänestä

  • UPDATE_11516888 kirjoitti:

    Ne ei anna missään asiassa periksi kun ne muuttaa tänne...

    Me joudutaan antamaan periksi..

    Ne ei anna eurooppalaiselle samanlaista kohtelua kuin me annetaan niille..

    Niiden kanssa ei tule toimeen jos ei ole joku perseennuolija suvakki..

    Kovat on harhat sullakin Toivottavasti olet rauhoittunut viime aikoina

    Äänestä

  • "Juu ei ollut pillunpuutteesta hänellä kyse"

    Palstan incelit ja atmit pitävät pillunpuutetta kaikkein tärkeimpänä estävänä asiana. Funktionaalisen miehen suhteen estävämpi asia on toimivan luottamuksellisen yhteyden luominen naisen kanssa - tässä miehen vajavaisuudet eivät ole läheskään yhtä suurta roolia esittäviä vaan myös naisten kelvottomuus ja toistaitoisuus näyttelee selkeää roolia.

    Se että et ole ATM/Incel ei tarkoita että naisten kanssa on todellakaan helppoa. Riittää että et ole oikeanlaisesta puusta veistelty vaikka olisit kuinka komea ja perusfiksu - koska jos sinulla on henkinen standardi niin suuri osa naisista jää tuon standardin alle. Tämän takia panomiehiksi päätyy vain sellaisia miehiä jotka eivät odota naisilta muuta kuin pillua - he tyytyvät siihen ja muuta ei edes odoteta. Voisin olettaa Breivikin kaltaisen hahmon omaavan sekä hyvin korkean odotustason naisen henkiselle annille kuin myös ongelmia sosiaalisessa kytkeytymisessä joten on aivan sama onko breivikin ympärillä poreillut naiskiinnostusta vai ei, sopivaa naista ei erittäin todennäköisesti ole ollut tai jos onkin niin kohdanto-ongelma on vienyt viimeisetkin mahdollisuudet. Breivik ei ole jäänyt yksin siksi että hän olisi ruma tai typeä vaan siksi että naisten perusmateriaali on varsin heikkoa ja vaatii siten miehen kuuraavan käytännössä yksipuolisesti punaisen maton sosiaalisesti että nainen suostuu toimimaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    "Juu ei ollut pillunpuutteesta hänellä kyse"

    Palstan incelit ja atmit pitävät pillunpuutetta kaikkein tärkeimpänä estävänä asiana. Funktionaalisen miehen suhteen estävämpi asia on toimivan luottamuksellisen yhteyden luominen naisen kanssa - tässä miehen vajavaisuudet eivät ole läheskään yhtä suurta roolia esittäviä vaan myös naisten kelvottomuus ja toistaitoisuus näyttelee selkeää roolia.

    Se että et ole ATM/Incel ei tarkoita että naisten kanssa on todellakaan helppoa. Riittää että et ole oikeanlaisesta puusta veistelty vaikka olisit kuinka komea ja perusfiksu - koska jos sinulla on henkinen standardi niin suuri osa naisista jää tuon standardin alle. Tämän takia panomiehiksi päätyy vain sellaisia miehiä jotka eivät odota naisilta muuta kuin pillua - he tyytyvät siihen ja muuta ei edes odoteta. Voisin olettaa Breivikin kaltaisen hahmon omaavan sekä hyvin korkean odotustason naisen henkiselle annille kuin myös ongelmia sosiaalisessa kytkeytymisessä joten on aivan sama onko breivikin ympärillä poreillut naiskiinnostusta vai ei, sopivaa naista ei erittäin todennäköisesti ole ollut tai jos onkin niin kohdanto-ongelma on vienyt viimeisetkin mahdollisuudet. Breivik ei ole jäänyt yksin siksi että hän olisi ruma tai typeä vaan siksi että naisten perusmateriaali on varsin heikkoa ja vaatii siten miehen kuuraavan käytännössä yksipuolisesti punaisen maton sosiaalisesti että nainen suostuu toimimaan.

    Breikkis on sairas ja rumakin. Tuskin edes ymmärtää naisten päälle.

    Äänestä

Eivätpä Breivikkiä naiset erityisemmin kiinnostaneet, kyllä niitä olisi ollut tarjolla.

Äänestä

Luulenpa, että kun on halu tehdä jotain sen tueksi etsitään kaikenmaailman syyt ja oikeutukset toteuttaa se halu. Tarpeeksi kauan kun jankkaa jotain se alkaa näyttämään jo oikealta ja todelta. Enää puuttuu vain toteutus.

Ihminen on aika kätevä aivopesemään itse itseäänkin, manipuloimaan ja etsimään oikeutuksia haluilleen. Ei se aina mene niin, että ensin tuli turpaan ja sitten tuli tarve lyödä takaisin. Jokuhan sen ensin aina aloittaa, vaikkei se joku olisi koskaan saanut turpaansa keltään. On vaan halu lyödä turpaan, ulkoistaa paha olo tms.

Pieni ihminen tietää, että tekemällä kahjoja juttuja saa huomiota. Jos ei hyvällä, niin pahalla. Mutta yleensä se ruokkii sitä omaa halua sekin, olla näkyvä ja räväyttää leuat auki. Siis hiukan narskumaista.

Käsittääkseni tuolla tyypillä ei ole ollut naisista pulaa, mutta oman ideologiansa ihailu on syrjäyttänyt naisen tarpeet.

Äänestä
  • Aivan kuten Hitlerilläkin aikoinaan.

    Äänestä

  • Ongelma on yhteiskunta joka ei halua pitää huolta kansalaisestaan vaan arvottaa rahaa ja kovia arvoja Aivan kuten Kokoomus Yhteiskunta on syyllinen näihin tekoihin aiheuttamalla ankeita oloja

    Äänestä

Mikä lie falseflag-isku tuokin. Jotain samankaltaista hämärää tuossa on kuin mm.wtc-iskuissa. Ketkä sielä nyt oikeesti mitäkin teki ja mitä valtamedia tahtoo meidän ymmärtävän. Aika turhamielistä minsta lähteä analisoimaan ABB:n psyykettä

Äänestä
  • Psykopaatiksihan tuo on jo analysoitu ihan asiantuntijoiden toimesta.

    Äänestä

Miehiä ei voi pitää syyntakeellisina omista teoistaan. Jos sai seksiä ja tekee kaameuksia, on tietenkin jännämies ja kaikki naiset tykkää jännämiestä ja miksi ette anna meille kilteille ja kunnollisille. Jos ei saanut, vieritetään syytteitä taas naisten niskaan.

Päättäkää jo pitäisikö naisten tuntea vetoa sosiopaatteihin vai ei :D

Äänestä

En minäkää oo koskaan munaa saanu, eikä mun silti tee mieli alkaa ihmisiä ammuskelemaan. Ja jos sellanen fiilis joskus tulee, menen lääkärille ja saavat laittaa mut telkien taakse. Kyllä mä sen ymmärrän, ettei miehet halua rumaa läskiä ämmää panna. En minäkään panis tän näköntä ämmää ku ite oon =D
Mutta tuo Breivik on kyllä tosi komea, että ihan varmasti olis pillua saanut, jos vain itse olisi halunnut.

Äänestä

Paska Trolli ei liity sotapeleihin yhtään mitenkään tällainen Mutta hyvä että tappoi ihmisiä silti ihmisten perseestä Toivottavasti orpo tapetaan seuraavaksi

Äänestä

Breivikejä ja muitakin persuja pitäisi saada helvetisti lisää tänne, jotta ihmiskunta saadaan loppumaan vihdoinkin.

Äänestä

Todellinen Äijämäisyys on sitä että osaa olla mies miehelle.

Äänestä

Huvittavinta tässä langassa on se että kaikki keksivät vuorotellen oman narratiivinsa Breivikin kaltaisille toimijoille.

Tämä juontaa juurensa epävarmuudesta ja pelosta jonka vastapainoksi keksitään tarinoita joilla saavutetaan tunne siitä että voidaan hallita jotenkin maailmaa. Kuitenkin narratiivi jonka jokainen Breivikistä ITSELLEEN kehittää on väärä, se on tehty palvelemaan itsekästä tarkoitusta, selittämään aivoille liian suurta ja traagista kokonaisuutta niin että copetetaan sen kanssa että tämä pystyi tapahtumaan.

Tämä sama tarinankerronta tapahtuu suurella osalla ihmisistä aivan kaiken epämieluisan kanssa jolle oikeasti ei itse voida mitään. Tarinoita naisista, tarinoita inceleistä, tarinoita jännämiehistä. Sisäistä narratiivia joka oksennetaan toisten hymisteltäväksi - ja toisten narratiivihan on pyhä, siihen ei saa kajota koska sitten joudumme kajoamaan kaikkiin niihin. Myös omiimme.

Ei minulla muuta. Olette idiootteja.

Äänestä

Tyyppi on mielisairas, ja olisi tarvinnut hoitoa ajat sitten.

Äänestä

Nyt on kuulemma tyyppi itsetuhoinen. Niin empaattinen kuin olen yleensä, niin tämän asian kanssa en ole. Maailma ei kertakaikkiaan menetä mitään, jos onnistuisi itsemurha aikeissaan.

Äänestä

Että Breivikin hintillä on pokkaa vaatia vielä itselleen oikeuksia. Eiköhän homo päättänyt niistä luopua tekojensa myötä 🤔

Äänestä

Luin jostaki että breivik oli ihaillut perussuomalaispoliitikko Jussi Halla-ahon politiikkaa.

Breivikistä ei oo mitään hyvää sanottavaa. Sen poliittiset näkemykset on jo niin hurjia että voi kauhea senthään hyi.

Äänestä

En ymmärrä miksi tuo paskiainen on hengissä vielä, ylläpidossa. Joku helvetin uuno vielä tuostakin vääntää jonkinlaisen sankaritarinan.

Äänestä

Joko sinulla on se Behringin kirja tietokoneellasi? Minulla se on. Onpa myös Hitlerin "Taisteluni". Samoin on Siionin Viisaitten pöytäkirjat. Ja näitten historia viimeiseltä 6000 vuodelta. Milloinkahan ehtisin lukemaan ne?

Äänestä

Breivik on ihan tavallinen ihminen pohjimmiltaan. Hän uskoi yhteen asiaan vähän turhan lujaa ja teki yksittäisen traagisen ylilyönnin jossa hänen erinomaiset keskittymis, suunnittelu ja organisointitaitonsa muodostivat valtavan vaikutuksen.

Tämä tapahtuma ei kuitenkaan kerro yksistään miehestä mitään. Se vain antaa kontekstin jossa annetaan havaitsijalle oikeus paheksua ja mielikuvitella ominaisuuksia "ääripahalle" - jopa suhtautua siihen että Breivik on oikeasti vain ihminen - jolla on myös hyvät puolensa - tabuna.

Pidän täysin mahdollisena että Breivik voitaisiin vapauttaa jos hän lupaa olla kunniallisesti.. Nimittäin tuollaisella miehellä voi olla niin kova kunnioitus annettua lupausta kohtaan että se yksistään riittää. Tietenkään luiskaotsissa ei ole sellaista joka tätä lupausta uskoisi, mutta sepä ei ole Breivikin syy.

Harvaa kiinnostaa toisten todellinen luonto, useimmat ovat itsekeskeisesti kiinnostuneita omista mielipiteistään. Todellista ihmistaitoa edustaa kyky laatikoida yksittäinen tapahtuma ja kohdata se ihminen riippumatta tuon laatikon koosta ja sisällöstä.

Onko ketään joka puolustaa tätä näkemystäni?

Äänestä
  • Olen ounastellut tuonkaltaista tuosta, että tuolle lupauksen pitäminen on/olisi tärkeä. Että jos jokin asia sovitaan näin, niin se sitten on näin. Tuohan aikoinaan loukkaantui viranomaisten hulluksi julistamisesta ja vaati perään uuden mielenterveysarvion missä muistaakseni todettiin syyntakeiseksi. Siis jos tätä ajatellaan virkatekstin näkökulmasta. Tutkinnan alussahan virkavalta alkoi pohtia kahden lähestymislinjan välillä, että kumpaako tullaan korostamaan. Itse tekoa vai hänen muukalaisvastaista sanomaansa. Ilmeisesti teko tulkittiin yhteiskunnan kannalta pienemmäksi asiaksi? Eihän koneisto katso uhria, ellei tämä ole merkittävässä asemassa, vaan teon mahdollisia yhteiskunnallisia vaikutuksia? - cu-

    Äänestä

  • Inhoan sitten tosissani näitä sankarihahmon rakenteluita, minun silmissäni tehdyt teot ratkaisevat, eivätkä jotkut kuvitteelliset kusipäitten nupissaan kehittelemät teoriat mitkä oikeuttavat murhaamaan 77 aseetonta aseetonta ihmistä. Sillä ei ole yhtään mitään väliä onko teon tehnyt ihminen hyvä tai paha tai mitä nyt ikinä lieneekään.
    Todellinen idiootti on se mikä hakee tyhjästä selityksiä korvaamaan jotain mitä itseltä puuttuu tai ei ole olemassakaan, teot ratkaisevat.

    Äänestä

  • E-Lukka kirjoitti:

    Inhoan sitten tosissani näitä sankarihahmon rakenteluita, minun silmissäni tehdyt teot ratkaisevat, eivätkä jotkut kuvitteelliset kusipäitten nupissaan kehittelemät teoriat mitkä oikeuttavat murhaamaan 77 aseetonta aseetonta ihmistä. Sillä ei ole yhtään mitään väliä onko teon tehnyt ihminen hyvä tai paha tai mitä nyt ikinä lieneekään.
    Todellinen idiootti on se mikä hakee tyhjästä selityksiä korvaamaan jotain mitä itseltä puuttuu tai ei ole olemassakaan, teot ratkaisevat.

    Onhan Breivik osoittaunut äärimmäisen kyvykkääksi, joskin tässä negatiivisessa kontekstissa. Mielestäni sankari/konna myytti on vahingollinen jo siltä kantilta että sankariviitan alla voi päätyä tekemään vaikka mitä paskaa ja jos ihminen koetaan pahaksi peruuttamattomalla tavalta häneltä evätään se toisen puolen mahdollisuus kokonaan.

    Minä vain sanon että Breivik on helppo tuomita tekonsa perusteella mutta se ei edelleenkään ole koko ihminen.

    Jos sinun tekosi on helppoudessa pysyminen niin teot tosiaan määrittävät ihmisen.

    Äänestä

  • Tyyppi on putipuhdas psykopaatti. Näitäkin on vaikkei moni usko ja pitää tuon tyyppisäkin ihan pohjimmiltaan kivoina ja inhimillisinä.

    Äänestä

Tuo paska tulee kuolemaan vankilassa, eikä koskaan enää vapaudu. Terve menoa helvettiin lapiomieheksi. Saa vielä diktaattorin työkaveriksi sinne jahka häviää sodan.

Äänestä

Se on hyvä mies. Tappoi vassareita.

Terkuin persu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pohtija_ kirjoitti:

Yleltä tuli torstaina dokkari: Anders Behring Breivik, Mies, joka murhasi Norjan.

http://areena.yle.fi/video/1336681262827

Pommi surmasi Oslossa kahdeksan ihmistä, hieman myöhemmin hän surmasi vielä 69 nuorta.

Jäin dokkarin katsottuani mielessäni pohtimaan; olisiko tältä vältytty jos hänellä olisi ollut tyttöystävä? Hänhän vietti hyvin paljon aikaa yksin sotapelejä pelaten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu