Mikä on pielessä kun voimat lopahtaa täysin kesken treenin? Esimerkiksi penkissä ekaksi menee esim. 12x50kg helposti, mutta seuraavaksi meneekin enää 8x50kg, sitten 5x50kg ja lopuksi pitää laskea painoja että saa edes viisi kertaa tangon ylös. Seuraava liike samalle lihasryhmälle ei sitten ota millään onnistuakseen. Kaikissa liikkeissä kutakuinkin sama juttu. Älkää noista painoista sitten turhaan marisko kun ihan vsta-alkaja olen :D
Mielessä käväisi, että ehkä en saa hiilareita tarpeeksi kun syön niin huonosti aamupäivällä. Kuinka paljon hiilareita n.80-kiloisen ihmisen pitäisi päivässä saada? Mieluusti niissä määrin että pystyisi turhia läskejä hiljalleen kiristellä tässä samalla.
Jos vika ei ole hiilareissa niin mistä sitä vikaa pitäisi etsiskellä sitten?
Mielessä käväisi, että ehkä en saa hiilareita tarpeeksi kun syön niin huonosti aamupäivällä. Kuinka paljon hiilareita n.80-kiloisen ihmisen pitäisi päivässä saada? Mieluusti niissä määrin että pystyisi turhia läskejä hiljalleen kiristellä tässä samalla.
Jos vika ei ole hiilareissa niin mistä sitä vikaa pitäisi etsiskellä sitten?
Vastaukset 6
Vanhimmat
sun kestävyysvoimas on vielä heikko, joten harjoita sitä lisää niin kyllä se siitä lähtee sujumaan
Lihaksesi eivät ole vielä tottuneet rääkkiin. Niiltä puuttuu voimakestävyys. Kun treenaat lisää, niin verisuonesi kasvavat ja veri pääsee kiertämään paremmin lihaksissa. Tämä edesauttaa lihasten nopeaa palautumista.
Olet myös osaltasi oikeassa. Ilman hiilareita on väsynyt olo vaikka ei tee mitään.
Suuremmilla painoilla, eli vähemmillä toistoilla ero ei ole noin huomattava. 12 toistoa sarjaan menee jo kestävyysharjoittelun puollelle. Tästä syystä lihas tukkeutuu ja hyytyy niin tehokkaasti.
Myös itse saan vähentää painoja joka sarjalla, koska teen poikkeuksetta aina niin monta toistoa kuin vain jaksan.
tottakai on selvää että et jaksa seuraavassa sarjassa yhtä montaa toistoa ku eka sarjassa, jos kerran eka sarja on vedetty ahtaalle.se on normaalia
Ei muuta kun treeniä vaan
noinhan se menee: 12 toistoa on niin pitkä sarja että se syö miestä ja kynäniskaa, sitten 8 ja lopuksi mitä menee. Ihan hyvä sarja.
Salille kannattaa tankata: proteiinia (ota niitä päivässä 200 grammaa) ja hiilareita (päivässä 400-500 grammaa). Tunti ennen treeniä juo maitoa ja syö kaurahiutaleita banaani. Auttaa.
Huomenta
voimat loppu, mutta miksi?
täällä tarvittavat tiedot.
http://personal.inet.fi/koti/pehkonen/penkki/index.htm
tv AP
on todella, tankatkaa pojjaat