Minusta parasta on uusiin ihmisiin tutustuminen. Olin ennen siinä todella huono, mutta onneksi kehityin lukemalla aiheeseen liittyviä kirjoja ja treenaamalla. Vinkkejä esim. täällä http://jaanmurtajat.blogspot.com
Oletteko muut lukenut ihmissuhdetaitokirjoja? Onko suosikkeja?
Uusiin ihmisiin tutustuminen
7
760
Vastaukset
- napsi2s
Olen lukenut ainakin sen Dale Carnegien Kuinka saada ystäviä, menestystä ja vaikutusvaltaa. Siitä sai vinkkejä esim. riitojen sopimiseen ja toisen huomioon ottamiseen. Paljoa en muista kun siitä on kauan aikaa...
Pintapuolinen lähestyminen on 40 v. kauppaedustajana toimineelle meikäläiselle helppoa. Kuitenkin syvempi lähestyminen on vaikeampaa oman henkisen suojamuurin takaa - ehkäpä näin on hyvä. Ei varominen venettä kaada.
- Suopursu3
Minun on aina ollut helppo tutustua uusiin ihmisiin en tiedä miksi, minussa on kyllä karjalaista vertakin koska äitini oli karjalainen onko sillä osuus asiaan en tiedä.
- geiner
arvo.e: Ehkä se onko tuo oman itsensä suojelu haitallista vai ei riippuu siitä, koetko sen jotenkin haitalliseksi/ärsyttäväksi. Joillain ihmisillä on hankaluuksia tutustua muihin paremmin jolloin läheiset kaverit voivat jäädä vähäisiksi.
- sabria
Tykkään lukea elämänkertoja, koska niissä on esimerkkiä oikeista tilanteista ihmissuhteissa. Fiktiossa kaikenlaiset juonikoukerot eivät kerro siitä mitä tapahtuu oikeasti, enkä niistä samalla tavalla nauti tai saa ideoita omaan elämään.
- John B. Fart
Ei tämä ehkä liity tähän aiheeseen, mutta piereskely pitää loppua!
- sporttit
Harrastusporukoista itse olen löytänyt tutut ja myös oppinut tutustumista, suosittelen niitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311374
- 103889
- 75723
- 51615
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15543ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..35432Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;182401- 26399