Minä olen noin 40 v nainen, uudessa suhteessa. Minä en tajua, mitä mies miettii. Hän on lapseton ja ymmärtääkseni haluaisi lapsen. Toisaalta hän sanoo, että parempi hitaasti. Jopa vetäisi hihasta, että tarvitsee jonkun vuoden seurusteluun ennen vakavampaa päätöstä yhteiselämästä! No jos tässä kovin monta vuotta sitten odotellaan, niin minusta tulee liian vanha :(. En tajua miesten aivoituksia. Itse mietin, voiko tässä iässä vielä käyttää useamman vuoden seurusteluun vain pitäisikö se päätös kumminkin syntyä nopeammin...Minulle se lapsen saaminen ei ole ihan välttämättömyys, kun minulla kumminkin lapsia on jo, mutta...silti...jos perheen kumminkin haluaisi myös uuden miehen kanssa...
miehen ristiriitaiset toiveet
kohta vanhus
6247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Äitini oli 40 vuotias kun sai minut, ja 42 vuotias saadessaan pikkusiskoni, perheen kuopuksen. Mun mielestä 45 vuotias on jo liian vanha.
Sukulaisnaiseni jolla oli lapsi jo joskus nuorempana tetynä teki 47v ja 49v vielä kaksi täysin tervettä lasta lisää. Ja sitäkin vanhemmista naisista olen kuullut, jotka ovat saaneet terveen lapsen. Raskaaksi tuleminen kuitenkin heikentyy iän myötä ja yksilöllistä milloin kenelläkin alkaa vaihdevuodet. Ensisynnyttäjillä korkea ikä lasta hankkiessa vaikuttaa enemmän raskaaksi tulemiseen ja riskeihin sairaan lapsen saamisen osalta ja siihen sujuuko raskaus hyvin. Jo aiemmin lapsia saaneet ovat paremmassa asemassa riskien suhteen pitempään kuin ensisynnyttäjät.
Niin en tiedä millaiset mahdollisuudet minulla vielä olisivat. Raskauteni ovat aina riskiraskauksia ja niissä olen itse ollut suurimmassa vaarassa. Viimeisin raskaus alkoi 37-vuoden iässä parissa viikossa. Nyt on muutama vuosi tullut lisää...Miehellä on asioita, joita hänen täytyy työstää, ennen kuin yhteiselomme onnistuu. Ymmärrän, että hän tarvitsee aikaa. Mutta aikaakaan ei tosiaan ole loputtomiin. Toivon, että hän ei koskaan hylkää minua sen vuoksi, että sitten kumminkin haluaa oman lapsen.
Kaipa vuodessa, viimeistään kahdessa, hidas etenijämieskin saa ainakin päätettyä haluaako lapsen/lapsia kanssasi. Voithan mielessäsi asettaa jonkin määräajan, mihin mennessä hänen on tehtävä päätöksiä seurustelun ja lapsensaannin kanssa. Näin saat sisäisen rauhan (ehkä).
Hänenhän se tappio on, jos jää lapsettomaksi, sinulla lapsia jo on. Neuvoisin, että relaa! Nauti elämästäsi ja miehestä kaikin puolin, älä mieti liikaa asioita joihin et voi kovin paljon vaikuttaa. Olet jo elämäsi ruuhkavuodet puurtanut läpi, ehkä hauskempi nyt ilman vaativia ja valvottavia pikkulapsia. Matkailkaa ja ottakaa ilo irti kesästä.
Olisiko niin, että mies haluaa varmistaa, että teidän suhteenne toimii pitkällä aikavälillä. Kun sinulla on jo lapsia, ei ole ongelmana se, että sinä jäisit lapsettomaksi. Hän puolestaan miehenä voi hankkia lapsen jonkun toisen nuoremman naisen kanssa, jollei suhteenne sitten kuitenkaan kanna.
Jep. Minusta on fiksua miettiä asiat kunnolla - maailmassa on aivan riittävästi "hosumalla tehtyjä" lapsia, joiden vanhemmat ovat alta 5 vuoden huomanneet, etteivät olekaan ne oikeat toisilleen. Mies tietää varmasti aloittajan tilanteen eli ettei nelikymppisenä raskaaksi tulo käy sormia napsauttamalla, mutta silti pitää järjen päässä.