Olen alkanut seurustelemaan miehen kanssa joka on paljon hienostuneempi kuin minä. Hän on todella kohtelias, puhuu aina sivistyneesti ja käyttäytyy hyvin. Hänen kotinsa on aina siivottu ja järjestyksessä. Minä taas puolestani olen vähemmän hienostunut. En muista olla aina kohtelias, asuntoni saattaa olla epäjärjestyksessä ja välillä puhun mitä sylki suuhun tuo. Tunnen itseni välillä huonoksi ihmiseksi kun en muista kaikkia kohteliaisuussäännöksiä tai en osaa kattaa pöytää hienostuneesti vaan laitan eriparia olevia aterimia/laseja pöytään. Hän myös pukeutuu merkkivaatteisiin ja ostelee aina kalliita ruokatarvikkeita/tavaroita kaupasta. Minulla ei ole varaa hienostella koska olen huonopalkkaisessa työssä. Tunnen tästäkin asiasta huonommuutta koska en minulla ei ole varaa luksustavaroihin. Voikohan tälläinen suhde pitemmän päälle toimia? Tulemme muuten hyvin toimeen ja pidän hänestä todella paljon ja ilmeisesti hänkin pitää minusta kun jaksaa kanssani olla.
Hienostunut mies
5
374
Vastaukset
- Tuuke946
Tietysti voi toimia! Mies varmaan vaan nauttii siitä, että 'kaiken ei tarvi olla aina ajateltu etukäteen ja asiat järjestyksessä' vaan hän on paljon kaavoihin kangistuneempi.
Hän varmaan nauttii siitä, että tuot hänen elämään spontaaniutta.
Pidä hänestä hyvää huolta, niin saat hänestä upean ja uskollisen miehen itsellesi.Näin miehenä, joka on järjestelmällisempi ja siistimpi kuin tyttöystäväni, on pakko sanoa, että parhaimmassa tapauksessa se tekee itsestänikin rennomman, ja tyttöystävästäni vähän siistimmän, eli ne toisen tavat vähän hioutuu tässä samalla.
Pikkuerojen takia ei kannata ruveta säikkymään. Isommat asiat ne ratkaisee. Entä sitten jos mies on varakkaampi tai kohteliaampi. Ei sinun tapasi tunnu miestä häiritsevän, jos kerta parisuhteessa olette. Voithan aina ottaa asian puheeksi, jos jokin mietityttää.- epätietoinen75
Parhaani koitan pitää miehestä huolta sillä hän on ihana ja hellä mies. Jos vain tulemme toimeen niin luulen saavani hänestä hyvän miehen loppuelämäkseni.
- epätoivoinen75
byronic.hero kirjoitti:
Näin miehenä, joka on järjestelmällisempi ja siistimpi kuin tyttöystäväni, on pakko sanoa, että parhaimmassa tapauksessa se tekee itsestänikin rennomman, ja tyttöystävästäni vähän siistimmän, eli ne toisen tavat vähän hioutuu tässä samalla.
Pikkuerojen takia ei kannata ruveta säikkymään. Isommat asiat ne ratkaisee. Entä sitten jos mies on varakkaampi tai kohteliaampi. Ei sinun tapasi tunnu miestä häiritsevän, jos kerta parisuhteessa olette. Voithan aina ottaa asian puheeksi, jos jokin mietityttää.Lohdullista kuulla että vastakohdat täydentävät toisiaan. Yhteinen tulevaisuus ei ole siten täysi mahdottomuus.
- Mies,.----
Aika tekee tehtävänsä. Tuskin kukaan viihtyy pitkään ihmisen kanssa, joka "unohtaa" olla kohtelias tai puhuu, mitä sylki suuhun tuo. Olet siis huonokäytöksinen. FIksu käyttäytyminen on eri asia kuin hienostunut.
Muutoinkin kiinnität sellaisiin asioihin huomiota jo tässä vaiheessa,e ttä voi olettaa, ettet pitkään jaksa fiksua miestä kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1242961Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412722Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521285
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055