Opiskeluaika

millaista oli

Usein kuvataan elämän parhaaksi ajaksi. Millaista se sinulla oli, vastasiko odotuksia?

15

295

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ATM opiskeli

      Ei vastannut odotuksia. En saanut pillua kertaakaan koko aikana.

    • 09837852854

      Vietin opiskeluaikanani kaiken aikani omissa oloissani, enkä käynyt missään opiskelija tapahtumissa tai baarissa muiden kanssa. Kolme ja puoli vuotta tuli asuttua samassa opiskelijakämpässä, jonka aikana suoritin paskan AMK-tutkinnon. Eipä ollut kovin hääviä elämää, kun ei olut paljoa rahaa käytettävissä, eikä ollut mitään sosiaalista elämää. Nykyään olen varsinainen erakko ja työttömänä tulee vietettyä kaikki aika omissa oloissa. Opiskeluaika oli siis minulle aika *askaa aikaa kaiken kaikkiaan.

    • Yhyy!

      Ikävää oli ettei saanutkaan töitä opiskelun aikana. Olisi ollut mahtavaa päästä sisään työelämään heti. Tutustua eri-ikäisiin samanmielisiin ja saada ystäviä.

      Samoin se tuntui huijaukselta ettei ollutkaan mitään me henkeä. Luulin että yliopistossa kaikki on kavereita. Ehei, samanlaista kuin aina aiemminkin. En puhu mistään kiusauksesta vaan ihan siitä ettei tosiaan ollut sopivaa istua ruokalassa vieraiden pöytään jne. Bileet oli samaa kaljankittausta kuin ennenkin. Ei vastannut odotuksia.

    • sdfdsffdgd

      Aika sekavaa ja erikoista, edelleen vielä pari kolme vuotta edessä. Paljon bileitä, ihmisiä ja seurusteluakin ollut. Vaihtoon lähdössä ensi kevääksi. Kyllä, parasta aikaa sikäli kun miettii että saa olla vapaa, nuori, menossa paikkoihin ja tavata ihmisiä :) Otan tästä ilon irti niin että ihan kyllästyttää sitten kun valmistun eikä tarvitse takasin haikailla!

      • Onnea

        Olitko jo aiemmin onnellinen vai vapauduitko vasta yliopistossa?


      • ,,,,

        Eli aiot jakaa holtittomasti vittuasi ja "kun juoksut on juostu" vakiintua jonkun aisurin kanssa?


    • Hukkaan meni se aika

      Veronmaksajien rahojen tuhlausta koko touhu: en pässyt panemaan kertaakaan koko aikana.

    • Annan arvosanaksi 7+

      Kivaahan tuo noin päällisin puolin oli, sain paljon uusia kavereita joista osa on yhä läsnä elämässäni vaikka valmistuin jo useampi vuosi sitten. Opin paljon uutta, näin maailmaa ja kasvoin ihmisenä.

      Mutta kyllä siinä myös paljon huonoja puolia oli. Oman alani töitä sain odotella vielä valmistumisenkin jälkeen parin vuoden ajan ja opiskeluaikana jouduin tekemään todella turhauttavaa työtä että sain edes vähän rahaa. Puutteellisen opinto-ohjauksen takia "hukkasin" myös yhden vuoden lähes kokonaan, kun en pystynytkään valmistumaan ns. vanhan tutkintorakenteen mukaisesti vaikka niin minulle oli aiemmin lupailtu.

      Vaikka ympärilläni oli paljon kavereita ja muitakin ihmisiä, niin olin myös koko korkeakouluajan sinkkuna ja se yksinäisyyden tuska tuntuu yhä vielä näin vuosien ja parin avoliitonkin jälkeen minussa melko viiltävästi. Niitä vajaata 10 pakkoselibaatissa ja sinkkuna vietettyjä nuoruuden vuosia (lukio yliopisto) ei ihan noin vain pyyhitä mielestä. Toki olen siitä jo päässyt yli, mutta ajattelen yhä aina silloin tällöin niitä pitkiä yksinäisiä öitä ja jopa viikkoja kun mielessäni pyöri vain se että mistähän minä löytäisin sen naisen elämääni.

      • Right on

        Viestisi voisi olla jotakuinkin omasta suustani, joskin olen vasta äskettäin valmistunut. Erityisen masentavaa on lukea mediasta, kuinka mukamas korkeastikoulutetuille naisille ei löydy korkeastikoulutettua miestä, vaikka tiedän, että tällaisia tapauksia on kyllä paljon. Ei auta vaikka olisi urheilullinen ja sosiaalinen. Aika näyttää kuinka viiltävästi omalle kohdalle käy.


    • nainen 23v

      No melko surkeaa tuo on: ei ole yhtään rahaa ja kiusataan, minkä takia en viitsi yrittääkään kaveerata ihmisten kanssa. Olen sinkku ja kiusaaminen on saanut minut vakuuttumaan siitä etten edes kelpaisi kenellekään.

    • Kirjoitin siis ettei ollut kovin kummoista (k:lla) mun opiskeluaika. Ja että joskus mietin mitä vanhoille opiskelutovereille kuuluu, toivottavasti hyvää.

    • Rottweil

      Ihan OK. Opiskelijaelämä jäi vähän vähemmälle, kun seurustelin jo opiskelemaan lähtiessäni. Krooninen rahapula ei ollut kivaa eikä kesäloman puuttuminen. Kesät kun meni töissä. Parhaat kaverisuhteet tuli kuitenkin solmittua silloin.

    • jgfjfhjfhjhjf

      Bileitä oli joka viikko, naisia riitti ihan sopivasti ja seurustelin parin eri naisen kanssa pidmpäänkin. Joka kesä olin töissä, mutta aina oli rahapula ja vitutti kun ei rahat riittäneet, koska olin tuhlari.

      Oi niitä aikoja. Nykyisin olen työtön runkkari.

    • asfx89

      Olen opiskelija ja tämä on ollut täysin sitä mitä odotin. Ylopistossa kaikki tuijottavat omaa napaansa, suurin osa alan opiskelijoista on persoonattomia rumiluksia (teknillinen yliopisto) ja päivät kuluvat rutiinilla. Ainakin olen suosittu koska saan edes muutaman sanan suustani.

    • miehenkuvotus

      Suhteellisen raskasta aikaa. Kesät töissä, töitten takia tenttien tekeminen vaikeaa. Ei lomaa missään vaiheessa. Hyviä kavereita kyllä sain, ja välillä juopottelu oli jopa liian kovaa. Mutta kun teknisellä alalla olin niin eipä naisista saanut kuin muutamia kavereita.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      22
      5010
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4026
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      73
      3593
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2688
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2453
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2338
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      68
      2133
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2097
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      134
      1633
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1505
    Aihe