Jaanan D-vikaisuus Pönddövuoren murredda

Jaana juo kaffet fatilt, eikä vadilta, kuten kunnon ihmiset tekee
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Shit sill on tullu sytänsurua, kun taisarit on U-kupeilla

Äänestä

Sori, ei ole kerron vain sen paikallisen murteen tuntevana.

Äänestä
  • teevatit?=böndeä
    teevadit=oikein

    Äänestä

  • Jaanataisarit: UU kirjoitti:

    teevatit?=böndeä
    teevadit=oikein

    Itse kymmen kilomietrin päässä Pönttövuoresta asuneena voin sanoa, että siellä sanotaan teevadit ei vatit. Keski-Suomen murre on lähimpänä kirjakieltä koko Suomessa.

    Äänestä

Ne jotka jua kaffet vatilt on Turu ja Porin läänist. Ei ne ollenkka kotosi siält mis pönttövuari o.

Äänestä

Kyllä ne meilläpäin on oikeaoppisesti teevarit. Ei teevadit. :-)

Äänestä
  • D-äännettäei osatamuualla, kuin Varsinais-Suomessa

    Savolaiselle Jaanalle farmarit on varmarit ja Pharmaca Fennica -parmaka vennika

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dazuli<tazuli kirjoitti:

Jaana juo kaffet fatilt, eikä vadilta, kuten kunnon ihmiset tekee

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu