Arkipyhät ja vuorokautiset ylityöt

Metalli sortaa aina

Mitenkä nämä vuorokautiset ylityöt oikein lasketaan metallin tessissä?
Jos olen töissä
Maanantai 12h
Lauantai 12h
Sunnuntai 12h

kertyykö noista 8h ylittävästä työajasta 2h 50% korotus ja lopulta 100% ?

entä miten arkipyhät? Jos olen arkipyhäviikolla töissä kaikkina muina kuin arkipyhänä, kuuluuko minulle maksaa arkipyhästä korvaus? Esimieheni väitti ettei, koska se ei ole minulle määrättyä työaikaa.

Aina kun ahdistelee jotain HR:n jäsentä näistä he totevat vain että paikallisesti on sovittu, ettei tarvitse maksaa joitain lisiä, kuten yötyössä korotettua lisää.

2

1111

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin on

      TESin mukaan kuuluu maksaa 8h jälkeen 2h 50% ja 2h 100%. Jos olet kuitenkin paikallisesti sopinut alle TESin minimin, niin sopimus on LAILLINEN. Jos et usko, niin kysy Turun työttömyyskassan aluesihteeriltä Humalistonkadulta.

    • Nimimerkki varattu

      Maanantai ylityöt ovat vuorokautista ylityötä, joten ensimmäisen 2 tuntia on 50% korotuksella, sen jälkeen ovat 100% korotuksella. Lauantai ja sunnuntai ovat sitten viikkoylityötä, joten lauantain 8 ensimmäistä tuntia on 50% korotuksella, ylittävät tunnit 100% korotuksella. Sunnuntai on koko päivä 100% korotuksella. Lisäksi sunnuntailta pitää maksaa sunnuntaityökorvaus, joka on 100% korotus.

      En tiedä mitä siellä on sovittu, mutta yleisesti arkipyhät (tai ns. suurjuhlapyhät) ovat korvattavia päiviä, jos ne olisivat olleet normaalisti työpäivä. Esim. Itsenäisyyspäivä on keskiviikkona, mutta koska kyseinen päivä on arkipyhä on se palkallinen vapaa, koska kyseinen päivänä olisi ollut normaali työpäivä.

      Kannattaa kyselllä luotamusmieheltä mitä noista on paikallisesti sovittu, vai onko sovittu lainkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1600
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      105
      807
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe