Kenet Katainen ampuisi? Jonkun oppositiostako?

Katainen uhkasi 16.5.2012 aamu-TV:ssä poistavansa aseestansa varmistimen.

Uhkaus ei ole ihan sieltä kepeimmästä päästä, kun otetaan huomioon että Kataisella on aseenkantolupa mm. hirvenmetsästyksessä käytettäviin kivääreihin.

Mutta kenetkä Katainen käytännössä voisi tai haluaisi ampua? Melkeinpä se voisi olla joku Oppositiossa oleva hallituksen arvostelija. Joku joka ehdottaa "liian helppoja" ratkaisuja esim. EU-velkakriisiin ja Kreikan tilanteeseen.
1393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Katainen vois ampua itsensä. On sen verran paskamaisissa veloissa kreikkaan ettei se saa ikinä niitä maksettua. kuula omaan kalloon vaan..

Äänestä
  • siis tarkoitin ettei se tuu saamaan niitä lainaamiaansa rahoja takaisin..

    Äänestä

  • Ja kaupanpäälle valtion kustantama norjalaistyylinen hautaus:
    -Norjalaisilla hautausmailla on ollut tapana murskata vainajan arkku hautaamisen jälkeen.

    Äänestä

Siis aseenkantoluvan omistava metsastäjä, ja vieraili vastikään Turkissa.

Minkki-Mariko se ois?

Äänestä
  • Sitä on ruvennu pelkään kukkaruukkuja

    Äänestä

Eikös poliisin olisi syytä käydä hakemassa uhkauksien latelija pyssyt pois ja vähintään haastatella Käteistä sen selvittämiseksi, aiheuttaako Käteisen mielentila vakavampaakin uhkaa yleiselle turvallisuudelle. Aselakiahan tiukennettiin juuri siksi, etteivät psykopaattien aggressiot pääsisi purkautumaan silmittömänä ammuskeluna, jos oikein ymmärsin?

Äänestä

Coccarenatseilla on kokemusta myös niistä pyssytouhuista. IKL ja Suojeluskuntajärjestöt, samoin kuin Lotta-Swärd järjestö lakkautettiin, ja syystäkin.


Coccareilla on nykyään vaikemapaa salata toilailunsa, kuin olis silooin aikoinaan. Sama koskee tottakai myös hyrripuolue rkp:tä.

Jälleen kerran, cocsit kusee omille kintuilleen tuolla pulistelu tyylillä.

Äänestä

tavallinen kansalainen niin istuisi jo kopissa ja aseet mikäli niitä edes mahtaisi olla olisivat kohta huutokaupassa.

Äänestä

Ottaen huomioon tilanteen, mihin olemme joutuneet Kataisen toimien seurauksena, sillä nyt on jo varmistunut että suomen valtio menettää varmuudella satoja miljoonia euroja, ja lopullisesta velkasaldosta joka jäöä joka tapuksessa suomalaisten maksettavaksi, ei ole vielä tietoa. Niin aika röyhkeää puhetta oppositiota vastaan, joka on Perussuomalaisten esitysten mukaan ollut alusta asti tietoinen kokonaistilanteesta, jota ei olisi missään tapauksessa kannattanut lähteä lainoituksilla muka tasapainoittamaan.

Kelvoton Katainen, katalainen, kavaltajainen, eikä vähääkään katuvainen, vaan ylpeänä kaatuu vainen tuollainen lainan antajainen. Siinä menee Kataiselta kohta ainokainen.

Äänestä

Epäilen että onko ne Kataisen Espoossa olevat aseet edes kunnolla lukkojen takana. Säädösten mukaisessa, 1,5 mm seinämällä varustetussa teräsrakenteisessa lukittavassa asekaapissa?

Oman lompakkonsa rahoista tunnetun nuuka Katainen tuskin on viitsinyt ostaa asekaappia molemmille asunnoillensa.

Pääkaupunkiseudulla kapinoivien työläisten varalle säilytetty Kataisen huushollin varmistuskivääri voi ihan olla vaan nurkassa pustyssä, vaatekaapin perillä.

Äänestä

TAPPO-UHKAUS on syytä ottaa vakavasti. Onhan jo ennenkin todettu että tuollaiset jotka uhkaavat poistaa aseestaan varmistimen, ovat mielenterveydeltään järkkyneitä yksilöiltä joilla kynnys ryhtyä veritekoihin on huomattavan alhainen.

Tässä on nyt pantu koetukselle, pystyykö poliisi hoitamaan virkansa. Vai tyytyykö pokkuroimaan tappouhkailija-pääministerin edessä nöyrästi.

On huomattava, että aseita omistavan PERUSSUOMALAISEN esittäessä tuollaisen lausunnon, olisi mediakiihko jo ankaraa, ja Soinille fistattaisiin karvamikkiä kurkkuun niin että hampaat sinkoilisivat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Oppositio varuillaan kirjoitti:

Katainen uhkasi 16.5.2012 aamu-TV:ssä poistavansa aseestansa varmistimen.

Uhkaus ei ole ihan sieltä kepeimmästä päästä, kun otetaan huomioon että Kataisella on aseenkantolupa mm. hirvenmetsästyksessä käytettäviin kivääreihin.

Mutta kenetkä Katainen käytännössä voisi tai haluaisi ampua? Melkeinpä se voisi olla joku Oppositiossa oleva hallituksen arvostelija. Joku joka ehdottaa "liian helppoja" ratkaisuja esim. EU-velkakriisiin ja Kreikan tilanteeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu