Alkaa mennä hermot isokokoisten vaatteita etsiessä vaatekaupoissa. Ja juurikin tämän puseroiden ja hameiden empiremallin takia (tarkoittaa siis leikkausta, jossa vaatteen vyötärö on erittäin korkealla, heti rintojen alla). Siis eihän siinä mallissa mitään vikaa olisi jos tarjolla olisi muutakin, mutta kun vaatevalmistajat tuntuvat suorastaan rakastuneen kyseiseen tyyliin.
Ja kun minua ei kyseinen tyyli pue ollenkaan ja isohko vatsani näyttää sellaisissa vaatteissa suorastaan jättimäiseltä. (Ja kyllä minulla sentään rinnoissakin on aika lailla kokoa.). niin yritä tässä nyt sitten löytää vaatteita.
Miksi helv. kaiken pitää olla empiremallista
8
905
Vastaukset
- ärsyttää myös
Samaa mieltä. Minulla se leikkauskohta/ vyötärö nousee usein rintojen kohdalle, eikä pysy rintojen alla. Kiristää, puristaa ja ahdistaa. Onpa hyvännäköistä : (
- Pullukka
Itse olen kokoa 38-40 ja vartaloltani tasapaksun ja omenan välissä ja empire -malli näyttää kamalalta päälläni! Ymmärrän tuskanne, äitini joka on kokoa 46-48 kiroaa myös empiret sinne syvälle! :D
- Eräs omena
Olen ihan tyytyväinen tähän muotiin. Olen omenavartaloinen ja tuollainen empirelinjainen tunika tai pusero hävittää sopivasti tuota vatsaa. Muut ihmiset eivät välttämättä tajua että se laaja helmaosa onkin täynnä kun vaate näyttää hoikan päällä samanlaiselta.
- theatbatb
Eräs omena kirjoitti:
Olen ihan tyytyväinen tähän muotiin. Olen omenavartaloinen ja tuollainen empirelinjainen tunika tai pusero hävittää sopivasti tuota vatsaa. Muut ihmiset eivät välttämättä tajua että se laaja helmaosa onkin täynnä kun vaate näyttää hoikan päällä samanlaiselta.
Täällä toinen tyytyväinen, just samat fiilikset. Ehkä tässä auttaa se, kun itsellä vartalon kapein ja ainoa läskitön kohta on just siinä rintojen alla. Ja rinnat kuitenkin pysyvät sen linjan yläpuolella, vaikkei ihan pienet olekaan. Salaa myönnän että jopa nautin siitä kun miesten katse nauliintuu rintoihin. Hoikkana pienirintaisena kun niin kävi todella harvoin. :)
- Gildanen
Olen kokoa 42 ja vartaloltani tiimalasin ja pehmeän suoran väliltä. Rintallivikoko on 80E. Empiremalliset vaatteet saavat minut näyttämään lihavalta tai raskaanaolevalta ja todella suuririntaiselta.
Minulle ei myöskään sovi pussimaiset paidat, joissa on alaosassa kuminauharypytys.
Toivottavasti muoti pian muuttuu. Empireitä ja pusseja on ihan liikaa. Aina joudun tyytymään tylsään t-paitaan. - towardthebrightlight
Minäkään en kauheasti tykkää empire-mallista. Minulla on päärynänmallinen vartalo, eli reiteni ovat paksut, mutta mahan kohdalle ei sitten kerry niin kauheasti läskiä. Se empire-malli jotenkin antaa sellaisen vaikutelman, että tuolla vaatteen alla saattaa olla iso mahakin, ja en pidä siitä.
- 14+15
Nykyiset empiremalliset paidat tekevät kaikista (myös niistä laihoista tytöistä) n. 30 kiloa lihavamman ja tasapaksun näköisiä. Johtuu aika paljon siitä, että materiaalit laskeutuvat huonosti tai ei ollenkaan...
Oikea empiretyyli oli ihan eri maailmasta kuin tämä nykyinen huonosti istuvista "one size, fits nobody"-trikoopaidoista koostuva:
http://www.georgianindex.net/Napoleon/Perfume/Josephine.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_aFR45HPlsS4/SspzAJV9WuI/AAAAAAAABIk/PL4o8UYbW3U/s400/Josephine Style 1.jpg - 175cm ja 93 kg
Empire linjat on kyllä SYVÄLTÄ!!! muutenkin tän omenavartaloon kuuluvan läskimahan järkevä "piilottaminen" on työn takana mutta tuon mallisilla vaatteilla näytän siltä kui olisin ainakin8:lla kuulla raskaana vaikken ees oo!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757