Täällä naiset kysyvät miksi miehet pettävät, siinä minun rehellisen vastaus. Kotona kaikki hyvin, vaimo nuorekas nelikymppinen, vieläkin hyvännäköinen ja seksielämä on vilkasta. Silti sitä kerta toisensa jälkeen ihastuu muihin naisiin. Aikoinani tunsin siitä syyllisyyttä mutta en enää, tälläinen minä vain olen ja jos ei kelpaa niin voi lähteä. Kyllä minulle ottajia on.
Ei ole vaimo lähtenyt vaikka varmasti ainakin aavistaa mitä teen. Vaimoani rakastan ja tahdon viettää vanhuuteni hänen kanssaan.
Itseasiassa ihmettelen kuinka kukaan mies voi olla uskollinen jos tarjolla on nuorta/nuorekasta kaunista naista. En voi ymmärtää tälläisiä miehiä, tosin ei heitä kovin paljoa olekaan vaikka monet vaimot niin luulevat.
Ei ole vaimo lähtenyt vaikka varmasti ainakin aavistaa mitä teen. Vaimoani rakastan ja tahdon viettää vanhuuteni hänen kanssaan.
Itseasiassa ihmettelen kuinka kukaan mies voi olla uskollinen jos tarjolla on nuorta/nuorekasta kaunista naista. En voi ymmärtää tälläisiä miehiä, tosin ei heitä kovin paljoa olekaan vaikka monet vaimot niin luulevat.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Olenkohan sitten sattunut syntymään aivan erilaiseen sukuun? Minun lähipiirissäni ei ole yhtään pettäjää. Nyt tietysti joku väittää, että en tiedä asioiden oikeaa laitaa, mutta kyllä minä tiedän.
Miehet perustelevat omaa moraalisesti velttoa luonnettaan ns. miehen luontaisilla ominaisuuksilla, evoluutiolla jne., mutta ei se niin ole. Kunnon mies ei petä vaimoaan. Siihen ei edes tarvita mitään erityistä tahdonvoimaa, ihan normaali mies, joka tuntee vastuunsa. Siis pettävät miehet ovat vain henkisesti velttoja luusereita. Tosi miehet ovat erikseen. Luoja varjelkoon luuserimiehiltä.
"Olenkohan sitten sattunut syntymään aivan erilaiseen sukuun? Minun lähipiirissäni ei ole yhtään pettäjää. Nyt tietysti joku väittää, että en tiedä asioiden oikeaa laitaa, mutta kyllä minä tiedän."
Joko kyseessä on todella pieni suku, et tiedä tai sitten miehet ovat niin helvetin vastenmielisiä etteivät he kelpaa kenelläkään. Luultavasti et tiedä sillä miten muka voit olla siitä niin varma, menisitkö siitä valalle?
Ethän sinä voi olla 100% varma omasta puolisostakaan mutta olet varma myös muista. Juuri tuollaisia hyväuskoisia naisia petetään, he saavat viimeisenä tietää vaikka kaikki muut tietävät.
Joudun tuottamaan sinulle pettymyksen. Sukuni on suuri pohjalainen periaatteen suku. Ei petetä ei. Osa miehistä on komeita, osa ihan tavallisen näköisiä. On se kumma, että näyttää siltä, että pettäminen on niin itsestäänselvää joillekin, että tällaista myönteistä tapausta ei voida ottaa edes vakavasti.
En ole hyväuskoinen, taidan olla tarkkanäköisempi kuin naiset keskimäärin.
Varma ei voi olla mistään mutta kyllä ihmisillä on hyvin realistinen käsitys elämästään ja sen ulottuvuuksista. Luottamus puolisoon ei ole hyväuskoisuutta vaan osa toimivaa parisuhdetta.
Kyynisyytesi värittää hieman liikaa tulkintojasi - ja ehkäpä huonot kokemuksesikin.
Voit siis vannoa ja vakuuttaa että kymmenet sukusi miehet eivät ole ikinä pettäneet eivätkä tule ikinä pettämäänkään?!
Sitten vielä väität ettet ole hyväuskoinen vaan tarkkanäkoinen, hohhoijaa. Ihmiset todellakin uskovat sitä mitä he tahtovat. Annas kun arvaan, teidän suuressa suvussa ei ole mitään paheita, kukaan ei esim. ryyppää liikaa, kaikki kohtuukäyttäjiä?
Nyt jo naurattaa vastata sinulle. Tosiaankin, meidän suvussa ei oikeastaan alkoholia käytetä. Joku viinipullo silloin tällöin ja kotitekoista kaljaa, ei muuta. Tällaistakin elämä voi olla ihan Suomessakin, kosteassa maassa.
Eikö miehet toivo hyväuskoista vaimoa? Mun mies on tosi hyväuskoinen ja siksi en petä. Jos se ei uskoisi muhun voisin vaikka pettääkin.
Siis ei mitään paheita, kauniita ja rohkeita, täydellisiä ihmisiä teidän sukunne. Kyllä minua naurattaa enemmän kuin sinua!
En väittänyt niin, tottakai on huonoja puolia niin kuin muissakin ihmisissä. Mutta tässä tuli käsiteltyä kaksi asiaa eli vieraat naiset ja viina. Niiden suhteen meillä ei tosiaankaan ole ongelmia. Ihan tavallisia ihmisiä olemme, ehkä siinä onkin se juttu. Ja tulee kyllä mieleen yksi 1800-l. lopussa syntynyt sukulainen, joka ei oikein osannut hallita viinanjuontia.
Kaikki eivät kykene ymmärtämään eivätkä sietämään sitä, että on oikeasti ihmisiä, joilla menee hyvin ja jotka osaavat olla onnellisia.
Kamalaa on tuo sinun kyynisyytesi ja kamalan pakahduttava kateus, joka oikein pursuaa rivien välistä. Koeta kestää!!
Minun vanhemmat ei juoneet eikä edelleenkään juo alkoholia kun olen jo aikuinen.
Ei ne poltakkaan kumpikaan ja harrastaa aika paljon urheilua vielä vanhoilla päivilläänkin. Oltiin aika onnellinen ja hyvin toimeentuleva perhe, mutta ihan tasan tiedän isällä olleen vieraita naisia ja suhteita. Yhtä noloa kun juopottelevat vanhemmat nuorelle kun kaikkihan ne isän keikaroinnit tiesi. Riidelly ei minun vanhemmat koskaan ainakaan meidän lasten nähden. Edelleen ovat aviossa, tuskin ne kovin rakastuneita on silti. Tottuneita toisiinsa ennemminkin. Isä viettää kaikki kesät mökillä ja äiti kaupungissa omissa oloissaan. Onko pitkä avioliitto muka rakautta? Ei varmaankaan ole.
Eli ainakin minun isää naiset onaina olleet vastustamattomia.
Niihän te miehet puhutte, kyllä minulle ottajia on. Eikö muka vaimollesi löydy ottajia? Parisuhde vaan nyt perustuu luottamukseen ja rehellisyyteen. Jos käydään vieraissa ja petetään niin silloin ei toista puolisoa arvosteta vain ja ainoastaan itseään. Ei perhe ole se nro 1 vaan minä itse. Asia on tientenkin eri kun ollaan avoimessa suhteessa, jos olet pettäjä luonteeltasi niin silloin hyvä ihminen pitäisi tietää, että sinulle paras suhde on avoin suhde ellet sellaisessa ole niin kun käryät tiedät mitä ole mennyt tekemään.
Vanha sanontahan on katsoa saa muttei koskea. Kyllähän meistä naisistakin valta osa katselee ihan mielellään hyvä kroppaisia nuorekkaita ja komeita miehiä. Ei siinä mitään pahaa ole.Se on salittua, jokaisessa liitossa.
Uskottomuus ei ole salittua ja tuskin haluaisit vaimosikaan juoksevan vieraissa ja jättävän sinut hoitamaan lapsia sillä välin, kun on laittautunut seksikkääksi ja upeaksi toista miestä varten. (heillä suunnitelmissa kynttilä illallinen, vaahtokylpy ja yhteinen romanttinen viikonloppu)
Se uskollisuus mun kohdallani on päätös ja en koe sitä edes vaikeana. Johtuuko siitä että kunnioitan vaimoani vai siitä että olen kokenut jo aika monta yhden yön juttua sinkkuaikoinani? Tiedän mitä siitä jää käteen ja uskon vahvasti että tämä mitä mulla nyt on on paljon hienompaa. Mun emäntä on 45 ja tarjolla on kyllä nuoria pimuja oollut aina mutta hitto vie ei ne kuitenkaan ole sen arvoisia että ottaisi riskin. En ole koskaan pettänyt suhteissani, taidan olla kyl poikkeus mies. En pettänyt ees huonoissa suhteissani joissa ei ollut seksiä kun vähän. Vaimokaan ei oikein meinaa uskoa kun sanoo että ooon niin komea että ei voi yksin päästää mihinkään. Uskoisi nyt
Kun tietää tekevänsä väärin tai käyttäytyvänsä typerästi, on hyvin tyypillistä, että toiminta siunataan sillä, että muutkin tekevät noin. Jatkuvan pettämisen kohdalla tuon selittelyn ymmärtää koska muuta selitystähän ei ole ja vaikka tuokin selitys ontuu, on se kuitenkin linjassa muun petturin typerän käyttäytymisen takia.
Tunnen ja tiedän sinunlaisiasi miehiä ja sitten tunnen ja tiedän Miehiä - ja teissä on huima ero. Oikeat miehet ja oikeat naiset ihastuvat tuon tuosta mutteivat suinkaan syöksy sänkyyn jokaisen ihastuksen kanssa koska omaavat sellaisia luonteenpiirteitä kuten itsekunnioitus, rakastamisen taito, syyseuraussuhteiden ymmärtäminenyms. asioita, jotka yleensä liitetään aikuisuuteen.
Olen täysin eri mieltä siitä, että sinulla olisi ottajia. KUka ihmeessä haluasi sinunlaisesti luuserimiehen (naisten mielestä), joka pettää kun vain nainen on tarjolla. Oletko aivan mäntti??
Ei vaimot mitään luule vaan sä luulet niiden luulevan. Sun vaimosi laskelmoi etkö sitä tiennyt? Ei vaimo lähde ennen kuin se on järkännyt käytännön asiat kuntoon. Miehet luulee että vaimot ei lähde mut mites niin moni mies tuolla paikallisessa poraa kaljalasin ääressä yksinäisyyttään ? Tunnen muutaman entisen hyväuskoisen pettäjän jotka on nykyään surullisia baariplösöjä harmaine hiuksineen ja rokonarpisine naamoineen.
miehetkin on ihania joskus, ja eikö ole sopivaa olla miehen kanssa joskus, vaikka onkin hänellä jo nainen,ihan vaan kummankin iloksi..jos ei kukaan tiedä, vai onko se itsensä pettämistä jos hyväksyy et joskus vaan tapailee..
Jos tuossa suvussa on geeneissä matala libido ;)?
Sinä, ketjun aloittaja et ymmärrä rakkaudesta, luottamisesta ja toisen ja itsen kunnioituksesta yhtikäs mitään!
Aloittaja, olet säälittävä. Kehuskelet ulkonäölläsi ja sillä kuinka helposti saat vierasta naista. Vaimosikin on yhtä tyhmä kuin sinä, jos kerta on tietoinen miehensä uskottomuudesta, mutta silti elää huonossa parisuhteessa. Vain heikko ihminen pettää toisen luottamuksen. Vain heikko ihminen ei myönnä tehneensä väärin. Sinä olet heikko, olet aina ollut, olet vieläkin ja tulet aina olemaan.
John F Kennedy, Bill Clinton, Urho Kekkonen, voisin luetella sadoittain, tuhansittain suurmiehiä jotka ovat olleet kovia pelimiehiä. Sinä olet todellakin "Typerä teinityttö", et tiedä miehistä yhtään mitään.
Onko pelimies joku tavoittelemisen arvoinen titteli? Sehän kertoo vain siitä että mies on kyvytön saamaan pimppiä samalta pitemmän aikaa koska täytyy aina vaihtaa uuteen. Nuo luettelemasi miehet ovat siis olleet perin surkeita sängyssä vaikka jollakin muulla osa-alueella osaavatkin hommansa. Ei presidentin virka takaa sitä että osaa hoitaa parisuhdettaan ja pitää naisensa tyydytettynä. Siis sehän on tiedetty. Vierasta naista on sata kertaa helpompi saada kuin yhtä. Noiden vaimoilla oli taatusti omat rakastajansa juuri siitä syystä että miehet olivat riippuvaisia äitinstäänkin aikuisikään saakka.
"Onko pelimies joku tavoittelemisen arvoinen titteli? Sehän kertoo vain siitä että mies on kyvytön saamaan pimppiä samalta pitemmän aikaa koska täytyy aina vaihtaa uuteen."
Huh-huh, tietämättömyytesi taso miehistä on aivan uskomatonta. Eivät miehet tahdo vain yhtä ja samaa naista panna vaan mieluummin mahdollisimman montaa kaunista naista. Vaimo hoitakoon lapsia kun mies on maailmalla toteuttamassa luonnollisia viettejään. Mies on luotu kulkemaan ja astumaan!
Niin mutta nämä miehet tänä päivänä saavat sitten vanheta yksin. Ei tämän päivän vaimon tarvitse olla yhdenkään miehen kanssa joka ei ole heille mieleinen. Nämä pelimiehet ovat aikanaan yksin. Nainen ei välttämättä tarvitse miestä mutta jostakin syystä yksinäinen mies on surkea. Ei pelimiehille löydy kodinhoitajia hei haloo. Mies saa haluta mitä vaan mutta todellisuudessa siihen se jääkin. Mies haluaa myös kumppanin vanhuuden päiville ja arkeensa mutta usko tai älä naiset eivät halua pettävää miestä. Heillä on varaa valita. Miehellä ei ole.
Satun tietämään että miehet myös kaipaavat pysyvää rakkaus-suhdetta. Pelimiehillä on huonot mahdollisuudet siihen. Kyvyttömyys sitoutua hoitaa sen puolen. Kyvyttömyys panemiseenkin koittaa.
Se on hassua että mies on luotu siihen mutta haluaa kuitenkin jotain muuta? Eiköhän naiset tiedä miehistä enemmän kuin miehet itse tietävät. Naisethan sillä värkillään sitä kauppaa käyvätkin ja miehet maksaa. Nauti nyt sillä noin puolet elämästäsi voit antaa palaa onnessasi ja toiset puolet poraat yksinäisyyttäsi kantabaarissa. Sieltä löytyvät na entiset pelimiehet. Et kuitenkaan ole presidentti. Sori.
siksipä moni vaimo jättääkin pelimiehen ja elää mielummin yksin, sillä ei ole mukavaa odottaa kotona pelimiestä, miksi pitäisi olla palvelija miehelle, sillä eihän he enää edes elätä vaimoa..
Minä ainakin elän uskollisen miehen kanssa tai alan lesboksi tai elän ihan onnessani yksin. Muita vaihtoehtoja ei ole. Nämä vaihtoehdot perustuvat rehellisyyteen ja niissä on varaa valita. Miksi valitsisin epärehellisyyden ja pettämisen? Se ei paranna elämänlaatuani ollenkaan enkä usko sen parantavan sinunkaan elämänlaatuasi.
Tässäpä faktaa pohjoispohjanmaalaisesta ukosta: Naimisissa 8v ja sitä ennen seurustelua 3v, Nyt saman akan kanssa lapsia. Arki koittanut aika päivää sitten. Eli pettämiset ja riidat niistä ja kostot myös niistä koettu. Edelleen naimisissa saman eukon kanssa. Eroon ei pääse vaikka pettäisi itsensä kipeäksi tai rakastuisi toiseen. Kellon tarkalleen oltava kotona kun työ loppuu. Lapsia on hoidettava, kotia on siivottava, koiraa on hoidettava. Ne kun kuuluvat myös miehelle nykyään. Ei ryyppyreissuja kavereiden kanssa. Ei matkoja sukuaan pojoiseen katsomaan kuin kerran parissa vuodessa. Nyt on tiukka aikataulu ennen hulivilipojalle: Työ, koti, työ, koti, jne... Kannattiko pettää, kysyy vaimo monen vuoden jälkeen. Eropapereita ei tule, ellei vaimo saa yksinhuoltajuutta että pääsee ukosta eroon lopullisesti. Parisuhteet yleensä toimii molemmin päin. Yksin ei seurustella, yksin ei koeta petturuuden huumaa, (kun itse pettää, mistä tietää ettei toinenkin jo tee niin) yksin ei riidellä tai rakasteta. Aina on toinen osapuoli. Kaiken minkä tekee minulle, sen saman teen toiselle. Korkojen kera. :P
Salasuhteen pitäjä joutuu elämään valheissaan ja keksimään menojaan. Valheilla on yleensä tapana tulla jossakin kohtaa julki ja satuttaa pettäjiä huomattavasti laajempaa ihmisjoukkoa. Järkevämpää olisi päättää ensin huono parisuhde tai yrittää pelastaa se, ja ryhtyä vasta sen jälkeen uuteen suhteeseen.
Olet playboy, liukas playboy!
http://www.youtube.com/watch?v=kQcnC2zjA8A