Mitkä ovat numerot jos Suomi huomenna saa lätkässä Venäjää vastaan samantapaiset torjuntavoitot kuin talvi ja jatkosodassa sai?
Huomenna Venäjää vastaan torjuntavoitto!
Onko tietoa
1265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomi ei voi saada jääkiekossa torjuntavoittoa. Suomi on liian korkeatasoinen. Esim. Ranska voisi saada Jääkiekossa torjuntavoiton pääsemällä loistojoukkueen kanssa jatkoajalle
Heh-heh, ihan hyvä kysymys. Jos tulos on kuusi nolla on se murskatappio, Suomi hävisi totaalisesti. Jos taasen häviämme 6-5 ja olemme aluksi johtaneet on se torjuntavoitto sillä eihän Suomen voittoon Venäjän NHL-tähdistä usko kukaan. Ovat isompia ja vahvempia kuin pienet suomalaiset. Iso hyvä pelaaja on aina parempi kuin pieni hyvä pelaaja.
Jos menee rankkarikisaan on se kaikilla mittareilla mitattuna torjuntavoitto sillä pahoin pelkään että Suomi saa huomenna turpaan ja kovaa. Toivon että olen väärässä.
Jos Suomi hävii 1 - 0 niin se on torjuntavoitto.
Oikeastaan Suomi saa aina torjuntavoiton kun hävii. Esim. 6 - 0 tappio on torjuntavoitto. Loistava torjuntavoitto on häviö lukemin 12 - 11.
1-0 on tappio, enemmän kuin 3 maalin ero on murskatappio. jatkoaikatappio on tappio.
Oli vastassa kuka tahansa. Vain voitto on minkäänlainen voitto.
jääkiekossa
Tänään Suomi voittaa huippujännittävän ottelut 3-1, viimeisen maalin tullessa Venäjän tyhjään maaliin! Tämä on uskomaton uroteko, todellinen voitto NHL-huipputähtiä vilisevästä Venäjästä.
Anteeksi vain, mutta keskustelette historia palstalla tulevasta jääkiekko-ottelusta, joka on käsittääkseni historiaa vasta pelin jälkeen. Talvisodasta selvittiin ja jatkosodassa saatiin historian kovin selkäsauna.
Jatkosodassa ei ollut hätäpäivää vaan puna-armeija sai selkäsaunan mm. Tali-Ihantalassa. Suomella ei ollut mitään kiirettä tehdä rauhaa sillä maahantunkeutumisen uhka oli poistunut.
Talvisodassa taasen oltiin todella helisemässä. Puna-armeija hyökkäsi miljoona armeijallaan, Suomella oli aseissa vain 300 tuhatta miestä. Rintaman romahtaminen oli viikoista, korkeintaan kuukaudesta kyse. Oli pakko tehdä rauha. Talvisodassa olimme totaalisen yksin, ei auttanut Saksa, ei ollut 200 tuhatta saksalaista hoitamassa pohjois-Suomen puolustusta.
Jos ei kerran Jatkosodassa ollut hätäpäivää niin miksi sitten Viipuri menetettiin. Senhän olisi voinut vähintäänkin vallata takaisin. Kenties jopa koko Kannas ihan Valkeasaarelle asti.
Peli on toisen erän jälkeen 4-1 Suomen tappioksi joten puheet torjuntavoitosta voi heittää unholaan...
Venäjä yritti voittaa 6 - 0 mutta tulos oli 6 - 2. Torjuntavoitto Suomeen, jess!
Eip. Murskatappio
Ei tartte miettiä enää aloittajan kysymystä. Jäi torjuntavoitto ottamatta tällä kertaa.