Dieselin kannattavuus

Arveluuttaa vähän dieselin kannattavuus;

- Uusien autojen Dieselin hiukkasuotimet. Jos ne kestävät sen 120 000-200 000km ja sitten hiukkasloukku vaihtoon. Hintaa hiukkasloukulla 1000-3000 euroa.

-Dieselvero

- Aika monessa Dieselissä hihna

- Lyhyet huoltovälit.
18428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Harrasta exceliä ja laske. Eikö diesel ole mukavampi ajaa, kun käyttökelpoinen vääntöalue on matalammilla kierroksilla ja tehoja voi itseasiassa käyttää? Bensa-auto kuulostaa mukavammalta ja pehmeältä, mutta jos haluaa että bensarousku kiihtyy muutenkin kuin mummo suosta, niin autoa pitää vinguttaa kuin formulaa ikään. Diesel on myös vähemmän herkkä ottamaan kulutukseen kuljettajan kaasujalan vatkaamisesta.

Äänestä
  • Eikö raasulla ole varaa alle 5 vuotiaaseen autoon? Vai oletko vannoutunut toilootamies? Kun et kerran tiedä, että nykyään on bensakoneissakin turbo (pl. itäautot) ja sitäkautta vääntö kunnossa.

    Äänestä

Miksi arveluttaa? Oletko ostamassa vai vain provoilumielessä?
Tekstistäsi päätellen provoilu on syynä, koska esiinnostamasi asia eivät ole oleellisia kustannuksia ajatellen. Osin samaa hölynppölyä, jota muutama vakioprovoilija säännöllisin väliajoin höpöttää.
Diesel on kannattava automerkistä riippuen AINA, jos ajokilometreja tulee vajaasta kymppitonnista ylöspäin. Yleisin ajomäärä siinä vajaa kaksikymmentä tuhatta. Suunta on viime kuukausina ollut vielä dieseleitä suosivakin polttoainehinnoissa.
Paljon ajavat ja ammattiautoilijat käyttävät mekein yksinomaan dieseleitä. Oletko tullut ajatelleeksi miksi on näin..

Äänestä

vittumikäprovo.

Äänestä

Itselläni on diesel auto. Edellinen diesel auto oli ilman suodinta. Nykyinen on hiukkasuotimen kanssa.

Sitä ihmettelen, ettei myyjä maininnut kovin paljoa hiukkasloukusta ja sen tulevista kustannuksista.

Ilmeisesti diesel autoilusta saattaa tulla erittäin kallista.

Aina vaan puhutaan dieselin edullisuudesta verrattuna bensiiniin. Pitäs laskeskella kaikki menot niin todellisuus selviää. Ei se pelkkä kulutus.

Äänestä
  • Kuten arvelinkin Teuvo kirjoittaa puhdasta provoa, vaikka yrittääkin naamioida tekstiä asiallisuuteen. Epäonnistut kuitenkin pahasti, paistaa liian selvästi asenteesi.

    Eihän asialliset ja ammattiatitoiset myyjät mitään huuhaata ala kertomaan ja varsinkaan negatiivista, jos myyjä halusi myydän auton sinulle. Älä ole lapsellinen.

    Totta, pitää laskea kaikki menot, jos haluaa edullisuutta vertailla. Ja vain faktat. Ei mitään provoilijoiden muka-kustanuksia.
    Jos lähtee siitä, että dieselin kustannuksiin laskee jotain teoreettisia ja joskus jonkun kohdalle sattuneita ongelmia, mutta vastaavia kustannusolettamia ei laske bensa-autoihin, niin vertailuhan on turhaa. Silloinhan on kyse asenteesta, jolla jo valmiiksi mielessään päätetyn lopputuloksen perusteluita itseään pettäen hakee. Tästähän sinunkin kohdallasi selvästi on kyse.

    Ja se, että noin lapsellisia höpötyksiä kirjoittelet tänne osoittaa vain sinulla olevan jonkinsortin ongelma. Ja se ei takuulla liity autoihin. Sinulle on aivan turha kertoa tosiasioita, koska olet jo päättänyt mielessäsi lopputuloksen.

    Tyypillinen asennevammainen provoilija... Varmasti tällainen helpottaa ahdistunutta oloasi, joten se hyöty kirjoittelustasi on sinulle.
    Koita pärjäillä...

    Äänestä

Samanlaiset keskustelut käytiin 90-luvulla bensa-autojen katalysaattoreista. Tuntui että autoilijoiden maailmankuva järkkyy kun autossa on tehoja vievä ja kustannuksia aiheuttava katalysaattori.

Kokeeko joku ne nykyisin suureksi ongelmaksi?

Itse olen nyt ajanut hiukkasloukkuautolla 3v 100.000km ja ensimmäisessä katsastuksessa päästöt oli joksenkin nollilla.

Onko hiukkasloukkujen kestoiästä jo jotain kokemusta? Moni on varmaan jo ajanut miehekkäämpiä kilometrejä, onko joutunu vaihtamaan vai vieläkö pelaa?

Jos kilometrit pyörii 30-10 tuhannen välillä vuodessa, niin ero dieselin ja bensan välillä lienee ennemin kymppejä kuin satasia, ihan yhdentekevää kumman valitsee.

Äänestä

Tässä yksi esim. Itsellä on eri merkkinen auto, mutta hiukkasloukku löytyy

Helsingin sanomien nettisivujen juttu;

Pakoputkistossa piilee kallis paukku
Julkaistu15.01.2011|Tapio Mainio

Dieselautojen hiukkassuodattimet rikkoutuvat helposti talvella. Uusiminen voi maksaa 2 000–4 000 euroa.

Jutusta poimittua;

"Juuri kun olin kiihdyttämässä, moottorista kuului vou ja vauhti hidastui. Kojelautaan syttyi häiriömerkkivalo", oulunsalolainen diplomi-insinööri Mikko Tolvanen kertoo.

"Auto meni niin sanottuun vikasietotilaan. Honda nilkutti sen jälkeen noin 60 kilometrin tuntinopeudella, koska moottorin kierrosnopeutta rajoitettiin."

Suunniteltu matka Kajaanin koiranäyttelyyn uhkasi keskeytyä, mutta Tolvanen pääsi perille hinausauton kyydissä.

Kajaanissa auto kyyditettiin merkkikorjaamolle, jossa syykin selvisi: Vajaat 70 000 kilometriä ajetun dieselkäyttöisen citymaasturin hiukkassuodatin oli tukkeutunut, ja se jouduttiin vaihtamaan.

Tolvanen oli onnekas, sillä hiukkassuodatin eli hiukkasloukku rikkoutui auton takuuaikana.

"Uusi hiukkassuodatin töineen maksaa Hondaan noin 4 000 euroa", kertoo Vehon työnjohtaja Kimmo Kaarre. "

Äänestä

> - Aika monessa Dieselissä hihna
> - Lyhyet huoltovälit.

Aika monessa Bensassa hihna - ja lyhyemmät huoltovälit.

Äänestä
  • Ja niissä joissa on ketju, niin se ketju venyy ja aiheuttaa konerikon...

    Äänestä

  • että silleen kirjoitti:

    Ja niissä joissa on ketju, niin se ketju venyy ja aiheuttaa konerikon...

    Aika monessa on ketju, aika harvassa se konerikkoa aiheuttaa. Miljoonaakin ajetaan ketjukoneilla ilman ketjunvaihtoja...

    Äänestä

Moniko vertaa kannattaako ostaa 1,4 bensa 2,0 bensan sijaan?

Minun valintaani vaikutti turbo, ja sitä ei käytettyjen bensavalikoimasta löytynyt. Kannattavuusmielessä olisi pienen dieselturbomoottorin vaihtoehtona ollut joku 2,2 litrainen bensa, ja se olisi ollut kallis. Sivutuotteena bensassa olisi tullut hevosvoimia jotka löytyvät sellaisilta kierrosluvuilta joita ei arkiajossa käytetä.

Äänestä

Kyse ei taidakkaan olla provosta. Hiukkasuotimesta saattaa olla juttua auton ohjekirjassa.

Kyllähän niitä löytyy käyttökokemuksia eri paikoista. Liekö hiukkassuotimet vielä samaa tasoa.

Äänestä

Diisselillä mennään, mutta auto vaihtuu aina hyvissä ajoin ennen hiukkaussuodattimen vaihtoa...näin meillä. Samanlainen bensa-auto vie vähintään kaksi litraa satasella enemmän, joten disuli kannattaa.

Äänestä

Loukun voi poistaa .

Äänestä
  • Monta hiukkassuodatinta on vaihdettu turhaan, sillä monesti todelliseksi syyksi on paljastunut paine-erotunnistin.
    Tämä hiukkasuodatin juttu on samanlainen kuin katalysaattori 90-luvun alussa, paljolti ennakkoluuloa.
    Itse olen ajanut nyt 155 tkm hiukkassuodattimella varustetulla autolla, seuraavaksi huomioni laitteesta:
    - kaupungissa ajettaessa putsaa laitetta useammin
    - maantie nopeudessa puhdistaminen kestää lyhyehkön ajan
    - tyhjäkäynnillä ollessa auto tärisee ja sen huomaa haju saattaa tulla sisälle
    - putsauksen aikana hetkellinen kulutus nousee selvästi, nostaa keskikulutusta
    - alkaa puhdistamaan vasta kun moottori on lämmennyt normaalilämpöön
    - mikäli sammutat auton kesken toiminnon niin seuraavan kerran ajaessa aloittaa puhdistamisen alusta kunnes saa tehtyä loppuun.

    Äänestä

Tällä hetkellä tulee mittariin n. 13000km dieselissä ja sekin kannattaa.Ei ole kertaakaan tarvinut lähteä kolehtia kerään lakki kourassa,että saa maksut maksettua.Niin kauan se kannattaa ajaa Dieselillä.Ai niin sillä noita kilsoja ei tule enempää,kun huushollissa löytyy 4 pirssiä jolla ajaa.(-66,-89,-04,-07)ja kaikki tällähetkelläkin liikenteessä ja maksut pyörii kaikkine kuluineen päällä.
ÄLKÄÄ NARISKO TURHISTA!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Taas joku maailman napa huutaa täällä omasta hyvin voinnistaa.. mee.ny vittu ajaan niillä neljällä autollas ketjukolari ja hymyile lisää

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


teuvo. kirjoitti:

Arveluuttaa vähän dieselin kannattavuus;

- Uusien autojen Dieselin hiukkasuotimet. Jos ne kestävät sen 120 000-200 000km ja sitten hiukkasloukku vaihtoon. Hintaa hiukkasloukulla 1000-3000 euroa.

-Dieselvero

- Aika monessa Dieselissä hihna

- Lyhyet huoltovälit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu