En tiedä miten menetellä tässä kohtaa, toivon että joku fiksumpi osaa auttaa.
Olen siis ravintola-alalla tarjoilijana, samalla firmalla ollut nyt 2 vuotta. Viime tammikuussa 2012 tarvitsin VIIKON lomaa ja sain työnantajaltani luvan tähän. Oletin että talvilomaa olisi sen verran kerääntynyt, niinkuin työnantajani ilmoitti minulle.
Sain työkaveriltani puhelun että listaan olikin laitettu 3 viikkoa lomaa. Noh, lomailin sitten nämä viikot ja palasin takaisin töihin. Kun palkkapäivä oli, niin palkkaa tuli huimat 170€, jotka tulivat niistä muutamasta päivästä kun olin ollut töissä tammikuussa.
Soitin tietysti asiasta työnantajalle ja kysyin että missä mättää, hänen vastauksensa oli että "Luulin että talvilomaa olisi kerääntynyt, mutta ei sitten ollutkaan, voin maksaa sinulle 1200€ etukäteen kesälomarahoista"
Ja tähän hän vielä kehtasi nauraa perään. "Sinähän halusit lomaa".
Eihän minun auttanut muu kuin suostua tähän, että sain itseni elätettyä.
Työnantajan sanojen mukaan saan pitää EHKÄ viikon kesäloman, koska lomarahat on jo maksettu.
Mielestäni aika epäreilu koko juttu, että pomoni sanoi että talvilomaa on kerääntynyt, jota ei sitten kuitenkaan ollut. Miksei ne rahat voineet olla etukäteen talvilomarahoista? En ymmärrä koko juttua. Firmassa kierretään lakia muutenkin ihan urakalla, jokaisen asian joutuu tarkistamaan että se on oikein.. Mitä teen?? En ole pamin jäsen joten en voi sinnekkään soittaa ja kysyä. (kuulun vain loimaan kassaan)
Lain mukaan oikein?
Mitäh!!?
1
335
Vastaukset 1
- hardlivin
Talviloma palvelualoilla yleensä on vain 6 päivää. Ihmettelen, ettet tajunnut että 2viikkoa olisi omaa lomaa.
Ja itse ne lomapäivien kertymiset täytyy tarkastaa, ei työnantajaa kiinnosta paljonko niitä kenellekin on kertynyt. Eikä työnantaja ole millään tavoin velvollinen maksamaan ennakkoa lomarahoista.
Todella kakkamainen temppu työnantajaltasi, mutta eipä tuohon oikein mitään voi. Et varmistanut, kuinka paljon lomaa oli sinulle kertynyt ja suostuit olemaan 3viikkoa lomalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791366
- 851263
- 1021003
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7546Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44512