Lain mukaan oikein?

Mitäh!!?

En tiedä miten menetellä tässä kohtaa, toivon että joku fiksumpi osaa auttaa.

Olen siis ravintola-alalla tarjoilijana, samalla firmalla ollut nyt 2 vuotta. Viime tammikuussa 2012 tarvitsin VIIKON lomaa ja sain työnantajaltani luvan tähän. Oletin että talvilomaa olisi sen verran kerääntynyt, niinkuin työnantajani ilmoitti minulle.
Sain työkaveriltani puhelun että listaan olikin laitettu 3 viikkoa lomaa. Noh, lomailin sitten nämä viikot ja palasin takaisin töihin. Kun palkkapäivä oli, niin palkkaa tuli huimat 170€, jotka tulivat niistä muutamasta päivästä kun olin ollut töissä tammikuussa.

Soitin tietysti asiasta työnantajalle ja kysyin että missä mättää, hänen vastauksensa oli että "Luulin että talvilomaa olisi kerääntynyt, mutta ei sitten ollutkaan, voin maksaa sinulle 1200€ etukäteen kesälomarahoista"
Ja tähän hän vielä kehtasi nauraa perään. "Sinähän halusit lomaa".
Eihän minun auttanut muu kuin suostua tähän, että sain itseni elätettyä.
Työnantajan sanojen mukaan saan pitää EHKÄ viikon kesäloman, koska lomarahat on jo maksettu.
Mielestäni aika epäreilu koko juttu, että pomoni sanoi että talvilomaa on kerääntynyt, jota ei sitten kuitenkaan ollut. Miksei ne rahat voineet olla etukäteen talvilomarahoista? En ymmärrä koko juttua. Firmassa kierretään lakia muutenkin ihan urakalla, jokaisen asian joutuu tarkistamaan että se on oikein.. Mitä teen?? En ole pamin jäsen joten en voi sinnekkään soittaa ja kysyä. (kuulun vain loimaan kassaan)

1

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hardlivin

      Talviloma palvelualoilla yleensä on vain 6 päivää. Ihmettelen, ettet tajunnut että 2viikkoa olisi omaa lomaa.
      Ja itse ne lomapäivien kertymiset täytyy tarkastaa, ei työnantajaa kiinnosta paljonko niitä kenellekin on kertynyt. Eikä työnantaja ole millään tavoin velvollinen maksamaan ennakkoa lomarahoista.
      Todella kakkamainen temppu työnantajaltasi, mutta eipä tuohon oikein mitään voi. Et varmistanut, kuinka paljon lomaa oli sinulle kertynyt ja suostuit olemaan 3viikkoa lomalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      95
      3651
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2403
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      35
      915
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      815
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      799
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      695
    Aihe