Lain mukaan oikein?

Mitäh!!?

En tiedä miten menetellä tässä kohtaa, toivon että joku fiksumpi osaa auttaa.

Olen siis ravintola-alalla tarjoilijana, samalla firmalla ollut nyt 2 vuotta. Viime tammikuussa 2012 tarvitsin VIIKON lomaa ja sain työnantajaltani luvan tähän. Oletin että talvilomaa olisi sen verran kerääntynyt, niinkuin työnantajani ilmoitti minulle.
Sain työkaveriltani puhelun että listaan olikin laitettu 3 viikkoa lomaa. Noh, lomailin sitten nämä viikot ja palasin takaisin töihin. Kun palkkapäivä oli, niin palkkaa tuli huimat 170€, jotka tulivat niistä muutamasta päivästä kun olin ollut töissä tammikuussa.

Soitin tietysti asiasta työnantajalle ja kysyin että missä mättää, hänen vastauksensa oli että "Luulin että talvilomaa olisi kerääntynyt, mutta ei sitten ollutkaan, voin maksaa sinulle 1200€ etukäteen kesälomarahoista"
Ja tähän hän vielä kehtasi nauraa perään. "Sinähän halusit lomaa".
Eihän minun auttanut muu kuin suostua tähän, että sain itseni elätettyä.
Työnantajan sanojen mukaan saan pitää EHKÄ viikon kesäloman, koska lomarahat on jo maksettu.
Mielestäni aika epäreilu koko juttu, että pomoni sanoi että talvilomaa on kerääntynyt, jota ei sitten kuitenkaan ollut. Miksei ne rahat voineet olla etukäteen talvilomarahoista? En ymmärrä koko juttua. Firmassa kierretään lakia muutenkin ihan urakalla, jokaisen asian joutuu tarkistamaan että se on oikein.. Mitä teen?? En ole pamin jäsen joten en voi sinnekkään soittaa ja kysyä. (kuulun vain loimaan kassaan)

1

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hardlivin

      Talviloma palvelualoilla yleensä on vain 6 päivää. Ihmettelen, ettet tajunnut että 2viikkoa olisi omaa lomaa.
      Ja itse ne lomapäivien kertymiset täytyy tarkastaa, ei työnantajaa kiinnosta paljonko niitä kenellekin on kertynyt. Eikä työnantaja ole millään tavoin velvollinen maksamaan ennakkoa lomarahoista.
      Todella kakkamainen temppu työnantajaltasi, mutta eipä tuohon oikein mitään voi. Et varmistanut, kuinka paljon lomaa oli sinulle kertynyt ja suostuit olemaan 3viikkoa lomalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      280
      2621
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2453
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2195
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      76
      1877
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1628
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1406
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1308
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1130
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1099
    Aihe