lumigerie.fi nettikauppa

Minun on vaikea löytää itselleni sopivia rintaliivejä. Tällä hetkellä ainoat sopivat ovat lindexiltä löydetyt, kokoa 90D.
Lumingerien sivuilla on laskuri jolla voi laskea itselleen oikean koon, laittaa vain rinnanympäryksen ja rintojen päältä otetut mitat. Minulle laskuri tarjosi kokoa 80G, mittani siis 85 ja 105.
Voiko kokoni olla noin erilainen kuin mitä olen käyttänyt, vai uskallanko tilata tuolta ihan huoletta tuota kokoa? Onko muilla kokemuksia tuosta nettikaupasta?
10631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Omat mittani ovat 83 ja 106. Minulle laskuri tarjoaa kokoja eu 75J ja uk 75GG. Onko sinulla leveä selkä? Minulla on ja tuntuu, että ehkä siitä syystä lähes kaikki laskurit tarjoavat minulle isompaa kokoa, kuin mitä normaalisti käytän, mm. Changen laskuri antaa tulokseksi 75H.

Monet asiantuntijat suosittelevat isorintaisille pienempää ympärystä kuin mitä mitta oikeasti on, koska ympärys kuitenkin löystyy ja tuki siten vähenee. Mulla on kuitenkin tällä hetkellä kaikki liivit kokoa 80E tai 36E. Ne 36E:t ovat Curvy Kate -merkkiset.

Lumingerien sivuilla olevat Curvy Kate Portia -liivit koossa 36E eivät taas sopineet minulle, kuppi oli jotenkin liian syvä tai ehkä jopa yhtä kokoa liian iso. Toisaalta kolmas Curvey Kate -malli, jota kokeilin Helsingin Stockalla, oli taas kupiltaan liian matala ja 36E kiristi, mutta seuraava koko oli iso.

Sun mitathan ovat lähes samat kuin mun, joten 90D on kyllä sinulle väärä koko. Kuppi saattaa olla sopiva, mutta ympärys on varmasti liian suuri.

Anita.comin laskuri ehdottaa mulle kokoa 85F, joka olisi sekä ympärysmitaltaan että kupiltaan mulle liian suuri. Tästä laskurista saan kooksi 85E: http://www.85b.org/bra_calc.php

Asut ilmeisesti pienellä paikkakunnalla, kun sanot, että liivejä on vaikea löytää. Kun vierailet isommassa kaupungissa, käy erikoisliikkeissä ja Stockalla kokeilemassa eri merkkejä. Sen jälkeen on helpompi tilata netistäkin.

Äänestä

Juu kyllä mulla itseasiassa aika levee selkä on, enpä edes ajatellut et sekin vois asiaan vaikuttaa.
Tosi harvoin pääsen mihinkään isompaan kaupunkiin, eli nettikaupasta on yritettävä löytää sopivat, onneksi voi vaihtaa/palauttaa jos ei heti löydy oikeanlaisia. Kiitos vastauksestasi :)

Äänestä

Tosiaan uskon, että se vaikuttaa asiaan, jos selkä /rintakehä levenee ylöspäin v-mallisesti reilusti vielä rintaliivien alaosan jälkeen. Silloin rinnan päältä mitattuna tulee enemmän lisäsenttejä kuin sellaisella, jonka selkä on suorempaa mallia. Tossa yhdessä laskurissa oli mukana vielä rinnan yläpuolelta otettava mitta ja siinä sain pienemmän kuppikoon kuin muissa.

Äänestä

Itse tilasin juuri kyseisestä verkkokaupasta oman kokoni, joka oli aivan eri kuin mitä heidän laskurinsa väitti, ja oli aivan sopivan kokoiset. :)

Äänestä
  • Miten paljon pieleen se Lumingerien laskuri näytti sulle?

    Äänestä

En kyllä suosittele tilaamaan netistä kalliita liivejä ellei palautussysteemi ole helppo.

Itse tilasin juuri mainitsemasi merkin liivit laskurin mukaan ja ne ovat pitempään käytettynä ikäväntuntuiset. Alussa ne tuntui suht hyvältä, joten en palauttanut niitä. Nyt harmittaa. Niissä liiveissä on vielä se vika, että ne kaarituet törröttävät siitä keskeltä rumasti.

Kokoni on 90-95/F tai G, mallista riippuen. Rintani on leväet ja riippuvat : ( Olen ollut itku kurkussa liiviongelman kanssa, kun en ole löytänyt hyviä kaarituellisia liivejä. Ainoat sopivat ovat olleet 5v sitten Anttilan alekorista ostetut 10e liivit! Nyt löysin Seppälästä ihanat 95F liivit kympillä, kun oli tarjous. Normihinta kai 19.90. Ja heti perään ellokselta aivan mahtavat kaarituelliset liivit hintaan 37e.

Äänestä

iTSE OLEN TILANNUT SIELTÄ LIIVEJÄ JA AINA LÄHES VÄÄRÄNKOKOISIA,KAAPIT PURSUAA NIIDEN LIIVEJÄ.KOKONI ON 85H PRIMADONNA LIIVIESSÄ,anteeksi capslock unohtui päälle. Jotenkin liian avoimia malleja heillä ja eivät tue kunnolla ja hihnat liian ohuet.Palauttanutkin olen ja se on ihan helppo homma.enemmänkin iltakäyttöön suurinosa.ja nuo kuvat joissa liivit on päällä niim ne kuvat on photoshopattu tai malleilla ihan normi rinnat eli eipä roiku ei.

Äänestä

Lumingeriessahan on monenmallisia ja -merkkisiä liivejä, kaikenlaisia olkahihnoja myös. Eivät kaikki mallit ole mitenkään erityisen avoimia tai iltakäyttöön tarkoitettuja.

Äänestä

Minulle on Changen myyjä katsonut koon 70F, niitä olen käyttänyt, ja ihan oikea koko on. Lumingerien laskuri tarjosi mittaustulosten perusteella 70 I-J, ihan en kuitenkaan lähtisi semmoista kokoa tilaamaan.. Tietääkö muuten kukaan, mistä löytyisi liivejä isolla kupilla, mutta pienellä ympäryksellä? Changesta olen ostanut, mutta kaipaisin välillä vaihtelua...

Äänestä

Olen tilannut Lumingeriesta urheiluliivit ja kolmet tavalliset jokapäiväiseen käyttöön. Yhdet palautin, koska malli ei ollut minulle sopiva. Palautus oli ilmainen ja rahat tulivat tilille viikossa. Minulle Lumingerien laskuri näyttää liian isoa kuppikokoa. Ilmeisesti siksi, että rintani eivät ole kovin kiinteät, pienempi kuppi tuntuu paremmalta, etteivät ne pääse hölskymään. Saahan sieltä sitä paitsi tilata juuri sen kokoiset kuin haluaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nani kirjoitti:

Minun on vaikea löytää itselleni sopivia rintaliivejä. Tällä hetkellä ainoat sopivat ovat lindexiltä löydetyt, kokoa 90D.
Lumingerien sivuilla on laskuri jolla voi laskea itselleen oikean koon, laittaa vain rinnanympäryksen ja rintojen päältä otetut mitat. Minulle laskuri tarjosi kokoa 80G, mittani siis 85 ja 105.
Voiko kokoni olla noin erilainen kuin mitä olen käyttänyt, vai uskallanko tilata tuolta ihan huoletta tuota kokoa? Onko muilla kokemuksia tuosta nettikaupasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu