Uskotteko Ellen Whiten pelastusvarmuuteen?

Tuleeko Ellen White noutamaan adventisteja?
Onko adventistipappien pakko uskoa että heidän profeettansa EGW on pelastunut?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No huonopa on sulla Raamatun tuntemus, kun luulet että kuolevainen ihminen voi tulla noutamaan, mitä E.Whiten pelastumiseen kuuluu, se ei kuulu kenellekään, ihmisen pelastuksen tietää vain Jumala ei ihminen, pidä huoli vain itsestäsi että nimesi olisi kirjoitettu elämänkirjaan.

Äänestä

Aloituksesta:
## Onko adventistipappien pakko uskoa että
heidän profeettansa EGW on pelastunut? #

TOTTAKAI ON

2. Kor. 10:7
Nähkää, mitä silmäin edessä on. Jos joku on mielessään varma siitä,
että hän on Kristuksen oma, ajatelkoon hän edelleen mielessään,
että samoin kuin hän on Kristuksen, samoin olemme mekin.

Jos kristitty pitää itseään pelastuvana, niin toki on uskottava, että Ellen
pelastui, sillä hänkin on tunnustautunut kristityksi ja hän on monille esikuvakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskontesti_1 kirjoitti:

Tuleeko Ellen White noutamaan adventisteja?
Onko adventistipappien pakko uskoa että heidän profeettansa EGW on pelastunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu