Lisäbudjetilla 1,44 miljardia Euroopan vakauttamiseen

Niin TURHAUTUNU

"Hallitus on sopinut tämän vuoden toisesta lisäbudjetista.

Sillä muun muassa siirretään 1,44 miljardia euroa Euroopan vakausmekanismiin.

Valtio joutuu ottamaan lisää velkaa yli 1,2 miljardia euroa, mikä nostaa valtion velan tämän vuoden loppuun mennessä noin 88 miljardiin.

Verotuloarviota alennetaan nettomääräisesti 175 miljoonalla eurolla. Lisämenoja aiheutuu muun muassa liikennehankkeista. "


Eli voi V*TTU!!!! Otetaan 1,2miljardia velkaa ja sitte 1,44miljrdia euroa euroopan vakausmekanismiin. ENSINNÄKIN ei tarvii olla matikka pää että jäädään miinuksella ja TOISEKSEEN.... KAIKINPUOLIN EI!?!?

EI oo MITÄÄN järkee!?!?

Kuka SHATANA MENI ÄÄNESTÄMÄÄN TOTA KOKOOMUS MUL'''KEROA!? SIINÄ TEILLE PRKLEET! KANNATTI ÄÄNESTÄÄ PORVARI HALLITUS

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kreikan tiellä

      Suomen Pankin pääjohtaja Erkki Liikanen uskoo epäoikeudenmukaisen verotuksen olevan Kreikan talousongelmien takana.

      ”Sellainen maa, jossa rikkaat eivät maksa veroja lainkaan ja pääsevät pälkähästä koko sopeutuksesta, ja sitten pieni- ja keskituloisten verotusta nostetaan, kokevat tämän äärimmäisen epäoikeudenmukaisena”, Liikanen sanoi Ylen A-studion haastattelussa.

      Toinen Kreikan ongelma on harmaa talous, jonka osuus bkt:sta on jopa kymmeniä prosentteja.

      Onko Suomi Kreikan tiellä...

      Kokoomusjohtajien (Katainen ja Zyskowitch) mukaan Suomessa rikkaita on liian vähän verotettavaksi. Niinpä veroasteikon progressio loppuukin 68.200 euroon, jonka ylittävästä osasta vero-% = 30,0 %.

      Kun konaisveroastetta tarkastelleen huomioiden matalasti verotut pääomatulot, niin suurituloiset maksavat jopa vähemmän veroa kuin keskituloiset.

      Vuosittaisten verotukien (lähes 20 miljardia euroa) lisäksi rikkaiden 0-veroja on lisätty tai verotus kokonaan poistettu esim. varallisuusveron osalta. Porvarihallitus yritti poistaa rikkaiden perillisiltä (maatalousyrittäjät ja yritysten omistajat) perintöveron kokonaan, mutta se ei onnistunut perustuslain vastaisena.

      Tulojen ja varallisuuden perusteella maksuunpantujen verojen osuus on laskenut.

      Valtion tulovero, varallisuusvero sekä
      valtion osuus yhteisöverosta milj. €

      vuonna 1990 yht. 7.045 milj. €
      vuonna 1995 yht. 6.839
      vuonna 2000 yht. 13.312
      vuonna 2005 yht. 12.421
      vuonna 2009 yht. 9.504

      Kun verokertymä ei riitä (kokoomuksen mukaan rikkaita on liian vähän verotettavaksi) on otettu velkaa ulkomailta hyvinvointipalveluihin, Valtion velan korko on tänä vuonna 2,18 miljardia euroa, 13 % enemmän kuin viime vuonna.
      Pitäisikö Suomessa verotus palauttaa vuoden 2000 tasolle ja kerätä veroja myös rikkailta varallisuusveroina sekä yrityksiltä yhteisöveroina. Nykyään yritykset maksavat vähemmän veroja kuin mitä saavat tukiaisia ja veroetuja yhteensä.
      Siitä huolimatta kokoomus vaatii yhteisöveron alentamista 4 prosentilla.

      Kreikan tiellä ollaan

      Myöskään Kreikassa rikkaat eivät ole maksaneet veroja. Onkohan myös Kreikassa ollut rikkaita liian vähän verotettavaksi? Kun Kreikka on talouskurimuksessa ja Kreikan rikkaat pelkäävät Dragman takaisin tuloa, ovat he siirtäneet verottamatta jääneet rikkautensa pois Kreikan taloutta hyödyttämästä. Niinpä Kreikan teollisuus on romahtanut.

      Kreikan ongelmana on "harmaa talous"

      Harmaa talous on kasvanut myös Suomessa suotuisasti. Hallitusneuvotteluita vuoti julkisuuteen neuvottelumuistio, jonka mukaan kokoomus ja ruotsalainen kansanpuolue vastustivat harmaan talouden monia tiukennuksia.

      Kreikan tiellä Suomessa ollaan myös harmaan talouden kitkemisessä. Ei ole onnistunut Suomessakaan. Yrityksissä ja pienyrittäjinä on yhä enemmän ulkomaista työvoimaa - eikä veroja maksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      768
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      732
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      129
      649
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      469
    9. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      66
      405
    14. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      398
    15. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      384
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      377
    17. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      34
      364
    19. 32
      361
    20. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      359
    Aihe