Akateeminen vs. ammatillinen

"Sellaista päivää ei kuitenkaan tällä hetkellä ole näkyvillä, että ammatillisissa koulutuksissa opiskelevat olisivat niin itseohjautuvia kuin esimerkiksi yliopisto-opinnoissa edellytetään."
(Ylinen 2009)
4104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Paksua on väittää, että 16-vuotias ammattikoululainen olisi opinnoissaan yhtä itseohjautuva kuin parikymppinen yliopisto-opiskelija. Vai koskiko epäilysi jotain keski-ikäistä myöhäisherännyttä opiskelijaa verrattuna pelkällä ahkeruudella ja perslihaksilla yliopistoon päässyttä 19-vuotiasta?

Äänestä
  • On täysin absurdi ajatus, että koulutus vaikuttaisi ihmisen itseohjautuvuuteen.

    Äänestä

  • paksua kirjoitti:

    On täysin absurdi ajatus, että koulutus vaikuttaisi ihmisen itseohjautuvuuteen.

    Ei, kyllä se varmaan johtuu enemmän geeneistä vai olisiko peräti pelkkää sattumaa?

    Äänestä

Akateemiset ja yo tyypit eivät ole sen hyödyllisempiä tai parempia kuin amk tai amislaisetkaan.
Tyypillistä nollatutkimusta.

Olethan sä nähnyt miten akateemiset leijailee epätodellisessa tälläkin palstalla. Sekö on sitä hienoa.

Ihmisen hyvyys ja itseohjautuvuus tulee peruskasvatuksesta ja muista tekijöistä.

Tosi on että suomalainen koululaitos on rapistumassa, sitä arvostellaan vääristä syistä. Opiskelijat voisivat lopettaa haukkumisen ja kiinnostua/ arvostaa sitä jopa osallistua sen kehittämiseen.

Tää koskee myös peruskoululaisia. Mukulat odottaa, että kaikki kannetaan valmiina ja silti valitetaan. Jos ne olis tummia aavikolla vuoden verran ilman ruokaa, niin johan osallistuisivat ja arvostaisivat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paksua kirjoitti:

"Sellaista päivää ei kuitenkaan tällä hetkellä ole näkyvillä, että ammatillisissa koulutuksissa opiskelevat olisivat niin itseohjautuvia kuin esimerkiksi yliopisto-opinnoissa edellytetään."
(Ylinen 2009)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu