Minun mielestäni Pernilla edusti Suomea oikein tyylikkäästi hyvällä kappaleella, ei todellakaan tarvinnut hävetä vaikka finaalipaikkaa ei irronnutkaan. Ehdottomasti näiden kisojen aidoin ja maanläheisin kappale ja esitys, harmi vaan että se ei uponnut eurooppalaiselle yleisölle. Go Pernilla!
Kiitos Pernilla!
Mie
14130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
idiootti
anteeks,. tuli väärälle palstalle
Itkuvirsi, ei tuollaisia vinkuesityksiä pitäisi lähettää kansainvälisiin kisoihin.
Kyllähän se tiedettiin jo etukäteen, että mitään mahdollisuuksia ei olisi jatkoon.
Olen täysin samaa mieltä kanssasi. Pernilla esitti kappaleen hyvin, seurasin samalla ESCin viestipalstaa ja suurin osa piti Suomen edustajasta, mutta kaivattiin esitykseen näyttävyyttä. Suihkulähteellä pääsi Irlannin pellet jatkoon, muuttuukohan sen finaalissa "kultaiseksi suihkuksi"?
Kundit eivät edes osaa laulaa ja kuuluisivat esiintymään enemmänkin lastenohjelmaan. Toivottavasti, Irlanti ei rahtaa inhokaksikkoa taas 2013 ESC iin, mieluummin näkisin sitten, vaikka sen kalkkunankin siellä kuin Jewardin.
Mutta, kun pennuilla on kännykät, niin jatkoon pääsivät. Annettaaisiin nyt paussi Jewardeista, vaikka seuraavksi 60 vuodeksi. Tuokoon Irlanti heidät kisaan sitten, kun he ovat Englannin (EI Iso-Britannian) Pumppernikkelin iässä. Ja, ehkä jopa pojat silloin osaavat jopa laulaakin?
Toinen kammotus: Kreikka! Samalla muotilla tehtyä jollotusta. Elenan voittobiisi vielä nappasi, mutta ei, ei ja EI! Kreikkalaiset ovat sikiävää porukkaa ja heitä asuu joka maailman kulmalla, joten jatkoon mätkähti.
Kolmas kammotus: Kypros. Tytteli ei osaa laulaa. Mutta syyt jatkoon samat kuin Kreikalla. Karvakädet naputtelivat kännykkää koko laajan sukunsa voimalla.
Muita jatkoon päässeitä vastaan minulla ei ole mitään.
Mun mielestä parasta tuossa Suomen biisissä oli se, että sitä ei oltu tehty tähän ns. "täydelliseen" viisumuottiin, kuten vaikka esim. nämä Kreikan ja Kyproksen biisit. Oli edes vähän sitä aitoutta mukana. Lisäksi Pernilla osaa laulaa, toisin kuin nämä edellämainittujen maiden edustajat.
Totta puhut. Ei oltu hiottu. Ei. Ja samalla olisi myös voitu lisätä jotakin ekstraa esitykseen, vaikka sitten niitä loppuun kulutettuja byrojakin sitten taustalle. Näyttävyyttä ja ponnekkuutta, kaipasi ESC-kansa ainakin tuolla virallisella palstalla. Kappaletta pidettiin kauniina, vaikka kaikki heistä eivät ymmärtäneetkään laulun sanoja. Ja juuri sen takia Suomi monesti onkin jäänyt häntäpäähän, ei olla hiottu esitystä loppuun saakka. Toinen syy, markkinoinnin puute. Kansa kaipaa sirkushuveja, kun ei enää leipään ole rahaa.
Euroviisut ei olekkaan nykyään enää laulukilpailu, vaan euroviisu-show. laulutaidoilla ei ole mitään merkitystä.. esim. Venäjön mummot.. heh heh mitä laulua ???
Euroviisuissa ei pärjää aitoudella ja maanläheisyydellä.
Tämä "aitous ja maanläheisyys" lienee suomalaisten pienissä päissä ja seurausta kiihkoluterilaisesta kasvatuksesta. Suomalaisten koruttomat kirkot ja sanonta: se kel onni on, onnen kätkeköön, kertovat olennaisen suomalaisesta arvomaailmasta.
Kaiken lisäksi tämän vuotinen Euroviisukappaleemme oli kuin suomalaisten mustanharmaat arkipalttoot kylmällä pakkasella: koruton, näkymätön, harmaa ja väritön.
Mitä ihmettä odotatte? Että muu maailma, Euroopan 500 miljoonaa katsojaa päättäväisivät yhtäkkiä karnevaalihumussa hiljentyä ja huomata suomalaisten erinomaisuuden, kuinka vaatimattomuus kaunistaa? HAHA. Olette kyllä pihalla pahemmin kuin se kuuluisa lumiukko.
Kun on nyt kerta todettu, että aitoudella ja maanläheisyydellä EI PÄRJÄTÄ, niin jospa siitä jo seuraavana vuonna otettaisiin opiksi, vai mitä? Ei enää koruttomia, harmaita veisuja, vai mitä? Otatte seuraavissa Euroviisuissa sen kännykän käteenne ja näpytätte estradeille kunnon shown, vai mitä?
Pernilla on paras !!!!
Samaa mieltä aloittajan kanssa.
Ei koko Eurooppa tajua oikeasti hyvän musiikin päälle.
Tää nykymaailman kaupallisuus ja pinnallisuus sotkee kaiken.
Mitäs tällä tarkoitetaan? "Pernilla on paras !!!!"
Ruotsi-suomi sanakirjan mukaan "paras" tarkoittaa suomeksi
"astutettu".
Pernilla näyttääkin lehmältä.
minun mielestä albanian rona ja suomen pernilla olivat parhaita. kyllähän marija serifovic voitti hienolla ballaadilla vaikka ei ollut mielestäni hyvä mutta miksi ei suomi pärjää palladeilla??
Pidin ja pidän edelleen Pernillan kappaleesta. Kaunis melodia ja näiden kisojen paras sanoitus. Syy finaalista karsiutumiseen voisi olla se että kappale on ehkä hieman helposti unohdettava ja laulukieli vieras eurooppalaisille. Kuitenkin omalla kielellä lauletulla kappaleella on voitettu vain kerran 2000-luvulla. Muuten, en ymmärrä sitä miksi oman maan edustaja pitää haukkua maanrakoon niin ennen kuin jälkeenkin viisujen. Jokaisella on kuitenkin mahdollisuus vaikuttaa viisuedustajan valintaan äänestämällä.