Onko tämä oikein..

Mitä ihmettä täällä suomessa tapahtuu? Onko oikein että joku voi ajaa päällesi niin että vammaudut loppuiäksesi ja ajaja saa vain sakot? Mitä v*ttua suomi oikein ajattelee?! Pistää hemmetin paljon vihaksi tollaiset. Olit vanha tai nuori et voi silti ajaa toisen päälle edes vahingossa ja halvaannuttaa toista! Joku roti liikenteessä!!

Lukekaa: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052215607057_uu.shtml

T. Nainen vm-88
3105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Törmäystä edeltävillä tapahtumilla ei ole silminnäkijöitä. "

vaikea todeta kuka on syyllinen

Äänestä

Kyllä tuo voi olla ihan oikein.
Lehden tarinasta ei ainakaan minulle selvinnyt, kumpi oli väistämisvelvollinen. Jos pyöräilijä oli väistämisvelvollinen, niin ei tuossa tuomiossa muuten mitään valittamista ole kuin se, että syytön autoilija sai sakot.

Sinä et näe muuta kuin sen, että autoilija ajoi päälle. Mutta jos tilanne olikin niin, että pyöräiljä ajoi alle.
Olisihan se pyöräilijä voinut ajaa vaikka seinää päin, olisiko silloin syyllinen ollut se seinä?

Äänestä
  • Samaa mieltä. Itselle sattui talvella läheltä piti tilanne, kun eräs jalankulkija ei käyttänyt heijastinta ja keli oli surkea. Oma nopeuteni oli 30km/h 50km/h alueella. Minäkö olisin ollut syyllinen yksin jos kolari olisi tullut? Ajoin kuitenkin reilusti alle suurimman sallitun ja olin erityisen tarkkana muutenkin, kun taas tämä jalankulkija ei sivuille pahemmin katsonut (suojatie mutta silti...) ja ei siis sitä heijastinta käyttänyt. Näkyi suunnilleen kymmenen metrin päästä tämä jalankulkija siis.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.. teistä? kirjoitti:

Mitä ihmettä täällä suomessa tapahtuu? Onko oikein että joku voi ajaa päällesi niin että vammaudut loppuiäksesi ja ajaja saa vain sakot? Mitä v*ttua suomi oikein ajattelee?! Pistää hemmetin paljon vihaksi tollaiset. Olit vanha tai nuori et voi silti ajaa toisen päälle edes vahingossa ja halvaannuttaa toista! Joku roti liikenteessä!!

Lukekaa: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052215607057_uu.shtml

T. Nainen vm-88

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu