Puhelintreffit?

puhelut_treffeillä

Jos akatateemisuutta, sivistystä ja hyviä käytöstapoja korostava nainen lähtee treffeille niin ajattelisi että käyttäytyminen on jonkin etiketin mukaista. Eikö? Olin yhden näitä asioita profiilissaan painottaneen naisen kanssa treffeillä. Puhelimeen puhumista erityisesti ihmettelin. Käytiin kävelyllä luonnossa. Aikaa meni ehkä 1,5h. Tänä aikana kolme kertaa naisen puhelin soi ja puhelimessa juttua tuntui riittävän. Puhelimessa hän ehkä oli tuona aikan puolisen tuntia. Luulin itseäni liberaaliseksi enkä tiukkapipoksi, mutta onko tämä muiden mielestä normaalia. On ennenkin puhelin soinut naisella treffeillä, mutta sitä on pahoiteltu ja ei vastattu. Onko tämä nykyaikaa että treffeilläkin puuhastellaan mitä sattuu? Olisi nainen mielellään jatkanut tutustumista treffien jälkeen. Varmaan jatketaankin mutta ihmettelen vain tuota puhelimen käyttöä.

Onko niin ettei puhelimen äänettömälle laittaminen edes tarpeen treffeillä enää?

12

1521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0100+100

      Tuo on epäkunnioittavaa toista kohtaan ja osoittaa, ettei koulutus
      ole mennyt sivistyksen suhteen perille.

      Kännykkä on tietty tarpeellinen, mutta jos pitää hoitaa asioita jopa
      treffien aikana, niin eipä taida olla suhteellekkaan pahemmin aikaa.

      Mikäli oli kysymys kavereiden kanssa pälätyksestä, on se kaiken huippu.

    • 32ewlr239

      Tuttu juttu, Yhdellä daamilla soittajia olivat lapset ja exä ja toisella aviomies. Ei kuulemma voinut jättää vastaamatta,

    • Moukkamaista. Puhelin pannaan treffien ajaksi äänettömälle ellei ole pakottavaa syytä olla tavattavissa. Jos on pakottava syy niin kerrotaan etukäteen ja pahoitellaan.Muita puheluja ei silti vastaanoteta vaikka känny olisi päällä.

    • 16+8

      Puhelin laitetaan ehdottomasti äänettömälle treffien ajaksi. Kuuluu ihan yleisiin käytöstapoihin miten otetaan toinen huomioon. Jos nyt kuitenkin puhelin soi, niin sitten sen voi laittaa hiljaiselle vastaamatta. Tai jos nyt sitten sattuu vastaamaan niin puhelimeen ei sitten jäädä höpisemään enempiä ellei kyseessä ole jotain hyvin tärkeää/vakavaa asiaa, vaan sanotaan, että soittaa myöhemmin takaisin. Pääasiassa vastataan vain, jos odotetaan jotain tärkeää puhelua, josta tietysti olisi huomaavaista kertoa treffikumppanille.

      Itse olin kerran treffeillä erään naisen kanssa ja olimme mm. eräässä baarissa istumassa. Yhtäkkiä hän kaivoi laukustaan puhelimen johon vastasi. Samassa hetkessä hän lähti kiireesti jonnekin nurkan taakse sanomatta minulle mitään. Jäin hieman ihmeissäni katsomaan ja jouduin odottamaan aika kauankin kunnes hän palasi. Takaisin palattuaan hän ei edes pahoitellut asiaa ja sain lyhyesti ymmärtää, että puhelu oli joku töihin liittyvä. Ei näin.

      • ketjunaloittaja

        suurinosa tajuaa että känny äänettömälle.Mutta jos ei tajua niin eikö tästä voi jo epäillä että on jollain tavalla pihalla, jos näin perusasiat hakusessa ihmisten kanssakäymisestä?


    • importanty

      pääsitkö ies naemaa?

    • Etsipulleahamsteri

      En ikimaailmassa tekisi miehelle/kenellekään kaverillenikaan noin.

      Okei, yksi poikkeus olisi joskus ollut; pomoni (stubbmainen mies, joka soitti vaikka 10 kertaa jos ei saanut heti kiinni, laittoi tekstarin ja chatin perään ja vielä sähköpostinkin, jos en viidessä minuutissa palannut asiaan. Hänelle edes sunnuntai-ilta ollut pyhä työasioiden suhteen. Melkein sain varoituksen, kun en kerran kampaajalla vastannut viikonloppuna.

      Lörpöttely erikseen; nykyään tuntuu, että kännykkä on suomalaisen ykkösfokus -oltiinpa sitten bussissa, häissä tai vaikka joulupöydässä. Ja siihen vastaamista/näpyttelyä ei pyydetä anteeksi. Edes viisikymppiset "sivistyneet akateemikot" eivät tuttavani seitsekymppisillä kesken juhlapuheiden jättäneet iPhoneaan yksin. Unbelievable...

    • Mikähän tämän naisen todellinen arvosana on siellä akateemisen maailmassa ??
      Tulee mieleen naisena vain että naisesi on varattu. Piste. Karannut treffeille nk. elääkseen niin kuin pettäjät yleensä. (tutkimus IL )

    • Lapsetensin

      Joillekin naisille esim. omat lapset ovat tärkeimpiä ihmisiä maailmassa, ja heidän takiaan puhelinta pidetään auki treffeilläkin :)

      • joojoomutta

        Näin on mutta tuon nyt ymmärtää kaikki että pitää olla lasten tavoitettavissa. Muuten lapset ja se mahdollinen kumppani pitäisi kyllä olla yhtä tärkeitä kaikki maailmassa, ei kukaan ylitse muiden.
        Ymmärrän aloittajaa että jurppii kun haluaisi tutustua toiseen jutellen niin toinen lörpöttelee puhelimessa. Törkeää käytöstä. Kyllä voi sanoa soittajalle että soitan sulle takaisin myöhemmin.


    • TuuliTuule

      Olen ollut treffeillä niin että joko minä tai treffiseura on lyhyesti vastannut puhelimeen. Minusta se on normaalielämää. Hyviin tapoihin kuuluu toki pahoitella ja kesittyä puhelimessa niin että saadaan se asia puhuttua nopeasti.
      Pitää siis tietysti olla erityinen syy, että vastaan.

      Se, että jää lörpöttelemään ei minusta ole tahdikasta tai kohteliasta.

    • N33

      Tuo on kyllä jo ihan överiä mitä aloittajalle tapahtui, mutta muuten minusta etiketti puhelimen suhteen on liian tiukka. Se että toinen vastaa puhelimeen tekee minulle aina jotenkin rennon ja kotoisan olon ja siinä saa pientä lepotaukoa, mikäli tilanteeseen on kuulunut pelkkä tiivis kahdenkeskinen keskustelukontakti ja ehkä jännityskin. Samalla voi kuunnella miten ko. ihminen puhuu jollekin tutulleen ja ehkä oppia hänestä jotain. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      21
      5238
    2. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      30
      3409
    3. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      36
      3297
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3201
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      40
      3133
    6. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      115
      2851
    7. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2611
    8. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      123
      2106
    9. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      49
      2074
    10. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      140
      1906
    Aihe