parasetamolin yliannostus.

Eli vahingossa tullu otettua pari päivää 8g parasetamolia ja painoa 69kg.
Tämä tosiaan vahingossa, koska luulin että tabut oli 500mg mutta oliki 1g tabuja. Eli tänään ja eilen tullu otettua 4 kertaa 2x1g tabuja kipuun ja tajusin äskön että oon ottanu 8g 4g sijaan yhteensä.
oireina nytten oksentelu ja ripuli, maha vähäsen kipeä.
meneekö nytten maksa paskaksi vai?
onko syytä mennä tohtorille?
128848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Otahan yhteyttä lääkäriin/päivystykseen tai soita vaikka myrkytystietokeskukseen. Parasetamolin aiheuttamat maksahaitat eivät välttämättä ilmene heti, jolloin pikainen hoidon aloittaminen on tärkeää.

Äänestä

tuskin on mitään suurempaa hätää, ite söin aikoinaan 3 telaketjua pvssä...(30 ryyniä) joskus
enemmänkin, mut ei ainakaan mun maksa pahemmin
"suuttunut"..kuitenkin kannattaa tarkkailla vaikka viikko pari ...jos vaikka silmän valkuaiset kellastuu...jos näin on, sitte kiiruusti päivystykseen
vaikuttaa siltä että oot koukussa niihin, joten jos kantti kestää tee "cold turcey" lopetus.
ei niitä pannareita kannata syödä, kuten huomaat
tolerassi nousee...euforiat hävii kuin "pieru saharaan"
oon entinen pannari-narkkari ..tiedän mistä puhun
...et sillee !!!!!!

Äänestä
  • Aloittaja on syönyt tavallisia parasetamoleja ei panacodeja....ei panacodia ole grammasena vahvuutena

    Äänestä

  • Telaketjuissa ei ole parasetamolia eikä kodeiinia. Ja täältä löytyy kirjoittajia jotka ei syö parasetamoli opioidi ryynejä. Tiedän teinejä jotka vetää päihtymys tarkoituksessa panadolia tai buranaa, vaikkei siitä mitään saakkaan. Osa itsetuhoisista yrittää pelkillä parasetamoleilla tappaa ittensä, siihenkin tarkoitukseen panadoolit huonoja, menee vaan maksa paskaks ja tyyppi jää henkiin.

    Äänestä

..kuules..mitä sä oikein keuhkoot...onnistuuko sulta kerto-lasku..jokaisessa pannarissa on 500 mg prtmolia
jos vedät niitä 20-30 per pvä..eiköhän siitä grammakin
tuu..ton viestin läpi pannari koukku paistaa kirkkaamin
kuin naantalin aurinko..koettaa ressukka udella paljonko niitä muut on syö ..samanlaisia stooreja nää
palstat on täynnä..joten seli...seli..seli...

Äänestä

En pidä todennäköisenä että paripäivää vielä maksaa poksauttaa, toki se on mahdollista ja riippuu paljon myös muusta kuormituksesta. Ja sitten, 4 Grammaa tuota päivässä ON AIVAN LIIKAA! vaikka osa lääkäreistä muuta väittää. Tiedän useamman tapauksen kun on pantu lautoihin kun puolivuotta on syönyt tätä neljää grammaa, kuolinsyy maksa valmis ja eivät käyttäneet juurikaan alkoholia.2 grammaa enempää en päivässä suuhuni pistäisi, jos kivut vaatii niin lisäksi/tilalle jokin heikko opioidi vaikka mainittua panacodia 3-4 päivässä, tai tramal pienellä annoksella.Asia kauniisti esille lääärin kanssa nuo parasetamolin haitat ovat kyllä tiedossa kaikilla.

Äänestä

Sanovat että erittäin todennäkönen maksavaurio tulee vasta jos ottaa päivän aikana ~20g! Että ole huoleti, en usko että maksasi on mennyt paskaksi, vaikka saattaa olla siitä vähän suuttunut. En kuitenkaan suosittele ottamaan enempää parasetamolia nyt muutamaan päivään että maksa ehtii toipua.

Äänestä
  • No syö sit tuo 20g. Tule sitten takasin kirjottaan mitä tapahtu.

    Äänestä

Mä vedän codeja noin 10 kpl päivässä ja mietin onko mun maksa kohta valmis :)

Äänestä
  • Ala nyt hyvä ihminen erottelemaan se code siitä muusta myrkystä koska nyt näyttää vahvasti siltä että olet varsin tykästynyt noihin pienehköihin mutta toisinaan ihan mukaviin pannarinotkuihin :-)

    Äänestä

Otin just kaksi tablettia, joista toisen piti olla 1g parasetamolia, toisen 600mg Buranaa. Eli ok-yhdistelmä. Mutta kun olin nielaissut nämä, tajusin, että mahdollisesti saattoikin mennä 2 x 1g parasetamolia.

Ilmeisesti ei ole hätää asian suhteen?! Vai onko??

Äänestä

Mieheni 83v söi 3 g päivässä paratabsia, oli jatkuva huimaus ja päänsärky, myös jäsensärkyä, ripuliakin. Virtsassa oli erikoinen haju. Lopetimme lääkkeen ja kaikki oireet loppui.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakansekoittaja kirjoitti:

Eli vahingossa tullu otettua pari päivää 8g parasetamolia ja painoa 69kg.
Tämä tosiaan vahingossa, koska luulin että tabut oli 500mg mutta oliki 1g tabuja. Eli tänään ja eilen tullu otettua 4 kertaa 2x1g tabuja kipuun ja tajusin äskön että oon ottanu 8g 4g sijaan yhteensä.
oireina nytten oksentelu ja ripuli, maha vähäsen kipeä.
meneekö nytten maksa paskaksi vai?
onko syytä mennä tohtorille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu