Viikossa 2 lomapäivää?

vierailija49

Onko lakiin määrätty viikossa pakolliseksi 2 lomapäivää? Pitäisikö siitä saada ylityökorvaus, jos tuo 2 lomapäivää viikossa ei toteudu?

Tilanteeni työpaikallani on, että teemme 3-vuorotyötä. Ensimmäinen viikko (ma-pe) on iltavuoroa klo 14-22. Toinen viikko (ma-pe) on aamuvuoroa klo 6-22. Kolmas viikko on yövuoroa maanantai-tiistai välisestä yöstä (22-06) perjantai-lauantai väliseen yöhön. Yöviikon jälkeen palataan taas uudestaan iltaviikkoon.

Yöviikollamme meille kertyy siis ainoastaan tuo sunnuntai lomapäiväksi. Lauantai on nukkumapäivä, jota ei lasketa vapaaksi.

Pitäisikö meidän saada siis jonkinlainen ylityökorvaus, kun toista lomapäivää ei korvata meille koskaan seuraavilla viikoilla?

Meillä on TEAM:n tessi käytössä ja pekkasia kertyy se 17,5 päivää vuoden aikana 3-vuorotyöstä (jos vastaajaa se auttaa?).

3

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsghfjj

      Viikottainen lepoaika?

      Millanen firma on kyseessä? Joku tunnettu ja vakiintunut yritys - no, silloin varmaan kaikki on kunnossa.

      joku uusi pikkufirma, jaa, tokko sielläkään laittomuuksia on tehty, aika harva tapaus sellainen. Eli eiköhän teillä kaikki ole ok.

      Otapa kuule työsuojeluviranomaiseen yhteys, ehkä tämä asia kuuluu heidän toimivaltaansa ja selvitettävien joukkoon!

    • Työaikalaki

      Työaikalaki 31 pykälä:
      Työaika on järjestettävä niin, että työntekijä saa kerran viikossa vähintään 35 tuntia kestävän keskeytymättömän vapaa-ajan, joka on mikäli mahdollista sijoitettava sunnuntain yhteyteen. Viikoittainen vapaa-aika voidaan järjestää keskimäärin 35 tunniksi 14 vuorokauden ajanjakson aikana. Vapaa-ajan tulee olla kuitenkin vähintään 24 tuntia viikossa.

      Keskeytymättömässä vuorotyössä vapaa-aika voidaan järjestää keskimäärin 35 tunniksi, enintään 12 viikon aikana. Vapaa-ajan tulee olla kuitenkin vähintään 24 tuntia viikossa. Teknisten olosuhteiden tai työn järjestelyjen niin edellyttäessä voidaan menetellä vastaavalla tavalla, jos siihen on työntekijän suostumus.

      Tässä pykälässä säädetystä voidaan poiketa, jos säännöllinen työaika on vuorokaudessa enintään kolme tuntia, sekä maatalouden kotieläinten hoitotyössä ja kiireellisessä kylvö- ja sadonkorjuutyössä.

      -------

      Siinä sanotaan että mikäli mahdollista sunnuntain yhteyteen ja sitten sanotaan että 14 vrk:n tasoittumisjakso. Ja sitten on toi keskeytymätön vuorotyö. mä en niistä ymmärrä, mutta ehkä sinä ymärrät.

      • Nimimerkki varattu.

        En ymmärrä mikä tuossa on ongelmana, lepoaikaa yö- (la 06-) ja iltavuoron (ma 14-) väliin tulee 56 tuntia, yli kaksi vuorokautta. Tuo on keskeytyvän vuorotyön iloja, joiden kanssa on vain elettävä.

        Sillä, että joku tulkitsee lauantain jotenkin toisin (ei muka olisi vapaata, kun nukkuu. Eikö kyseisen henkilön aamu- tai iltavuorojen yöt ole vapaa-aikaa, koska silloin nukutaan?) kuin yleisesti tulkitaan ei ole merkitystä koska työt päättyvät klo 06 ja aika sen jälkeen on vapaata maanantai iltavuoron alkuun saakka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      374
      2066
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      63
      1333
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1198
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1097
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      93
      976
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      132
      918
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe