Onko lakiin määrätty viikossa pakolliseksi 2 lomapäivää? Pitäisikö siitä saada ylityökorvaus, jos tuo 2 lomapäivää viikossa ei toteudu?
Tilanteeni työpaikallani on, että teemme 3-vuorotyötä. Ensimmäinen viikko (ma-pe) on iltavuoroa klo 14-22. Toinen viikko (ma-pe) on aamuvuoroa klo 6-22. Kolmas viikko on yövuoroa maanantai-tiistai välisestä yöstä (22-06) perjantai-lauantai väliseen yöhön. Yöviikon jälkeen palataan taas uudestaan iltaviikkoon.
Yöviikollamme meille kertyy siis ainoastaan tuo sunnuntai lomapäiväksi. Lauantai on nukkumapäivä, jota ei lasketa vapaaksi.
Pitäisikö meidän saada siis jonkinlainen ylityökorvaus, kun toista lomapäivää ei korvata meille koskaan seuraavilla viikoilla?
Meillä on TEAM:n tessi käytössä ja pekkasia kertyy se 17,5 päivää vuoden aikana 3-vuorotyöstä (jos vastaajaa se auttaa?).
Viikossa 2 lomapäivää?
3
286
Vastaukset
- dsghfjj
Viikottainen lepoaika?
Millanen firma on kyseessä? Joku tunnettu ja vakiintunut yritys - no, silloin varmaan kaikki on kunnossa.
joku uusi pikkufirma, jaa, tokko sielläkään laittomuuksia on tehty, aika harva tapaus sellainen. Eli eiköhän teillä kaikki ole ok.
Otapa kuule työsuojeluviranomaiseen yhteys, ehkä tämä asia kuuluu heidän toimivaltaansa ja selvitettävien joukkoon! - Työaikalaki
Työaikalaki 31 pykälä:
Työaika on järjestettävä niin, että työntekijä saa kerran viikossa vähintään 35 tuntia kestävän keskeytymättömän vapaa-ajan, joka on mikäli mahdollista sijoitettava sunnuntain yhteyteen. Viikoittainen vapaa-aika voidaan järjestää keskimäärin 35 tunniksi 14 vuorokauden ajanjakson aikana. Vapaa-ajan tulee olla kuitenkin vähintään 24 tuntia viikossa.
Keskeytymättömässä vuorotyössä vapaa-aika voidaan järjestää keskimäärin 35 tunniksi, enintään 12 viikon aikana. Vapaa-ajan tulee olla kuitenkin vähintään 24 tuntia viikossa. Teknisten olosuhteiden tai työn järjestelyjen niin edellyttäessä voidaan menetellä vastaavalla tavalla, jos siihen on työntekijän suostumus.
Tässä pykälässä säädetystä voidaan poiketa, jos säännöllinen työaika on vuorokaudessa enintään kolme tuntia, sekä maatalouden kotieläinten hoitotyössä ja kiireellisessä kylvö- ja sadonkorjuutyössä.
-------
Siinä sanotaan että mikäli mahdollista sunnuntain yhteyteen ja sitten sanotaan että 14 vrk:n tasoittumisjakso. Ja sitten on toi keskeytymätön vuorotyö. mä en niistä ymmärrä, mutta ehkä sinä ymärrät.- Nimimerkki varattu.
En ymmärrä mikä tuossa on ongelmana, lepoaikaa yö- (la 06-) ja iltavuoron (ma 14-) väliin tulee 56 tuntia, yli kaksi vuorokautta. Tuo on keskeytyvän vuorotyön iloja, joiden kanssa on vain elettävä.
Sillä, että joku tulkitsee lauantain jotenkin toisin (ei muka olisi vapaata, kun nukkuu. Eikö kyseisen henkilön aamu- tai iltavuorojen yöt ole vapaa-aikaa, koska silloin nukutaan?) kuin yleisesti tulkitaan ei ole merkitystä koska työt päättyvät klo 06 ja aika sen jälkeen on vapaata maanantai iltavuoron alkuun saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko262215Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy162163Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1631782Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82241283Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1241251Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861134Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661065Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.98934Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70862- 80853