Olen jäämässä vuorotteluvapaalle. Lomat siirtyvät vuorotteluvapaan jälkeen pidettäväksi. Lomaraha tiettävästi maksetaan firmassa kaikille heinäkuussa. Vaikuttakko lomaraha vuorottelukorvaukseen? Miten tulisi lomarahan maksun suhteen menetellä?
lomaraha
lomalle
53658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Palkansaajan ansiopäiväraha lasketaan työttömyyttä edeltävän, vähintään työssäoloehdon täyttävän ajan vakiintuneesta palkasta. Palkkatulosta vähennetään lomarahat ja lomakorvaukset … http://www.tyj.fi/default.asp?id=25
Sorry. Ensimmäinen lause ei siis päde vuorottelukorvaukseen.
Vuorottelukorvausta laskettaessa ei oteta huomioon työttömyysturvalain mukaisia lapsikorotuksia. Korvauksen perusteena olevaa työttömyyspäivärahaa laskettaessa otetaan huomioon vuorotteluvapaata edeltäneen vähintään 52 viikon ajalta saadut palkkatulot. ... http://www.tyj.fi/default.asp?id=85
14 §
Korvausoikeuden rajoitukset
Vuorottelukorvaukseen ei ole oikeutta siltä ajalta, jona vuorottelija:
1) saa 2 §:ssä tarkoitetulta työnantajaltaan palkkaa tai vuosilomapalkkaa taikka muita korvauksia tai vastikkeita, joita vastaan vuorottelija saa vastaavaa vapaa-aikaa;
Tyj:n sivulta lainattua, tarkistin kun itsellekin tulee ajankohtaiseksi:
"Mikäli vuorotteluvapaan aikana maksetaan vuorotteluvapaata edeltäneeltä työssäoloajalta ansaittuja korvauksia, ei niitä vähennetä vuorottelukorvauksesta. Esimerkiksi vuorotteluvapaan aikana maksettu lomaraha ja erilaiset voitto- ja tulospalkkiot eivät vaikuta vuorottelukorvauksen suuruuteen."
Itse pidin vuosilomani juuri ennen vv alkua ja mielestäni looginen ideakin, koska loma on pidettävä kesälomakautenan lakisääteisesti ilman mitään kuvitteellista siirtelyä lomakauden ulkopuolelle!
Vv korvaus on laskennallinen korvaus tuloista, joten mitään merkitystä lomarahoista kyseisen vapaan suhteen! Kesäloma ja vv ei voi tosin olla päälekkäisenä ajanjaksona!