Ikäero puhuttaa

Olen -94 syntynyt poika ja minulla on meneillään pientä juttua erään -96 tytön kanssa. Ikäeroa ei ole kuin sen vajaa 2 vuotta, mutta se tuntuu olevan aivan liikaa tytön vanhemmille, jotka eivät päästä häntä kotoa minua tapaamaan. Kuulemma tyttö on vain yksinkertaisesti liian nuori(parin kuukauden päästä 16). Onko se 1v 10kk tosiaan liikaa tässä iässä?
11264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei se välttämättä ole, riippuu ihan teidän henkisestä kypsyydestä. Vanhemmat tuntuvat suojelevan tyttöään aika kiivaasti kaikilta pojilta? Ehkä tyttö on heidän mielestään liian nuori seurustelemaan kenenkään kanssa. Sinänsä kun tyttö on vielä lapseen verrastettavissa (15v) niin vanhemmilla on vielä hieman valtaa puuttua tyttönsä elämään. Hankala tilanne kyllä sinänsä, jos tyttö asuu vielä vanhempiensa luona. Sinänsä teidän pitäis saada olla yhdessä kunhan ette ihan vielä seksijuttuihin ala... Mutta ei tuo teidän ikäero ole iso eikä mikään. Ne syyt on jotain ihan muita.

Äänestä

Ei ole. Mutta aivan turhaan sitä tytön vanhemmille vakuuttelette. Yksinkertaisesti tapaatte heidän valvovan katseen alla, kun he oppivat luottamaan sinuun ettet ole mikään pahantekijä, tulevat kyllä sallimaan tapailut muuloinkin. Kärsivällisyyttä, mutta hän on sen arvoinen.

Äänestä
  • Tämä neuvo lienee oikein hyvä! Voitte sopia tosiaan vaikka tytön vanhempien kanssa, että tapaatte vain silloin, kun vanhemmat ovat tytön kotona. Uskoisin, kuten myös assadaami edellä, että he alkavat luottaa sinuun ajan myötä ja saatte sitten tavata ihan kahdenkin kesken, mutta kärsivällisyys ja hyvä neuvotteluyhteys vanhempiin on kuitenkin valttia.

    Vajaa 16-vuotias on vielä kuitenkin nuori ja hänen vanhempansa vain haluavat suojella tyttö, mikä on toki heidän tehtävänsäkin. Muista, että he eivät voi tietää, millainen nuori mies on kyseessä, joten ainut hyvä keino on tosiaan tuo luottamuksen voittaminen vanhempiin.

    Hirmusti tsemppiä aloittajalle, vaikutat oikein mukavalta nuorelta mieheltä :)

    Äänestä

Kiitos viisaista sanoista!! Pitää kokeilla tuota vanhempien kanssa tapaamista.

Äänestä
  • Vanhemmista riippuen voit ihan vähän varautua siihen, että alkukankeutta saattaa olla havaittavissa, (tämä siis ihan omakohtaisena kokemuksena, kun olin yhtä nuori kun tyttöystäväsi) mutta älä säikähdä sitä. Ole reipas ja avoin, selviät varmasti hienosti!

    Äänestä

  • -Maria- kirjoitti:

    Vanhemmista riippuen voit ihan vähän varautua siihen, että alkukankeutta saattaa olla havaittavissa, (tämä siis ihan omakohtaisena kokemuksena, kun olin yhtä nuori kun tyttöystäväsi) mutta älä säikähdä sitä. Ole reipas ja avoin, selviät varmasti hienosti!

    Oot ihan harvinaisen oikeessa :D

    Äänestä

No itse olen 23-vuotias ja seurustelen 15 vuotiaan kanssa. :D Että ei toi musta kummonen ikäero ole.

Äänestä

Syyllistyt TÖRKEÄÄN lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön jos teet yhtään mitään seksuaalista, mukaan lukien pussailun ja hyväily.

Nykylain mukaan seksi alle 16-vuotiaan kanssa on AINA törkeää lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä, josta tuomiona on aina VANKEUTTA!

Eli varaudu olemaan löysässä hirressä pitkälle toistakymmentä vuotta, minä aikana tyttö voi tehdä sinusta rikosilmoituksen, kun sattuu jostain syystä suuttumaan sinulle tai syyttämään sinua "ahdistuksestaan".

Joudut maksamaan jopa kymmeniä tuhansia euroja korvauksina ja oikeuden käyntikuluina. Mieti onko se sen arvoista?

Huom! Alle 16-vuotias ei ole "sakkolihaa" vaan JAILBITE eli "vankilalihaa".

Olet sen jälkeen ikuisesti seksuaalirikollisten rekisterissä, joka jaetaan ympäri maalilmaa etkä saa enää mistään opiskelu tai työpaikkaa, vaikka matkustaisit minne päin maailmaa.

Äänestä
  • Lueppa rikoslaki luku 20 pykälä 7 rajoitussäännös a. Jotkut osaavat sentään lakia lukea...

    Äänestä

Miten niin ei olisi rikos? 15-vuotias on alle Suomen suojaikärajan ja -94 syntynyt voi olla jo täysi-ikäinen. Eli tilanne on että "lapsi" harrastaa seksiä "aikuisen" kanssa!

Ruotsissa 16-vuotias tyttö sai tuomion kahdesta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, kun bileissä pari 13-14 vuotiasta poikaa pani sitä.

Ruotsissa suojaikäraja kun on vain 15-vuotta.

Äänestä
  • Jos luet ekan viestin tarkemmin niin selviää että tyttö täyttää 16 ENNEN kuin -94 poika 18. Nyt he ovat 17 ja 15.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MItänytte?? kirjoitti:

Olen -94 syntynyt poika ja minulla on meneillään pientä juttua erään -96 tytön kanssa. Ikäeroa ei ole kuin sen vajaa 2 vuotta, mutta se tuntuu olevan aivan liikaa tytön vanhemmille, jotka eivät päästä häntä kotoa minua tapaamaan. Kuulemma tyttö on vain yksinkertaisesti liian nuori(parin kuukauden päästä 16). Onko se 1v 10kk tosiaan liikaa tässä iässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu