Paavo Väyrynen voitti jäsenvaalit.

http://yle.fi/uutiset/paavo_vayrynen_voitti_niukasti_keskustan_jasenaanestyksen/6136959?origin=rss

Mitenhän lienee, kiinnostaako vieläkään valitsijoita jäseniensä mielipiteet?

Verrattuna vallinneeseen Keskustapolitiikkaan ja linjaan... Paavo sai vähintään hyvän tuloksen presidentinvaaleissa, voitti neuvoa-antavan jäsenäänestyksen... Ja vallinut politiikka sai aikaan Keskustan romahduksen. Varmaan valitsee silti Puumalan?

Noh, eihän tämä minulle kuulu, mutta Keskusta ei ole ennenkään kuunnellut jäseniensä mielipiteitä, miksi kuuntelisi nyttekään.
1080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

36 %:n kannatuksella taitaa tulla takkiin puoluekokouksessa kesäkuussa. Puumalalan ja Sipilän yhteiskannatus on 64 %:n luokkaa ja tunnetusti näiden herrojen kannattajakunta ei juuri Väyrystä diggaa.

Valitettavasti.

Äänestä

Jos eivät piittaa jäsenistään, niin tekevät ison virheen. Luultavasti eivät halua pikku porukalla siltikään Väyrystä, vaan valtamediaa noudattavan henkilön valitsevat.

Toivoisin, että kuuntelisivat kansaa.

Väyrynen on nyt hyvin lähellä puheenjohtajaksi pääsyä. Ainoastaan puoluekokous voi kaiken pilata. Noh, jos jättävät kuuntelematta jäseniä, niin jäsenet toimivat äänestämällä.

Äänestä

Keskusta näkyy menettelevän johtajistonsa valitsemisessa eri tavalla kuin SDP.

Siinä missä SDP teki nuorennusleikkauksen johtajistoonsa Keskusta näyttää tekevän vanhennusleikkauksen ja tulevaisuuden kannalta näkisin SDP:n ratkaisun olevan parempi.

Mielestäni Keskustan kannattaisi valita puheenjohtajakseen Puumala, koska hän toisi nuoruuden intoa Keskustan johtajistoon ja nuorena hän toisi keskustalle nuoria kannattajia, kun taas Väyrysen valinta puheenjohtajaksi olisi paluu menneisyyteen mikä olisi huono asia Keskustan kannalta.

Äänestä

Toivottavasti tulosta kunnioitetaan. Tämä on ensimmäinen askel Väyryselle koota joukkonsa ja laittaa tulevaisuudessa Suomen politiikka oikeaan järjestykseen.

Sipilä ja Puumala kuuluvat tulevaisuuteen.

Äänestä

Kopiokone toimii.

Äänestä

keskusta puolue jäi mutta elinkeino meni äänestäjiltä vihreä apila ei vatsaa täytä.

Äänestä

perussuomalainen kepun riveissä, joten hänestä ei tule puheenjohtajaa. Muistakaa, että Väyrynen oli tiukka EU:n liittymisen vastustaja.

Äänestä
  • Juu, kyllä Väyrynen varmaan riveihin kelpaisi, jos haluaisi vaihtaa puoluetta. Tervetuloa vain Paavolle, jos arvostusta ei Keskustasta saa. :)

    Kelpaisi myös se kolmannes Keskustalaisistakin. ;)

    Äänestä

Kyllä Keskustan on reivattava kurssiaan Väyrysen suuntaan, jos nykyinen alamäki halutaan kääntää kannatuksen lisääntymiseen. Nykyisellä Keskustan politiikalla ei ole tulevaisuutta.

Äänestä
  • ajattelevat puolueen parasta. Mutta eiköhän siellä riitä noita minkkimareja ja eskoahoja. Korhonenkin voisi nostaa profiiliaan, koska mistään ei ole pystytty syyttämään, toisin kuin kankikaikkosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jari.pilli kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/paavo_vayrynen_voitti_niukasti_keskustan_jasenaanestyksen/6136959?origin=rss

Mitenhän lienee, kiinnostaako vieläkään valitsijoita jäseniensä mielipiteet?

Verrattuna vallinneeseen Keskustapolitiikkaan ja linjaan... Paavo sai vähintään hyvän tuloksen presidentinvaaleissa, voitti neuvoa-antavan jäsenäänestyksen... Ja vallinut politiikka sai aikaan Keskustan romahduksen. Varmaan valitsee silti Puumalan?

Noh, eihän tämä minulle kuulu, mutta Keskusta ei ole ennenkään kuunnellut jäseniensä mielipiteitä, miksi kuuntelisi nyttekään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu